Nodoklis visiem būs vienots

Nekustamā īpašuma nodoklis dzīvojamām platībām būs 0,1 procents no īpašuma kadastrālās vērtības
Pēc ilgām diskusijām Saeimas koalīcijas partiju pārstāvji šonedēļ vienojušies par nekustamā īpašuma nodokli dzīvojamajām platībām. Tas visiem būs vienāds - 0,1 procents no īpašuma kadastrālās vērtības.

Sava īpašuma kadastrālo vērtību iedzīvotāji var uzzināt interneta mājas lapā "www.kadastrs.lv", kadastra informācijas sistēmas meklētājā ievadot sava īpašuma adresi. Piemēram, divistabu dzīvoklim Nākotnes ielā, kura kadastrālā vērtība šāgada 1.janvārī bija 5052 lati, nekustamā īpašuma nodoklis varētu būt 5,05 lati. Jāpiebilst gan, ka ar 2010.gada 1.janvāri kadastrālās vērtības mainīsies, tās varētu tikt samazinātas.  

Ieviesīs minimālo nodokļa likmi

Nodokli no iedzīvotājiem iekasēs pašvaldības. Jau nākamā gada pavasarī iedzīvotāji saņems pirmos rēķinus, ko līdzīgi zemes nodoklim varēšot maksāt četrās daļās.

 

Tiesa, lai izvairītos no iespējamās situācijas, kad atsevišķās pašvaldībās mājokļa nodoklis ir neadekvāti liels, bet citās pat nesedz tā administrēšanas izmaksas un nenodrošina tā iekasēšanas mērķi, plānots ieviest minimālo nodokļa likmi - 5 lati. Šis minimālais maksājums būs noteikts, lai varētu attaisnot nodokļa administrēšanu. Turklāt plānots, ka šī minimālā summa attieksies gan uz zemi, gan nekustamo īpašumu.

 

Cilvēki izsaka neapmierinātību

Lai arī nekustamā īpašuma nodoklis nebūs sevišķi liels , cilvēki tomēr nav apmierināti ar tā ieviešanu. "Māju esam paši saviem spēkiem sūri grūti cēluši, kāpēc tagad par to vēl jāmaksā kaut kāds nodoklis?" ir neizpratnē kāda Beļavas pagasta iedzīvotāja. Arī Stāmerienas pagasta iedzīvotājs saka, ka tas nav pareizi. "Jau par zemi maksājam nodokli, kaut gan tā ir saņemta mantojumā. Tagad būs jāmaksā vēl viens nodoklis. Es nedomāju, ka necilas būdiņas laukos, kur cilvēkiem jau tāpat slikti klājas, vajadzētu aplikt ar nodokli, būtu labāk aplikuši tās milzīgās pilis," iesaka stāmerenietis.

 

Vakar valdība ārkārtas sēdē par budžeta grozījumiem turpināja skatīt šo jautājumu.

 

Premjers Valdis Dombrovskis ir arī atzinis, ka ir iespējami arī sociāli taisnīgāki īpašuma nodokļa veidi, piemēram, progresīvais nodoklis. Pie šā jautājuma var nākties atgriezties, izstrādājot, piemēram, 2011.gada budžetu.

 

Līdz šim bija piedāvāti vairāki varianti nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanai dzīvojamajām platībām. Viens no variantiem bija nodokļa likme 0,2 procentu apmērā no kadastrālās vērtības visām dzīvojamām platībām. Ekonomikas ministrijas speciālistu izstrādātais mājokļa nodokļa variants paredzēja piemērot progresīvo nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

 

Progresīvā mājokļa nodokļa likme būtu atkarīga gan no dzīvokļa vai mājas lieluma, gan no īpašuma kadastrālās vērtības. Vēl viens variants bija progresīva nekustamā īpašuma nodokļa likme par apdzīvojamo platību, vadoties no mājas vai dzīvokļa vērtības.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas