Novadā joprojām dzimst maz bērnu 4

Pērn Gulbenes novadā atkal uz pusi mirstība pārsniegusi dzimstību. Kopumā pagājušajā gadā mirstība salīdzinājumā ar 2010.gadu ir tomēr nedaudz samazinājusies.

Pērn piedzimis tikai par vienu bērniņu vairāk nekā 2010.gadā. Vairāk dzimuši zēni. Diemžēl 3 no jaundzimušajiem ir miruši, bet 2 reģistrēti kā nedzīvi dzimuši bērniņi. No viena bērna māte slimnīcā atteikusies.  

Gulbenes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Elsiņa stāsta, ka Gulbenē, reģistrējot dzimšanu, dzīvesvietas deklarētas 50 jaundzimušajiem. No pagastiem vislabākā situācija esot Lejasciema un Stradu pagastā, kur katrā pašvaldībā reģistrēti piedzimuši 18 bērni, Lizuma pagastā - 14 mazuļi, bet Jaungulbenes un Tirzas pagastā - katrā pa 13 bērniem.

 

Nodaļas apkopotā informācija liecina, ka visražīgākais gads, kad reģistrēts visvairāk jaundzimušo, bijis 2005.gads, kad dzimšanas apliecības tika izsniegtas 235 mazuļiem.

 

Viņu satrauc fakts, ka ne visos gadījumos vecāki rūpējas par saviem bērniem, jo pērn vecākiem aizgādības tiesības ir atņemtas par 17 bērniem.

 

Laulību bijis mazāk

Salīdzinājumā ar 2010.gadu Gulbenes novadā pērn laulību skaits sarucis. Mazāk laulājušies gan dzimtsarakstu nodaļā, gan baznīcās.

 

Dažādi ir jaunās ģimenes lēmumi, izvēloties uzvārdu. Vairums saglabājuši seno tradīciju, ka sieva pāriet vīra uzvārdā, tomēr ir gadījumi, kad laulātie katrs palicis savā uzvārdā. Moderni kļuvis, ka sieva savam uzvārdam pievieno arī vīra uzvārdu. Gulbenes novadā tādi bijuši 5 gadījumi.

 

"Tagad ir raksturīgi cilvēkiem dzīvot nereģistrētā laulībā, tāpēc šādu kopā dzīvošanu diezin vai var saukt par ģimeni. Saprotu, ka šodien katrs dzīvo, kā grib. Mums nav tiesību piespiest šīs attiecības noformēt juridiski. Noslēdzot laulību, cilvēki publiski sabiedrībai apliecina, ka mēs esam ģimene, ka mīlam viens otru," uzskata nodaļas vadītāja.

 

Cilvēki lielākoties izvēlas kāzas rīkot vasarā. Novadā neesot aktuāla kāzu rīkošana maģiskajos datumos. Tos ievērojot tikai tad, ja arī tie iekrīt vasarā vai nedēļas nogalē. Arī šā gada sākumā jau reģistrētas laulības, kā arī saņemti to pieteikumi vasarai.

 

Sievietes dzīvo ilgāk

Lai gan pērn ir bijis mazāk mirušo salīdzinājumā ar 2010.gadu un pēdējiem deviņiem gadiem,
tomēr tas krietni pārsniedz dzimstības rādītājus. Miršanas apliecība pērn novadā izsniegta 345 gadījumos. Starp tiem vairāk ir vīriešu - 180, kuru vidējai vecums bijis 67,5 gadi un 165 sievietēm, kam vidējais vecums bijis 78,5 gadi. Pagājušajā gadā lielākais mirušo skaits reģistrēts Stradu, Beļavas un Lizuma pagastā. Diemžēl no dzīves atvadījušies arī divi vīrieši vecumā no 21 līdz 30 gadu vecumam.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

333

Ne, nu protams, nafig jau tas berns, ja es velos solariju biezak apmeklet, vai kadus gela nadzinus un matinus visas iespejamas vietas pieaudzet. Un pie reizes pacikstet, ka valsts pabalstus nemaksa... Visi velas dzivot zali... berni taja dzive nav velami, kamer maja nebus plazmas TV vai kada sapuvusa Golfa pagalma. Nevar tacu dzemdet, sava dzive vel nav nokartota.

pirms 9 gadiem, 2012.01.16 21:27

gulbenietis to dfr

nevis apstākļi radīti, bet cilvēki palikuši prātīgāki

pirms 9 gadiem, 2012.01.16 14:04

vasara

Visvairāk jaundzimušo ir reģistrēts 1990.gadā, kad piedzima 530 bērni, nevis 2005.gadā. 1993.gadā pirmo reizi mirstība jau sāka pārsniegt dzimstību.
Ar ko salīdzinam?

pirms 9 gadiem, 2012.01.16 13:00

dfr

Tāda tā situācija ir, jo radīti ir visi iespējamie apstākļi lai tāda situācija būtu...

pirms 9 gadiem, 2012.01.16 10:55

Vietējās ziņas