Novadā ēnstrādnieku skaits nemazinās 5

Gulbenes novadā gadījumi, kad iedzīvotāji tiek nodarbināti nelegāli, nesamazinās, kaut gan pēc valsts statistikas datiem ēnu ekonomika samazinās. Par to informē Gulbenes sektora vadītājs Ainārs Šmagris.

A.Šmagris stāsta, ka Gulbenes novadā nelegālā nodarbinātība ir palikusi iepriekšējā līmenī, varbūt pat palielinājusies. Visvairāk nelegālo darbinieku konstatēts mežizstrādē, celtniecībā un lauksaimniecībā. Kad šāds pārkāpums tiek atklāts, visbiežāk darba devēji paskaidro, ka nav paspējuši noslēgt darba līgumu aizņemtības dēļ, kā arī min iemeslu, ka darbi notiek reģionā, bet grāmatvedība ir Rīgā un tas apgrūtina dokumentu apriti.


Valsts darba inspekcija izskata fizisko personu iesniegumus par darba likumdošanas un darba aizsardzības normatīvo aktu pārkāpumiem. A.Šmagris stāsta, ka darbinieki 95 procentos gadījumu savos iesniegumos sūdzas par to, ka laikus nav izmaksāta darba alga. Darba devēji šādos gadījumos aizbildinās ar to, ka trūkst naudas līdzekļu. Par šāda veida pārkāpumiem darba devējam var tikt piemērots administratīvais sods - brīdinājums vai arī naudas sodu no 50 līdz 750 latiem.

Gulbenes novadā šogad ir noticis viens nelaimes gadījums darbā ar letālām sekām. Gada sākumā Stradu pagastā kādam strādniekam mežizstrādes laikā uzgāza virsū koku. No gūtajām traumām darbinieks mira. Savukārt smagi nelaimes gadījumi darbā mūsu novadā ir bijuši divi, kad strādnieks, paslīdot kājai, nokrita no no pusotra metra augstas barošanas iekārtas, bet pastā bija gadījums, kad darbiniekam uzkrita uz kājas konteiners.


Valsts darba inspekcijas Eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs "Dzirkstelei" norāda, ka šī gada deviņos mēnešos Gulbenes sektorā (tas ir Gulbenes novads, Smiltenes novads, Alūksnes novads, Apes novads, Madonas novads, Cesvaines novads, Lubānas novads un Varakļānu novads) veikti 375 uzņēmumu apsekojumi, piemēroti 147 administratīvie sodi, saņemti 53 iesniegumi, atklātas 98 nereģistrēti nodarbinātas personas, par nodarbināšanu bez darba līguma piemēroti 35 administratīvie sodi, noticis 41 nelaimes gadījums darbā, no tiem 2 letāli un 6 smagi.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

zentuks

Vispār ir vēl kāda "privička" - tie darba devēji, kas maksā par saviem darbiniekiem nodokļus no pirmā lata (ir ir tādi "dīvaiņi") ir grūtāk ar strādātspējīgiem darbiniekiem, jo a) DD nevar piedāvāt konkurētspējīgu atalgojumu uz rokas, b) nu pastrādājam kādu gadu, jas kaut kas nepatīk tad seko: " Eju atpūsties (vismaz uz mēņešiem četriem "bezdarbniekos"), tāpat jau pensiju nesagaidīt"- un pat nav ko viņiem pārmest! Vīrieši , ja rokas un galva ir pareizā vietā, Latvijā darbu var atrast, jautājums ir tikai atalgojumā un savstarpējā komunikācijā!

pirms 8 gadiem, 2012.10.27 18:58

janka

KRISTINE, Tev ir tikai daļēja taisnība. Ja nu es īpaši neslimoju,ja man māmiņalgas vairs neskar un daudzināto pensiju es arī diezvai sagaidīšu. Takā es arī labprāt saņemtu lielāku algu aploksnē (ja būtu iespēja). Pašreiz atdodu katru mēnesi pāri par 100 Ls nodokļos,bet pretīm nesaņemu praktiski neko.

pirms 8 gadiem, 2012.10.26 10:16

Kristīne

LIELA ALGA APLOKSNĒ==mazi slimības pabalsti==minimālas māmiņu algas==nabadzīgas pensijas==utt.

pirms 8 gadiem, 2012.10.25 19:45

draugi

Čau Ainār, kā tev iet, kad šmabīti iedzersim.

pirms 8 gadiem, 2012.10.25 17:26

Juris

virspusēji tiek apsekoti uzņēmumi, jo tepat Gulbenē (Brīvības ielā) KAPITĀLI tiek ap***i strādnieki. Pārbaudes ir bijušas, bet viss OK
tieši kur - trīs reizes varat minēt !

pirms 8 gadiem, 2012.10.25 12:23

Vietējās ziņas