Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No atkarībām ārstēs par brīvu 27

Nodarbinātības valsts aģentūra arī šajā gadā bezdarbniekiem, kuri nonākuši atkarībā no alkohola, narkotiskām un psihotropām vielām, piedāvā iespēju par brīvu ārstēties no šīm atkarībām. Šogad bezdarbnieku ārstēšana no atkarībām notiek saistībā ar Eiropas Sociālā fonda projektu.

“Pieteikties ārstēšanai var bezdarbnieki, kuri ir saņēmuši narkologa atzinumu par alkohola, narkotiku vai psihotropo vielu atkarību un vismaz trīs mēnešus ir reģistrēti aģentūrā kā bezdarbnieki vai pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas vismaz sešus mēnešus nav strādājuši. Ārstēšana ilgst 28 dienas, un bezdarbnieki tajā iesaistās brīvprātīgi,” informē Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāles vadītājs Vladimirs Lituņenko.

Viņš stāsta, ka projekts sācies jau 2014.gadā, kad no Gulbenes novada bezmaksas ārstniecības kursam pieteikušies četri bezdarbnieki.

“Viņi bija nonākuši alkohola atkarībā, tāpēc nevarēja atrast darbu, lai gan cilvēkiem, kuriem nav minēto atkarību, iekārtoties darbā arī nav viegli. Dati liecina, ka uz 15.februāri Gulbenes novadā bija 1149 bezdarbnieki. Bezdarbnieku skaits diemžēl palielinās. Pagājušajā gadā ārstēties brīvprātīgi aizbrauca četri bezdarbnieki, starp kuriem divas bija sievietes. Pagaidām nav nācies dzirdēt, ka viņi atkārtoti būtu nonākuši atkarībā no alkoholiskajiem dzērieniem,” stāsta V.Lituņenko.

Viņš skaidro, ka bezdarbniekiem, kuri vēlas atbrīvoties no atkarībām, ir jādodas uz filiāli, lai paziņotu par vēlmi ārstēties. Pēc tam jāizvēlas ārstniecības iestāde un jāvienojas par iestāšanās dienu tajā.

Valstij viena šāda bezdarbnieka ārstēšana izmaksā 600 eiro. Pasākuma dalībniekiem Nodarbinātības valsts aģentūra apmaksā pacientu iemaksu 7,11 eiro apmērā par vienu ārstēšanās dienu (izņemot tos, kuri ir atbrīvoti no pacientu iemaksas). Saņemot ārstniecības pakalpojumus dienas stacionārā, pasākumā iesaistītajiem bezdarbniekiem tiek finansēti arī izmitināšanas un ēdināšanas izdevumi 13,37 eiro apmērā par vienu ārstēšanās dienu. Atbalsta pasākumu bezdarbniekiem ar atkarības problēmām īsteno ārstniecības iestādes SIA „Akrona 12” Rīgā un slimnīca „Ģintermuiža” Jelgavā. Minētās ārstniecības iestādes nodrošina bezdarbniekiem atkarības slimību ārstēšanu Minesotas 12 soļu programmā.

“Tās uzdevums ir uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, iemācīt viņam saprast, lai pārvarētu atkarības radītās negatīvās sekas, vispirms jāmainās pašam,” piebilst Gulbenes filiāles vadītājs. Šogad aģentūra plāno sniegt atbalstu 230 bezdarbniekiem, kuriem atkarība traucē atrast darbu.

Pievieno komentāru

Komentāri 27

Ija

Pasākums pēc būtības labs,bet es uzskatu ,ka tie dzērāji vienkārši ir bezkaunīgi cilvēki.Nav darba-dzeru,nav kur dzīvot normāli-dzeru,nav naudas ēšanai-dzeru,negribu strādāt-dzeru!Dzeršana nevar būt attaisnojums problēmām!Redziet viņiem nabadziņiem grūti...Pārējiem,kuri normāli dzīvo,strādā nav grūti un nav problēmu???Un ja visi dzertu no problēmām,kas tad būtu?Var tikai brīnīties par tiem dzērājiem,kur viņi ņem naudu regulārai dzeršanai visa mēneša garumā?Es no rīta 7 pieceļos ,skatos mūsu mājas krutais dzērājs jau pilnā meimuro uz savu dzīvokli!Paguļ un atkal iet dzert!Vispār drausmas.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 13:00

oto

Gan jau saņem visādus pabalstus , viņi taču ir maznodrošinātie un bezdarbnieki .

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 13:09

v

un tiem kuri strādā un saņem mazliet vairāk par minimālu ir vislielākie cietēji. nekādu atlaižu, nekā !!

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 13:30

ļa ļa


Bet es kā Hemingvejs iedzeru un rakstu, rakstu un akstu...

pirms 4 gadiem, 2016.02.25 09:49

oi

Tie lielākoties ir mentāli slimi cilvēki, kuriem atkarība ir tikai viena no šo slimību blaknēm. Ar retiem izņēmumiem, viņi neatzīst savu problēmu. Kā dabūt ārstēties tādus?

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 14:02

Dzērājs - Fedja

nevajag aizmirst to, ka alkoholisms ir slimība, reāla slimība.Visvieglāk ir kādu nosodīt.!Tad aizvediet viņus visus uz mežu un noš*****t, tā būs vieglāk, nebūs problēmu vienai, otrai amatpersonai.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 14:20

Doktors

Ir tik daudz tiešām REĀLI slimu cilvēku, bet ne viņus kāds žēlo, ne par brīvu ārstē

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 15:34

oi-Doktors

Garīgās slimības gan vieglākā, gan smagākā formā ir vēl reālākas, nekā miesas slimības. Bieži to priekšā tuvinieki, mācītāji un pat psihologi ir bezspēcīgi.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 15:48

ZUMM

Ko tu lej,nesāc lopistiski dzert un nebūsi slims,paši nodzeras un tad tik meklē ieganstus un attaisnojumus,slimnieciņi atradušies.NEDZER un nebūsi slims,alkohols nav maize,piens kartupeļi vai cita pārtika,kas cilvēkam ir vajadzīga,lai dzīvotu.Pareizi tu raksti par to noš*****.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 18:39

oi-ZUMM

Nespļauj Dievam acīs, ja tā tiešām ir Tava pārliecība! Tādi Ādolfiņi jau ir redzēti.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 19:36

dzērāja meita :(

Zinu,ka mani nories,bet es tomēr uzskatu,ka dzeršana NAV slimība,bet gan izlaidība. Lai no tās atbrīvotos,vajadzīgs raksturs un gribasspēks. (To,starpcitu,ieaudzina un iemāca bērnība.) Nevajag piesaukt slimību,nevajag Dieviņam acīs spļaut...,ka nesanāk tiešam saslimt ar ko tādu,ko nevar izārstēt. :(

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 16:01

aga

Pati jau atbildēji - rakstura un gribasspēka trūkums ir pazīmes garīgai saslimšanai. Rakstura un gribasspēka esamība ir Dieva dāvana, tāpat kā laba fiziskā veselība. Kaut ko jau var iedot vecāki ar audzināšanu, kaut ko - pats cilvēks, bet 80% tā ir loterija, ko sauc par gēnu komplektu.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 16:30

Maija Z.

Gēnu komplektu pašreizējā iemiesojumā nosaka iepriekšējo dzīvju iestrāde. Tomēr nodzeras arī cilvēki, kuriem gēnos nav tieksmes uz alkoholu. Tādos gadījumos tā ir cilvēka bezatbildība un /vai vieglprātīga attieksme pret savu dzīvi. Un tad sabiedrība, labo nu tās sekas!

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 17:26

Maija Z.

Gēnu komplektu pašreizējā iemiesojumā nosaka iepriekšējo dzīvju iestrāde. Tomēr nodzeras arī cilvēki, kuriem gēnos nav tieksmes uz alkoholu. Tādos gadījumos tā ir cilvēka bezatbildība un /vai vieglprātīga attieksme pret savu dzīvi. Un tad sabiedrība, labo nu tās sekas!

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 17:29

Maija Z.

Es tomēr uzskatu, ka cilvēks pats var izvēlēties - nodzerties vai ne. Pamatošu ar konkrētu piemēru. Padomju laikos bija tradīcija darba kolektīvos ar iedzeršanu atzīmēt dzimšanas dienas, vārda dienas u. c. notikumus kolektīvā (aiziešanu atvaļinājumā utt. ....). Manā kolektīvā tādu dienu sanāca vid. 2 x nedēļā. Atzīmējām kulturāli, tikai ar konjaku Belij aist un liķieri Moka (Mokka?). Tā nu vienreiz pēc svinēšanas nāku mājā un domās rēķinu, cik Mokkas varētu nopirkt par visu manu algu? Tajā brīdī sapratu, ka tas ir pirmais signāls atkarībai. Uzdevu sev jautājumu: "Vai tu, Maija, vēlies, ka tavai mātei būs meita- alkoholiķe un 4-gadīgajai meitiņai - māte dzērāja? Atbilde bija "nē!!!". Ar to arī turpmākā rīcība bija izlemta - kategorisks nē. Kolektivs to nesaprata, tādēļ aizgāju no ļoti labi apmaksāta darba uz slikti apmaksātu (vai tad Gulbenē ir liela izvēle?), kur neviens nedzēra. Ir laikus jānoķer kritiskais moments, kad vē var izdarīt izvēli - no ākt vai nenonākt atkarībā. Tādēļ nekad neattaisnošu alkoholiķus.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 17:59

oi

Stāsts ir garš, bet īsā versija ir - pirmā alkohola mute mūžā. Tā parāda visu - esi vai neesi nolemts.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 19:41

mjā

Nepiekrītu, ka bija jāaiziet no darba, varbūt vienkāršāk bija nedzert...

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 21:16

To Oi

Nekaa tamlīdzīga! Tas ilga gadus divus. Ceļa garums lidz sarkanajai līnijai ir individuāls. Es šo sarkano līniju nepārkāpu, bet viens no kolēģiem gan. Viņam rezultāts vēl pēc dažiem gadiem - NATO (nāvīgs alkohola trūkums organismā) izraisīta nāve vīrietim labākajos gados...

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 20:10

Ja nezinājāt

Atkarība no alkohola tiek izraisīta sekojoši. Cilvēka organisms pats izstrādā zināmu daudzumu alkohola. Ja to nedod arī vēl no ārpuses, viss ir ok. Ja dod (dzer), lai organismam nepieciešamā deva netiktu pārdozēta, tas savu devas izstrādi samazina. Tiktāl viss būtu atkal ok, ja vien organisms pēc tam spētu devu attiecīgi palielināt, kad cilvēks vairs nelieto alkoholu. BET- to nespēj! Tādēļ alkohols ir jādod no ārpuses. Savukārt, jo vairāk dzer, jo mazāk izstrādā, kas noved līdz tā dēvētajam NATO (nāvīgam alkohola trūkumam organismā), kad cilvēks mirst, nesagaidījis tās dažas stundas, kad tiks pie jaunas devas. Diemžēl, skolu programmās tādu zināšanu apguve nav iekļauta. Bet vajadzētu, tas pasargātu daudzus cilvēkus no atkarības. /Maija Z./.

pirms 4 gadiem, 2016.02.24 20:39

domes komuniste

.....tad beidzot arī mūsu iestādi sāks ārstēt no atkarībām, paldies partijai.

pirms 4 gadiem, 2016.02.25 09:04

ha ha - domes komunistei

Strādājošajiem bez maksas nespīd. ... bet par maksu tas ir dārgs "prieks". Ļoti dārgs.

pirms 4 gadiem, 2016.02.25 10:34

To mjā

Tās nebija piedzeršanās, bet tāda modee diktēta niekošanās ar ne lētu alkoholu, anekdošu stāstīšana un smiešanās gandrīz līdz slapjām biksītēm u. c. laika pavadīšana pēc darba omulīgā gaisotnē, viss kulturāli. Varēja neiet prom no tā darba, protams. Bet viss taču reiz sākas ar pirmo glāzīti, ar jautru pasēdēšanu kompānijā pie glāzītes. Vieglāk bija mainīt vidi nekā "izkrist" no jaukās kompānijas, kas tev savā izpratnē vēl tikai labu. Varbūt nebiju pārliecināta par savu "mugurkaulu" kārdinājuma priekšā? Lai kā, izdarīju pareizo izvēli, jo tad, kad krīti "lamatās", var turpināt krist vai arī strauji mainīt kustības trajektoriju. Vidusceļš nemēdz būt! Ja šī pieredze palīdzēs pasargāt no atkarības kaut vai tikai vienu potenciālo, bija vērts ar to padalīties. Vēl jo vairāk tādēļ, ka visu atkarību - alkohola, nikotīna, narkotiku - lamatas ir līdzīgas...

pirms 4 gadiem, 2016.02.25 17:29

Maija Z.

Stipra vēlēšanās iedzert saistīta ar kālija, B grupas vitamīnu un mikroelementu trūkumu organismā. Medus ir lielisks kālija avots; tas ne tikai atskurbina, bet arī ievērojami mazina tieksmi pēc alkoholiskajiem dzērieniem. Atradināties no alkoholiskajiem dzērieniem palīdz citronu sula.

pirms 4 gadiem, 2016.02.27 20:28

xren

Nenoniecināsim arī medalu un poļu "Krupnik", kas ir degvīns ar medu

pirms 4 gadiem, 2016.03.01 09:59

Maija Z.

Doktora Džarvisa metode, pēc kuras slimniekam zūd tieksme lietot alkoholiskos dzērienus: ik pēc 20 min. dodiet slimniekam 6 tējkarotes medus - 18 tējkarotes stundā. Pēc pusstundas procedūru atkārtojiet un nolieciet slimnieku gulēt. Llad viņš atmostas, dodoet bēl 3x pa 6 tējkarotēm medis ik pēc 20 min., pēc tam vienu mīlsti novārītu olu. Pēc 10 min.- vēl 7 tējkarotes medus. Brokastīs slimniekam jāapēd 4 tējkarotes medus, gabals gaļas in jāizdzer glāze tomātu sulas. Bet desttā - vēl 4 tējk. medus. Pēc šāda kursa slimniekam zūd tieksme lietot alkoholiskos dzērienus. Ka tiešām tas nostrādā, sanāk ātri un l ē t i?

pirms 4 gadiem, 2016.02.27 20:47

xren

Man jau lasot palika nelabi...

pirms 4 gadiem, 2016.03.01 10:00

Vietējās ziņas