Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

"Nekā personīga": Konkurences padome atklāj neatļautu vienošanos starp būvniekiem 16

Konkurences padome atklājusi, iespējams, lielāko neatļauto vienošanos starp būvniekiem, kurā iesaistīta kompānija "LEC". Firmai draud sods 10% apmērā no tās apgrozījuma, svētdien, 12.maijā, vēstīja raidījums "Nekā personīga".

Konkurences padome atklājusi, iespējams, lielāko neatļauto vienošanos būvkompāniju starpā.

 

Vienojusies esot Gunta Rāvja būvfirma "Latvijas energoceltnieks" ar Gulbenes vietējo būvuzņēmumu "RCI Gulbene". Abi saskaņojuši tāmes, ar kādām pretendēs uz Gulbenes kultūras centra rekonstrukciju.

Konkurences padome nebūtu nonākusi uz pēdām uzņēmumiem, ja vien savulaik KNAB par kultūras centra rekonstrukcijas konkursu nebūtu sācis kriminālprocesu. Korupcijas izmeklētājiem bija aizdomas, ka firma "Latvijas energoceltnieks" uzvarēja konkursā ar Gulbenes vadības atbalstu.

 

Šobrīd abiem uzņēmumiem draud lielas nepatikšanas - sods 10% no gada apgrozījuma un liegums piedalīties valsts un pašvaldību konkursos.

 

Būvfirma "RCI Gulbene" pilsētā ir lielā cieņā. Tā ilgus gadus apkalpo Gulbenes un apkārtējo pagastu pasūtījumus. Firmas valdes loceklis Māris Sliede kādreiz ir bijis pilsētas domes deputāts no "Tautas partijas" Savukārt, firma ir bijusi arī laba kadru kalve pašvaldībai. "RCI Gulbene" ir iepriekšējā darbavieta abiem novada domes izpilddirektoriem Gvido Stuckam un Mārim Daniekam.

 

Danieks par izpilddirektoru kļuva 2009.gadā un jau drīz pēc tam viņam izdevās noorganizēt savai bijušajai darbavietai "RCI Gulbene" lielu pasūtījumu - kultūras centra rekonstrukciju. Konkursā par šiem darbiem pieteicās deviņi pretendenti, taču nosacījumi bija uzrakstīti tā, ka tos simtprocentīgi izpildīt varēja tikai "RCI Gulbene" un "SIA Latvijas energoceltnieks". Dome līgumu slēdza ar "Latvijas energoceltnieku", kas bija piedāvājusi otru dārgāko cenu - 568 000 latu. Firma bija apņēmusies nepiesaistīt apakšuzņēmējus. Taču jau pēc līguma noslēgšanas visus būvdarbus uzticēja apakšuzņēmumam "RCI Gulbene". Nu atklājies, ka abi uzņēmumi konkursā par cenu bija vienojušies. Likums to aizliedz.

 

Ivars Gaters, "Latvijas energoceltnieks" valdes priekšsēdētājs, stāsta: "Mēs viņiem prasām piedāvājumu kā potenciāliem apakšuzņēmējiem, kas notiek 99% konkursu. Ģenerāluzņēmējs, gatavojot materiālus, lai iesniegtu konkursā, prasa iespējamiem apakšuzņēmējiem - dodiet mums savas darba izmaksas. To mēs prasām viņiem. Viņi tās savas darba izmaksas mums iedod, mēs to arī godīgi ieliekam, pieliekot savas projekta vadības izmaksas. Es patreiz nevaru pateikt pilnīgi precīzi, cik daudz darīja viņi, cik mēs, bet nu diezgan lielu daļu viņi darīja. Tas gan ir fakts. Bet nu saskaņā ar likumdošanu."

 

Karteļu apkarotāju rīcībā esot ziņas, ka "LEC" zinājis gan par "RCI Gulbene" pretendēšanu, gan par to, ka ir garantēta uzvara. Problēmu ar apakšuzņēmumu esot atrisinājis domes izpilddirektors Māris Danieks, konkursa beigās noviltojot pašvaldības dokumentu, kas akceptē apakšuzņēmēja piesaisti. Par šo palīdzību būvfirmai "LEC" un savai bijušajai darbavietai "RCI Gulbene" KNAB Daneiku apcietināja un pret viņu uzsāka kriminālprocesu. Tas joprojām turpinās.

 

Saistībā ar Gulbenes kultūras centra rekonstrukciju KNAB bija sācis ne tikai kriminālprocesu pret pilsētas izpilddirektoru, bet arī pret domes priekšsēdētāju Daudziņu un viņas vietnieku Šviku. Šobrīd pret abiem pēdējiem kriminālprocess ir izbeigts.

 

Gulbenē KNAB veica vērienīgu operāciju. Biroja darbinieki domē ieradās negaidīti, apcietināja izpilddirektoru Danieku, pa kabinetiem izdzenāja domes priekšsēdētāju Sandru Daudziņu un izpilddirektoru Daini Šviku, katru atsevišķi nopratināja, izkratīja viņu dzīvesvietas. Danieku turēja aizdomās par dienesta stāvokļa izmantošanu un dokumentu viltošanu, bet domes priekšsēdētāju Sandru Daudziņu un viņas vietnieku Daini Šviku par kukuļņemšanu.

 

Gulbenes vicemērs Dainis Švika skaidro: "Tas uzstādījums no KNABA puses bija tāds, ka ir kaut kādi dienesta pārkāpumi, ka tie ir ar korupciju saistīti jautājumi. Tas katrā ziņā nav korupcijas vērts pasākums. Neviens tur - ne priekšsēdētāja, ne izpilddirektors, es domāju, nekādas savas mājas mēs tur nebūvējām."

 

Daudziņas un Švika vainu pierādīt neizdevās. KNAB ķērās pie būvniecībā izmantoto materiālu pārbaudes, urba kultūras centra sienā caurumus un noskaidroja, ka rekonstrukcijā izmantota nevis cietā akmens vate, bet gan cits materiāls, turklāt tādā daudzumā, ar kādu var nosiltināt vairākus kultūras centrus. Lūdza domi atzīt, ka tā cietusi zaudējumus 7000 latu apmērā, bet nesekmīgi. Dome par cietušo sevi neatzina.

 

"Domē lēma pret tāpēc, ka neredzēja, ka viņa kaut kur būtu cietusi... Nu, tad ir jāpierāda, ka tos 7 000 varēja kaut kā ietaupīt," - saka Švika.

 

Līdz ar to lielā KNAB korupcijas lieta Gulbenē izčākstēja. Pierādīt nu varot vienīgi bijušā izpilddirektora Daneika dienesta pilnvaru pārkāpšanu un dokumentu viltošanu.

 

Bet lielākas nepatikšanas var sagaidīt būvfirmas. Konkurences padome ir izskatījusi Gulbenes domes dokumentus par iepirkumu un paviesojusies abos uzņēmumos. Tagad tiekot gatavots lēmums par sodu. Likumā tas paredzēts līdz 10% no uzņēmuma gada apgrozījuma. SIA "LEC" apgrozījums 2011.gadā bija 16 500 000 latu, bet "RCI Gulbene" - 3 110 000. Vēl abiem draud aizliegums uz gadu piedalīties valsts un pašvaldības iepirkumos.

 

Ivars Gaters, SIA "Latvijas energoceltnieks" valdes priekšsēdētājs, piebilst: "Jā, konkurences padome bija tieši par šo situāciju, par darbu veikšanu kultūras namā."

 

Māris Sliede, "RCI Gulbene" valdes loceklis, telefonsarunā bija nekonkrēts: "Nu, par to Konkurences padomi. Nu, viņi te bija, kaut ko skatījās, jā. Ko viņi gribēja, prasiet viņiem."

 

Skaidrīte Ābrama, Konkurences padomes priekšsēdētāja, skaidro, ka būvniecība ir tāda nozare, kur pastāv liels risks iepirkumiem, ka tie ir kartelizēti, un kādu pēdējo sešu gadu laikā ir bijuši aptuveni 10 pārkāpumi tieši būvniecības iepirkumos.

 

Tomēr līdz šim karteļdarījumos pieķerti vien mazie būvnieki. Maksimālais sods bijis 40 000 lati. Ja Konkurences padome pierādīs "LEC" un "RCI Gulbene" vainu, abiem uzņēmumiem sods varētu pārsniegt divus miljonus latu.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Aigars

Vairāk tādu Intaru, kas ceļ gaismā šmuces, galīgi jau nekaunīgi bija palikuši oranžie un zaļie.
Un pareizi, vajag celt arī citus iepirkumus un konkursus augšā! A to jau grābt bija sākušu riekšavām, pilnām saujām. Ja ar trīs pirkstiņiem, neviens i neko. Žadnostj fraierov gubila!
Intars malacis.

pirms 6 gadiem, 2013.05.20 21:00

Visu rezumējot, ja piesavinaties tad miljonu, jo netiksiet tiesāts, ar mazumu ir kā ir. Ne tikai Danieka laikā cieta cilvēki RCI. Atceraties Saukuma laikus - vadot RCI nodibināja savu firmu, Vītols bija darbu vadītājs, bet bija sava celtniecības firmiņa. Kur viss palika ? Vai vienkāršie darba darītāji bija cieņā ? Tajā laikā Saukums iegādājās īpašumus sev un savai bijušajai sievai nebūdams bagātas ģimenes dēls, arī algas apmērs nebija lielos tūkstošos. Arī Vītola īpašumu iegāde, kas pārsniedza reālo ienākumu summu. Arī tagad draugu būšana ir lielā godā, gan tīros darījumos, gan netīros. Šāda situācija ir ne tikai Gulbenē, tās novadā, bet visā Latvijā. Tas ir gandrīz visās privātfirmās. Savs krekls tuvāks. Kā teica runcis Leopolds - dzīvosim draudzīgi. Dzīve nav tik gara, lai to sagandētu un nenodzīvotu skaisti, mierīgi.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 12:01

I.Liepiņš noteikti ir un vienīgi paliks ūdens jaucējs. Pilnīgi neko nesaprot, skaisti runā, pēc tam no saviem vārdiem atsakās...tādus politikai tuvumā nedrīkst laist...Kas attiecas uz M.Danieku...savā laikā RCI darbinieki no viņa ļoti cieta, algas laikā netika maksātas, ja darbinieks vēlējās sūdzēties darba inspekcijā, piedraudēja, ka darbu Gulbenē vispār neatradīs...ir tā kā ir...

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 10:13

Komentāra rakstītājam - par Danieku !

Pievērsiet uzmanību visām celtniecības firmām - ZDZ, Vidzemes būvniekam, Vītola, Saukuma... mazākām, lielākām un mirkli padomājiet par strādniekiem, kuri paliks bez darba. Vai viņi tiem taisnības nesējiem piedos, jo lūk Jūs, kas ir bijis lielākā amatā, to neesat aizmirsis, ka esat bijis palicis novārtā. Katrā celtniecības firmā ir savi mīnusi, it īpaši krīzes gados un cietēji vienkāršie darba darītāji.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 10:08

Daniekam

Es Jūs Danieka k-gs atceros no tiem laikiem, kad Jūs J.Antaņeviča uzdevuma darbojāties lai es nekādu darbu nevarētu atrast,bet tagad man ir skaidris kur Jums tā draudziba izveidojusies bija, ar lielajiem remontiem Rankas pagasta.Remontējot Rankas kultūras namu ,tā pati firma ari bija vinnējusi J.Antaneviča mājas remontu.Tās tāmes ir jāiedot papētit speciālistiem celtniecibas joma un droši vien atklasies vēll netikamas lietas. Man pret Jums nav nekādas lidzjūtības.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 09:03

Vai tā ir drosmīga cilvēka rīcība ? Netika kārotais amats un tā tas viss sākās !!! Nebūt viņš nav tik spodrs kā šķiet. Tiks savā amatā un tad arī vērtēsim, atceraties mīļie ļaudis, ka tuvojas vēlēšanas. Apdomājiet, cik nav solīts pirms vēlēšanam, atmaskoti citu negodīgie darījumi, bet pašu ...

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 08:26

visiem

Vairak butu, tadu drosmigu cilveku ka Liepins un tadu negodigu cilveku kas izsaimnieko nodoklu maksataju naudu, butu mazak.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 07:52

Intar Liepiņ, nebūt Jūs neesat kretīns.Tikai ir viens liels ?, kur Jūs bijāt agrāk un kāpēc tieši šo lietu, bet par citām noklusējat. Jūsu dzimtajā Lejasciemā, ne tikai, arī Gulbenē nebūšanas
bija un ir. Pasakiet nu beidzot, tā pavisam atklāti, uz kuru augsto vietu Jūs raujaties. Jūsu darbībā ir tikai nedaudzas epizodes - atklātībai, kas aiz tā visa slēpjas. Varētu jau teikt, kurš gan kareivis negrib būt par ģenerāli. Liekat mierā Danieku, kuram ģimenē aug mazi bērni, jo to viņš nedarīja savtīgos nolūkos. Paraugieties uz saviem, no Lejasciema , augsti stavošām
personām. Novēlu Jums, nodot atklātībai, ne tikai 7000,-Ls lietu, bet visus lielos darījumus, kur figurē daudz lielākas summas. Parocieties vēl atpakaļ un visās celtniecības firmās, pašvaldības darījumos, Gulbenes novada domes un tā tālak...Ceru,ka tas Jums sniegs gandarījumu un pacelties slavas augstumos, ieņemot sev kāroto amatu.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 07:12

es

Uzvārdu raksiet lūdzu pareizi, Daneika vietā Danieks.

pirms 6 gadiem, 2013.05.14 21:55

iedziivotaaja

Nu Intars daudziem ir kaa skabarga d...., bet vai tad nepamatoti? Vairaak taadu Intaru un tad varbuut kaads saaks arii raustiities par saviem shmugulju darbiem.

pirms 6 gadiem, 2013.05.14 17:43

Jā !
Pilnīgi piekrītu rakstītājam, lai nosauc to godīgo, kas paziņoja par nekārtībām. Tikai viens bet, vai pats rakstītājs ir godīgs, vai arī netika kāds kumoss no visa tā. Ja jau citus uzvārdus nosauc, tad uzrakstiet arī Gulbenes aizstāvja uzvārdu. Tas tikai būtu godīgi !!!

pirms 6 gadiem, 2013.05.14 07:14

Vai tad vairs nav par ko rakstīt, ka gadu vecas muļķības sāks drukāt? Izejiet ārā paskatieties cik mums apkārt daudz interesantu cilvēku, jauki pasākumi, kā pilsēta plaukst un zaļo!
Vai to, kurš pag. gad uzrakstīja to sūdzību sodīja par cilvēku apmelošanu, nervu čakarēšanu, pilsētas vārda nelietīgu vazāšanu pa tenku lapusēm? Lūdzu sauciet vārdā to neēdušo, kurš barojas ar neslavas celšanu arī šogad!

pirms 6 gadiem, 2013.05.14 00:57

Un lai nu kam ,bet pašai galvai ar visu asti krimināllieta,nezinu,nezinu vai tādiem cilvēkiem vieta domē,mēs ta parastie ļaudis baseina malā stāvētāji reņģēdāji,ko lai mēs domājam!Laiki tādi ne mēs tādi ,ko padarīsi vai ne,bet vēlēt gan negribu nemaz vaira....

pirms 6 gadiem, 2013.05.13 23:36

sss

Fantastiski, kādus tik vecus penterus necels gaismā pirms vēlēšanām.... Pirms gadiem veikta kaut kāda mistiska kratīšana - izcils manevrs, ja neko citu pret konkurentiem nespējam uzsākt, tad jāceļ laukā vecā veļa, pirms gadiem notikušas kratīšanas...pfff...

pirms 6 gadiem, 2013.05.13 19:30

Lasītāja.
Ai, kā vajadzēja paskatīties arī Poļaka firmā ZDZ. Notiek cīņa starp būvfirmām, kā rezultātā vieni plaukst, bet citi grimst (par strādājošiem nedomājot).

pirms 6 gadiem, 2013.05.13 16:56

Vietējās ziņas