Nikolajs Stepanovs: “Lai mani lamā, negaidiet no manis citādu attieksmi!” 7

Pilsētas vadītājs krīzes apstākļos nedomā bremzēt Gulbenes attīstību
Kā Gulbenes siltumapgādes situāciju šodien redz pilsētas domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs, kādu viņš iezīmē nākotnes vīziju, vai rēķinās ar iedzīvotāju zemo maksātspēju un to, ka arvien vairāk ļaužu dodas peļņā projām no Gulbenes? Par to visu "Dzirksteles" saruna ar N.Stepanovu.

- Krīzes apstākļos Gulbenē ejam uz arvien dārgāku siltumu.

 

- Pašvaldību šeit ļoti daudzi mēģina iegrūst ugunī. Pasakiet, kur šajos krīzes apstākļos ir samazinājies tarifs? Kur viņš nepalielinās? Gulbenes siltuma tarifs ir sāpīgs. Vēl jaunais nav apstiprināts. Bet tūlīt nākamnedēļ būs. Ne tuvu tas nebūs lielākais valstī. Tas būs kaut kur pa vidu. Pie mums tāpat kā visur valstī palielinājusies elektrības, šķeldas cena, minimālā alga palielinājusies. Kur te ir pašvaldības vaina? Vai iedzīvotāji gribētu, lai pašvaldība regulē siltuma tarifu Gulbenē? Ar likumu pašvaldībai ir aizliegts to darīt. Jāatzīst, ka līdz šim priecājos, ka Gulbenē siltuma tarifs ir mazāks nekā citur Latvijā. Un tagad pēkšņi - kur tik krass tarifa lēciens no 28,16 latiem par megavatstundu siltuma (bez pievienotās vērtības nodokļa) līdz 44,83 latiem. Un tagad tas nezin kāpēc tiek pavērsts pārmetumos pret pašvaldību. Atcerēsimies, ka tarifs nav dogma. Tas var mainīties.


- Parunāsim par gāzes katlu! Dažs deputāts esot bijis spiests nobalsot par to, lai nezaudētu amatu savā pamatdarbā. Vai taisnība?


- Deputāts ir tikai cilvēks. Pats vieglākais ir vainot kādu citu.


- Varbūt deputāti neprata iedzīvotājiem paskaidrot, kāpēc tā balsojuši? Varbūt pat maz esat skaidrojuši iedzīvotājiem?


- Jā, varbūt. Apkure ar sašķidrināto gāzi Gulbenē paredzēta līdz 15 procentiem no kopuma. Tās ir divas nedēļas vai varbūt mazliet vairāk. Kāpēc negribat saprast - jo vairāk "Vidzemes enerģija" kurinās dārgo gāzes katlu, jo lielāki viņiem pašiem būs zudumi?


- Cerams!


- Nu tā taču ir, analizējot skaitļus! Nezin kāpēc cilvēki domā, ka katru cenu tiks izmantota gāze, aizmirstot par šķeldu un skaidām. Tā nav! Siltuma tarifā būs ielikts tikai tas - līdz 15 procentiem.


- Gulbenē centrālapkuri no laika gala vajā neveiksmes. Taču vienlaikus lepojamies ar pirmrindas pieredzi jaunieviesumos.


- Nedaudz atgriezīsimies vēsturē. Kad Gulbenē siltumu ražoja koģenerācijas stacija, es uz savas ādas izjutu, ka it kā tur Stepanovam ir kaut kāda peļņa. Citur Latvijā ar skaudību uz mums skatījās un teica: kāpēc gulbeniešiem ir tik lēts siltums?! 10 santīmus par megavatu siltuma maksājām vasarā un saņēmām karsto ūdeni! Līdz tam Gulbenē vairākus gadus nebija bijis krānos siltā ūdens. Esam aizmirsuši šo laiku. Nekas nav mūžīgs.


Par dāņu katliem Nākotnes ielas katlumājā. Tie sen jau ir savu laiku nokalpojuši. Ar steigu ir vajadzīga rezerve. Tāpēc jau kopš pavasara pie mana galda kabinetā pilsētas domē notika sarunas ar "Vidzemes enerģijas" pārstāvjiem. Teicu: draugi, mīļie, mums ir vienošanās, ka līdz jaunajai apkures sezonai ir jābūt jaunam, ar šķeldu un skaidām kurināmam katlam ar aptuveni 6 megavatu jaudu. Pēc tam būs jāuzstāda arī otru tādu pašu katlu. Mutiskas sarunas turpinājās līdz maijam, kad es biju spiests zvanīt "Vidzemes enerģijas" īpašniekiem un teikt, ka droši vien lauzīsim līgumu, jo nejūtam, ka kaut kas tiktu darīts. Tad pēc divām nedēļām uzņēmuma īpašnieki bija klāt, veica kadru maiņu uz vietas. Tad, kā informēja "Vidzemes enerģija", firma saņēma bankas aizdevumu, lai varētu uzsākt reālu darbošanos. Bet tad bija jau augusts. Tad bijām fakta priekšā. Līdz apkures sezonas sākumam uzcelt jaunu ar šķeldu kurināmu katlumāju nebija reāli. Projekta nebija.


- Varbūt "Vidzemes enerģijai" patiesībā nav intereses par Gulbeni?


- Ja nebūtu intereses, šīs firmas te vairs nebūtu. Sapratām, ka mutiskajām sarunām maza nozīme, viss jāfiksē uz papīra. Vienojāmies par turpmāko "Vidzemes enerģijas" darbību trīs etapos: ko darīs īstermiņā, uzsākot šo apkures sezonu; ko paveiks laika posmā līdz 2014.gadam, kad plānots uzstādīt divus jaunos šķeldas katlus; kas paredzēts ilgtermiņā - līdz 30 gadiem uz priekšu. Noskaidrojām, kādas investīcijas firma plāno ieguldīt Gulbenē. Pagaidām ar lielām aizdomām un pārmetumiem ir sācies pirmais etaps. Ažiotāžu izraisīja gāzes katls.


- Drīzāk gaidāmais siltuma tarifa palielinājums.


- Tarifs palielinātos vienalga, pat ja nebūtu tā gāzes katla. Būtu naivi domāt citādāk.


- Kas būtu noticis, ja pašvaldība būtu lauzusi līgumu ar "Vidzemes enerģiju"?


- Izsludinātu jaunu tenderi (pieteikšanos) uz siltumapgādi Gulbenē, dodot iespēju ieguldīt investīcijas.


- Vai kāds cits pieteiktos?


- Grūti ir pateikt. Un vēl... Atcerēsimies, ka gulbenieši pēluši visus tos, kas līdz šim pilsētā organizējuši centralizēto siltumapgādi. Harijs Tomass bija slikts, latviešu "Rubate" - arī. Tagad atkal ir slikti!
Ir daudzdzīvokļu mājas, kas grib atbrīvoties no centrālapkures.

Tikai nesaprot, ko nozīmē izpildīt normatīvās prasības, lai to īstenotu. Kas kurinātu, kar liktu kurināmo?


- Teorētiski viņi varētu to darīt?


- Tad mums jāmaina domes saistošie noteikumi. Jāmaina visa sistēma. Vai varēs vienoties visi vienas mājas iedzīvotāji par tādu risinājumu? Es par šādu ceļu vispār pat negribu diskutēt! Tas ir ārkārtīgi bīstams variants, ja kāds par to domā.


- Kāda ir pašvaldības nākotnes stratēģija, izvēloties prioritāro kurināmā veidu?


- Protams, koksne! Izmantosim savus dabas resursus. Šajā jautājumu norit nežēlīga cīņā ar Rīgu, kas sildās ar dabas gāzi, bet vēlas pāriet uz šķeldu un skaidām. Mēs, vidzemnieki, kategoriski iebilstam. Mēs tagad jau dzīvojam no rokas mutē, lai sagādātu kurināmo reģionā. Ja viss šis materiāls aizplūdīs uz Rīgu, kas atliks mums? Celmi? Rīga vēlas būt neatkarīga no Krievijas. Mēs tāpat. Mēs arī ar laiku nelietosim sašķidrinātās gāzes katlu. Taču šajā apkures sezonā varēsim gulēt mierīgi, zinot, ka siltums būs jebkuros laika apstākļos un jebkurā situācijā. Jā, tas ir sāpīgi un dārgi, bet redzēsiet, ka nākamgad Gulbenes siltuma tarifs vairs nebūs tas, par kuru jādiskutē. Protams, elektrības cena palielināsies un tas kaut kādā mērā atkal ietekmēs siltuma tarifu.


- Ekonomiskā krīze pastiprinājusi cilvēku emocijas.

 

- Pati sula... Cilvēkam nav tik daudz naudas kā vajadzētu. Visiem pensionāriem būtu jādod ordeņi par to, kā viņi spēj izkaukulēt ģimenes budžetu. Viņi ir kolosālākie ekonomisti! Jā, ir jāmaksā par visu tik, cik tas maksā. Tas ir labs lozungs. Taču realitātē tas ir grūti izpildāms.
Nākamā gada Gulbenes budžets būs saspringts, tomēr mēģināsim palīdzēt cilvēkiem, piemaksāt. Pieslīpēsim domes saistošos noteikumus.


- Trūcīgajiem palīdzēsiet.


- Tas ir pašvaldības pienākums - palīdzēt, cīnīties par saviem iedzīvotājiem. Protams, cik mēs varēsim atļauties. Esmu ticies ar premjeru. Būs izmaiņas likumā, un tas mums atsies rokas. Līdz šim, lai pašvaldība kādam palīdzētu, esam dažādu institūciju, pārbaudītāju spīlēs no visām pusēm.


- Pašvaldībai ir iedzīvotājiem šie jautājumi jāskaidro.


- Es no tā absolūti nevairos. Taču kremt, ja šīs lietas politizē. Ir daži tādi iedzīvotāji, kuriem pa trīs reizes esmu skaidrojis, bet atkal nāk pie manis. Ko lai dara, ja cilvēks vecumdienās viens pats palicis trīs istabu dzīvoklī?

 

- Ko lai dara?


- Ir jāmaina dzīvokļi.


- Vai ir kur?


- Tāpēc pašvaldība par to domā. Uz privātās partnerības pamata, piesaistot uzņēmējus, plānojam Gulbenē būvēt dzīvojamo fondu - vienu vai divas 60 dzīvokļu mājas uz bijušā lidlauka. Tur būtu dzīvokļi maznodrošinātajiem, dzīvokļi cilvēkiem ar kustību traucējumiem, lielāki, mazāki dzīvokļi.


Un tas ir tikai viens no projektiem. Cik miljonus latu mēs jau ar projektu palīdzību esam ievilkuši Gulbenē!


- Bet vai bija vērts. Varbūt šī ir izzūdoša pilsēta.


- Pilsētas domei jādara viss, lai cilvēkiem būtu interese par šo pilsētu. Ja man pagaidām ir uzticēts sēdēt domes vadītāja krēslā, negaidiet no manis citādu attieksmi. Tas, ka mani lamā, arī ir viens no mana darba komponentiem. Tur neko nevar darīt.


- Jūs esat optimists. Cik ilgi vēl turpināsim dzīvot krīzē?


- Būs vēl grūti cilvēkiem, pašvaldībai, uzņēmējiem. Pilsētas dome ir vieta, kur var atnākt katrs cilvēks un pateikt visu, kas ir uz sirds. Nākamais gads būs sevišķi grūts. Tagad modē oranžos vainot visās krīzēs. To, ka taupības režīms būs - tas ir viennozīmīgi. Vai vienlaikus pārstāsim attīstīt pilsētu? Protams, nē.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Juris

Uz doto bridi ir jutmas ka cilveki sak meklet darbu pastiprinatak arpus LV.Diezgan daudzi zaude darbu un vel zaudes,bus gulbene vel tuksaka.Ir baigaja pakala.Es pats jau kadu laiku stradaju arzemes,esmu apmierinats un atpakal nebrauksu.

pirms 12 gadiem, 2008.10.27 11:28

www

STEPANOVAM VIEGLI PATEIKT PIELIKS MINIMĀLO ALGU VAI VIŅŠ VISPĀR ZIN PAR CIK PIELIKS PAR 20 LS UN KO TAS MAINA TŪLĪT DAŖZŅAM ARĪ PIELIKS ES PAT NEBRĪNĪTOS KA NO 25 LS BŪTU UZ 50 LS UN TEIKTU VIOSIEM PIELIEK ARĪ MINIMĀLAJAI . KO MAN DARĪT TŪLĪT AR NOVENMRI ESMU BEZ DARBA PAR KO MAKSAT, KUR MAN TO BĒRNU LIKT JAU ESMU IZSTAIGĀJUSI PUSGULBENI VISUR TIK LAIŽ VAĻĀ BET JAUNU DARBA VIETU NAV BET CITIEM LŪK JAUNAS M'JAS DOS KO DARĪT ĢIMENE AR BĒRNIEM PAR TIEM GULBENE VISPĀR NEDOMĀ. MAN PAR LAIKI IR TIEKI VIENS BET TĀPT JAU JĀDOMĀ kā izdīvot. man patīk kad katls ir tikai pagaidām risinājums un kad uzliks jaunus 2 šķeldu katlus kur tad liks gāzes katlu stāvēs nauda tad ieguldīta mūsu nauda. un tas kad Vidzemes enerģija taisa para'dus un mums tie jāstre'b par to Stepanovs līdz neseko kur tad paliek tā nauda??????????

pirms 12 gadiem, 2008.10.27 08:17

Nu taa tas ir

Nu boja tas smadzenes snabucitis ar gadiem neatgriezeniski.....

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 11:25

Kauns

Ka ta var pateikt,tikai neinteligents sarkangimis ieklesejs.

pirms 12 gadiem, 2008.10.26 11:23

Es ari no kolhoza

Nu lai taa butu,bet izskatas gan kautka savadak,laikam divas relitates,kads dzivo pec tarifiem ,kads cits murgo.

pirms 12 gadiem, 2008.10.25 18:34

Vietējās ziņas