Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Notiek meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu

Pārtikas un veterinārais dienests, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, līdz maija beigām izvietos trakumsērgas vakcīnas visā Latvijas teritorijā. Vakcīnu izvietošana sākās Kurzemes piekrastē un beigsies Latvijas austrumu daļā.

Dienesta sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Anna Joffe informē, ka meža dzīvnieku vakcinācijai izmanto vakcīnu „Fuchsoral", kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījumā. Vakcīnas izvieto vienmērīgi - 20 līdz 25 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru arī apdzīvotu vietu tuvumā, tādēļ dienests aicina iedzīvotājus, kuri pamanījuši vakcīnu - brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti, to neaiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs. Pasargā vakcinēšana

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) vai tā nonākusi acīs vai brūcē, ir jāvēršas pie ārsta. Pieaugušajiem par vakcīnām jāinformē arī bērni, brīdinot tos nekādā gadījumā vakcīnas neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, dzīvnieka veselība, kurš to būs apēdis, apdraudēta netiks.

 

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība, kas izplatīta visā Latvijas teritorijā. Trakumsērgu dabā izplata savvaļas dzīvnieki - galvenokārt lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

 

Izplatība samazinās

Trakumsērgas izplatība Latvijā pakāpeniski turpina samazināties. 2010.gadā veiktās pārbaudes liecina, ka trakumsērgas gadījumu skaits, salīdzinot ar 2009.gadu, ir samazinājies par 77 procentiem, savukārt, salīdzinot ar 2005.gadu, kad dienests uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits samazinājies 26 reizes.

 

"Pēdējais trakumsērgas gadījums Latvijā ir reģistrēts oktobrī. Tas nozīmē, ka trakumsērga nav konstatēta jau pusgadu, to var uzskatīt par nozīmīgu panākumu un līdz šim nebijušu faktu. Lielākā daļa no pērn saslimušajiem dzīvniekiem bijuši meža dzīvnieki, pārsvarā - lapsas un jenotsuņi," stāsta A.Joffe.


Trakumsērgas apkarošanas programmā meža dzīvnieku vakcinēšana pret trakumsērgu tiks veikta vēl divus gadus pēc pēdējā reģistrētā trakumsērgas gadījuma valstī. Apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas