Novadā trūcīgo kļūst vairāk

Vai gaidāmi jaunumi sociālajā jomā?
Trūcīgo skaits turpina palielināties. Martā 58 Gulbenes novada iedzīvotāji ir reģistrēti kā trūcīgi. Kopumā līdz 1.aprīlim Gulbenes novadā ir reģistrētas 2783 trūcīgas personas. Trūcīgo skaits turpina palielināties. Martā 58 Gulbenes novada iedzīvotāji ir reģistrēti kā trūcīgi. Kopumā līdz 1.aprīlim Gulbenes novadā ir reģistrētas 2783 trūcīgas personas. Par to "Dzirksteli" informē Gulbenes novada Sociālā dienesta vadītāja Marija Kalvāne.

Pēc pabalsta - kunga dūšā M.Kalvāne nenoliedz, ka ir starp pabalsta saņēmējiem cilvēki, kas nāk saņemt naudu, bet viņu draugi jau stāv un gaida, lai varētu iet un turpināt dzīrot. "Diemžēl šāda ir situācija. Ja cilvēkam pēc likuma pienākas pabalsts, tad mēs to nedrīkstam nedot. Izsekot tam, vai viņš par šo naudu nopērk pārtiku vai ko citu, ir grūti. Šiem cilvēkiem ir šāds dzīvesstils. Bet ne jau visi ir tādi. Ir ģimenes ar bērniem, kur māmiņas rūpējas un naudu liek tur, kur vajag. Protams, ir tādi, kam beidzas pabalsta piešķiršanas laiks, un viņi vairs pie mums neatnāk. Tad ir pamats domāt, ka, iespējams, ir mainījusies viņu situācija, ir atraduši darbu, sākuši strādāt un ir ienākumi," stāsta M.Kalvāne.


Gulbenes novada domes Sociālās un veselības nodaļas vadītājs Jānis Antaņevičs uzsver, ka ir iecere pieņemt stingrākus mērus tiem, kas ierodas pēc pabalsta kunga dūšā, atlikt pabalsta izmaksāšanu uz citu dienu un turpmāk tādiem stingrāk izskatīt šī pabalsta piešķiršanu. Viņš uzskata, ka garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu saņēmējiem būtu jāveic arī kaut kāda līdzdarbošanās. "Lai cilvēki saprot, ka šī nauda, lai arī tas ir pabalsts, ir jānopelna."

 

Nākamā gada prognozes

J.Antaņevičs norāda, ka 11.maijā notiks Pašvaldību savienības un Labklājības ministrijas sarunas, kur viens jautājums būs par GMI piešķiršanas kārtību, prasībām un noteikumiem.


J.Antaņevičs stāsta, ka ir arī prognozes, ka ar nākamo gadu visi pabalsti varētu tikt maksāti no pašvaldības naudas.

 

"Tagad mēs saņemam GMI izmaksai 50 procentus no valsts un 50 procenti ir pašvaldības nauda, dzīvokļa pabalstam - 80 procenti ir pašvaldības nauda, 20 procenti - valsts nauda. Ar nākamo gadu ir prognozes, kas viss simtprocentīgi paliek uz pašvaldības pleciem, tad saprotam, ko tas nozīmē mūsu budžetam. Nezinu, vai pašvaldībai pašai ļaus izstrādāt savus nosacījumus un noteikumus vai būs arī kaut kādi no "augšas" nolikti noteikumi vai kritēriji, kurus nedrīkstēsim pārkāpt, to pagaidām nevaru pateikt," saka J.Antaņevičs.


Renovēs veļas mazgātavu un dušas telpas

Lai uzlabotu sadzīves pakalpojumu punktu sociālā dienesta telpās Gulbenē, Dīķa ielā 1, plānots renovēt divas telpas, nomainīt durvis un logi, labiekārtot ģērbtuves, tādēļ no 9.maija līdz augustam nebūs pieejami maksas pakalpojumi - veļas mazgāšana, dušas izmantošana, kā arī friziera pakalpojumi Gulbenes novada Sociālajā dienestā. M.Kalvāne stāsta, ka parasti veļas mazgāšanas un dušas labprāt izmanto viens un tas pats cilvēku loks. Projektu realizē Gulbenes novada dome sadarbībā ar Sociālo dienestu. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 9993,88 lati, no tām 75 procentus jeb 7495,41 latu sedz Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas