Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nedēļā – divas ar mēri kritušas meža cūkas


Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori nedēļā no 30.maija līdz 3.jūnijam konstatējuši 11 jaunus ar Āfrikas cūku mēri saslimšanas gadījumus. Visvairāk– trīs – slimas meža cūkas bijušas kaimiņos Alūksnes novadā, bet divas – Stāmerienas pagastā.
“Infekcija turpina izplatīties, katru nedēļu kaut kur nomedī vai atrod ar Āfrikas cūku mēri saslimušās meža cūkas. Pagājušajā nedēļā šādu gadījumu salīdzinoši vairāk bijis mūsu pusē. Tas atgādina visiem, ka nedrīkst atslābināties, jo nekad nevar zināt, kur atkal būs kāds slimais dzīvnieks. Stāmerienā tika atrastas divas beigtas meža cūkas. Par laimi šogad nav inficēta neviena mājas cūka,” informē Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa. Maijā pārvaldes vadītāja tikās ar novada medniekiem, secinot, ka ar bīstamo slimību inficēto meža cūku ir daudz arī Gulbenes pusē. Novadā no 2016.gada 1.janvāra līdz 3.jūnijam konstatētas 29 ar Āfrikas cūku mēri slimas meža cūkas: Līgo – 3, Tirza – 10, Lejasciems – 6, Lizums – 1, Galgauska – 3, Ranka – 2, Stāmeriena – 3, Beļava – 1.“Slimības izplatība nav atkarīga no laika apstākļiem. Tā vairāk ir saistīta ar cūku bariem un to pārvietošanos. Kur pirms kāda laika infekcija bija ļoti akūta, tur tagad meža cūkas ir vai nu izmirušas vai arī aizgājušas citur. Taču ir arī tādi pagasti, kur cūkas sāk atkal atgriezties. Ja tiek konstatēta slima meža cūka, tad var paredzēt, ka tuvākajā laikā tur būs vēl kāds Āfrikas cūku mēra upuris,” stāsta I.Tomiņa. Viņa secina, ka vēl nav sasniegts tāds meža cūku blīvums, lai apturētu slimības izplatību. “Ar meža cūku nobarošanu, nevis piebarošanu, ir sasniegts tāds šo dzīvnieku blīvums, ka vēl ilgi būs jāmedī, lai ievērojami samazinātu meža cūku daudzumu. Tagad tās dodas uz laukiem, posta tos, tāpēc mednieki ir aktivizējušies gaides medībām un tiek atkal nesti nomedīto cūku paraugi. Tiesa, maksu par meža cūku mātēm vairs nevar saņemt kopš 1.marta,” skaidro I.Tomiņa. Pārtikas un veterinārais dienests vairākkārt ir akcentējis, ka efektīvākais slimības apkarošanas veids ir meža cūku populācijas samazināšana līdz vienam dzīvniekam uz diviem kvadrātkilometriem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas