No plūdiem, visticamāk, neizbēgsim

Litenē cer - stadions šopavasar neapplūdīs
Gulbenē jau šodien gaida pavasari un regulāri kontrolē ūdens līmeni Dzirnavu dīķī. "Ir iezīmētas ūdens līmeņa augstuma atzīmes, lai mēs varētu katru dienu nolasīt, par cik centimetriem ir palielinājies ūdens līmenis. Ir laikus jāprognozē situācija, nevis jākonstatē, ka pilsētā jau applūdušas teritorijas," "Dzirkstelei" saka Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Osvalds Lucāns.

Viņš stāsta, ka režģis uzlikts salabotajai Krustalīces caurtekai uz Brīvības ielas, lai pavasara ūdeņu sanesumi neaizsprostotu caurteku. "Pārējais ir likteņa ziņā, kā šopavasar klāsies Gulbenē. Ja piesals, var rasties problēmas," saka O.Lucāns.  

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Gulbenes daļas komandieris, Gulbenes novada domes Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājas vietnieks Vijārs Griķis "Dzirkstelei" stāsta, ka novadā arī citviet ir apzināts, kur plūdi varētu radīt apdraudējumu. "Ja būs nepieciešams, protams, palīgā dosies arī glābēji," stāsta V.Griķis.

 

Centušies mazināt plūdu iespēju

Katru gadu aplūst Litenes stadions. Taču šogad Litenē cer, ka pavasarī stadions ilgstoši neatradīsies zem ūdens, kā tas ir bijis agrāk. Riska faktors ir lielais sniega daudzums šoziem. Pēc pagājušā pavasara plūdiem Litenē ir veikti priekšdarbi, lai plūdu laikā Pededzes ūdeņi tiktu novirzīti projām no stadiona. Tāpēc ir nostiprināts upes krasts. Šis pavasaris savā ziņā būs rādītājs tam, cik efektīvs ir šāds risinājums.

 

Akciju sabiedrības "Latvijas valsts ceļi" Vidzemes reģiona Gulbenes nodaļas vadītājs Laimonis Aumeisters "Dzirkstelei" stāsta, ka pērn Lieldienās pie Pededzes applūda Rēzeknes - Gulbenes autoceļš. Šogad šajā posmā tiek rekonstruēts ceļš, paceļot to uz augšu. L.Aumeisters  saka, ka plūdu laikā arī citviet uz valsts autoceļiem īslaicīgi var rasties problēmas, taču parasti novadā tas nav raksturīgi.

 

Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns "Dzirkstelei" stāsta, ka pēc pagājušajiem plūdiem pagastā salabots salauztais tilts pāri Tirzas upei pie brīvdabas estrādes. Atjaunots arī koka tilts pie "Rateniekiem" pāri Tirzai. M.Milns bilst, ka cilvēks tomēr nevar pilnībā kontrolēt dabu. Būs vai nebūs plūdi, cik lieli tie būs - tas nav atkarīgs no cilvēkiem.

 

Labā ziņa - zeme nav sasalusi
Lizuma pagasta pārvaldes vadītājs Uģis Aigars "Dzirkstelei" saka, ka Gaujas malā pavasara ūdeņi skalojas pāri tuvumā esošajiem pagasta ceļiem. Līdz ēkām plūdi nesniedzoties. U.Aigars norāda, ka lielā mērā šīs problēmas esamību vai neesamību nosaka tas, cik operatīvi noreaģē hidroelektrostacijas, kurām laikus jāpaceļ slūžas.


Uzņēmējs Aldis Dikmanis "Dzirkstelei" saka, ka laiks vēl ir hidroelektrostaciju īpašniekiem sazināties un savstarpēji vienoties par rīcību plūdu laikā. Viņa pārziņā ir Rankas, Variņu, Gaujas, Lācīšu un Pilskalna hidroelektrostacija. Tās ir piecas no kopskaitā septiņām hidroelektrostacijām, kas Gulbenes novadā izveidotas uz šīs upes.  A.Dikmanis bilst, ka novadā hidroelektrostaciju īpašniekiem ir jau pieredze, kā labāk pārciest plūdus.

 

Gulbenes novadā pavisam ir 11 mazās hidroelektrostacijas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas