Nedomā atteikties no lauksaimniecības

Andis Zvirgzdiņš: "Nav ko šodien žēloties, ir tikai jāstrādā."
Druvienas pagasta piemājas saimniecībā "Zvirgzdiņi" jau septīto gadu pamazām iekopj gaļas lopu ganāmpulku, uzskatot, ka tas ir izdevīgāk nekā nodarboties ar piena lopkopību. Šobrīd ganāmpulkā ir 60 gaļas lopi. "Daudzi netic, ka esam piemājas saimniecība, ja ir tik liels ganāmpulks," saka "Zvirgzdiņu" saimnieks Andis Zvirgzdiņš.

"Gaļas lopu audzēšanu 2002.gadā sākām ar vienu govi. Tad pamazām iegādājāmies jaunus lopus gan tos pērkot, gan mainot un krustojot. Sākotnēji bija iecere nodarboties tikai ar piena lopkopību. Bija arī desmit slaucamās govis, plānojām uzcelt modernu piena māju, jo savulaik cena par piena litru bija apmēram 15 santīmi. Tomēr arī tad rēķinājām, ka tas neatmaksājas. Gadījās arī dažādas ķibeles, piemēram, vasarā, kad ir īstais piena laiks, sabojājās dzesētājs. Vajadzēja salabot. Nauda par trīs piena nodošanas dekādēm tam it kā būtu, bet pienotava ar tās izmaksu kavējās. Tā ne reizi vien, tāpēc pielikām punktu," stāsta Andis.

 

Saimnieks kā pozitīvo gaļas lopu audzēšanā min faktu, ka ir vieglāk strādāt, jo ganāmpulks uzturas aplokos gandrīz visu gadu.

 

Par maz zemes

Nākotnē saimnieks plāno uzcelt jaunu nojumi lopu izmitināšanai aukstākā laikā. Tad ir salīdzinoši mazāks barības un mikroelementu patēriņš. Vieta nojumei ir nolūkota.

 

"Vienīgā mūsu problēma ir tā, ka mums ir par maz zemes. Kopā ar nomātajām platībām tie ir tikai 60 hektāri. Ir cilvēki, kuri paši nespēj appļaut savas zemes platības, un atļauj to izdarīt man, bet tas nozīmē, ka visi Eiropas platību maksājumi ierit zemes īpašnieka makā," prāto Andis.

 

Saimnieki labprāt vēl iegādātos vai iznomātu papildus zemes platības, jo ir sarūpēta arī visa nepieciešamā lauksaimniecības tehnika.

 

Līdz šim saimniekošanai uz četriem gadiem ņemts tikai viens kredīts - 13 000 eiro - siena preses iegādei. Pusi aizdevuma bankai jau izdevies atlīdzināt. Arī prese jau atvesta mājās, bet izrādījies, ka ražotāji pieļāvuši brāķi, tāpēc saimnieks cer, ka to apmainīs.

 

"Īpaši kredītos negribam ielaisties. Arī bankas zemniekiem nav pretimnākošas, tāpēc labāk iztiekam ar to naudu, cik mums ir," saka Andis. Viņš arī necer uz valsts atbalstu, īpaši, ja vēl sola samazināt subsīdijas.

 

Viss dārgi maksā

Arī liellopu gaļas tirgū cenas mainās, bet "Zvirgzdiņu" saimniekus tas neuztrauc.

 

"Ja šodien gaļas cena ir zema, pārdošu lopu pēc gada vai pusgada, kad būs cena. Protams, tad būs vajadzīgi lielāki izdevumi barībai. Dzīvniekus pārdodam kautsvarā. Ja pērn par kilogramu maksāja apmēram 1,60 latus, tad tagad cena par 8 santīmiem ir kritusies," stāsta A.Zvirgzdiņš.

 

Šajā gadā saimniecībai jau izdevies pārdot 30 lopus. Neliels ienākumu avots saimniecībai ir arī cūkas.

 

"Miljonāri kļuvuši neesam, bet pārtikt varam, tāpēc no lauksaimniecības atteikties arī šajā valsts ekonomiskajā situācijā nedomājam," saka Andis.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas