Novads var sagrūt zem kredītu sloga 18

Budžets novadam viens! Vai katrs deputāts velk deķi uz sava pagasta pusi?
Vērojot tempus, ar kādiem Gulbenes novada deputāti balso par naudas tēriņiem būvobjektos, rodas bažas, vai pašvaldības budžets izturēs tādu kredītu slodzi.

Katram Eiropas fondos atbalstītam projektam taču ir vajadzīgs arī līdzfinansējums. "Kredītu griestiem vēl netuvojamies, bet, ja būs jāņem kredīts Stāmerienas sporta halles būvniecībai un pēc tam vēl kredīti citiem objektiem, tad - jā. Tad no kaut kā būs turpmāk jāatsakās," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes Finanšu un ekonomikas nodaļas vadītāja Anna Pružinska.

 

Vai tāda politika ir attaisnojama faktiski izmirstošā novadā? Pagājušās Saeimas vēlēšanas novada vēlēšanu iecirkņos ļāva apzināt, ka daudzi šeit deklarētie iedzīvotāji faktiski sen jau ir gabalā - Rīgā, ārzemēs. Par to liek aizdomāties arī apkopotie jaunākie statistikas dati par šogad novadā dzimušo, mirušo skaitu un reģistrētajām laulībām. Vai viņi jelkad atgriezīsies novadā? Šis jautājums paliek neatbildēts. Tikmēr mēs novadā "cepam" lepnus objektus citu pie cita, it kā mums nedraudētu skolu slēgšana bērnu skaita samazinājuma dēļ, it kā mums būtu plašas sportistu un pašdarbnieku masas.

 

Novada dārgākā sporta bāze būs Stāmerienā

Stāmerienā iecerētā miljona latu vērtā halle pagaidām ir pati dārgākā sporta bāze, kādas līdz šim celtas Gulbenes novadā. Deputāti par šo ideju ir nobalsojuši. Atkāpšanās nav. Vēl lielākas būvniecības izmaksas novada domei būtu, ja deputāti nenoraidītu ideju par halli Beļavā. Tā maksātu vairāk par miljonu latu. Salīdzinājumam - Gulbenes sporta centra būvniecība izmaksāja aptuveni 600 tūkstošus latu. Vēl ir plānots būvēt halli Galgauskā, galvenokārt izmantojot dāvinājuma naudu. Tas nozīmē, ka no pašvaldības naudu vajadzēs vienīgi jau uzceltās sporta bāzes uzturēšanai.

 

Vai, kad un kādā apjomā tiks rekonstruēts Gulbenes pilsētas stadions, tas pagaidām nav zināms. Pašvaldība ir apmaksājusi tikai savulaik izstrādātā rekonstrukcijas projekta aktualizāciju. Tas arī pagaidām viss.

 

Stāmerienas pagasta padome nekad to nespētu

A.Pružinska atzīst, ka Stāmeriena gaidīja iekļaušanos Gulbenes novadā, lai varētu realizēt apjomīgo ieceri par miljona latu vērto sporta halli. Kādreizējā pagasta padome nekad šādu ieceri "pavilkt" nevarētu. "Tas bija viens no mērķiem, iekļaujoties novadā. Mazo pagastu budžets bija tik niecīgs, ka nebija nekādu izredžu. Apvienojoties novadā, pavērās iespējas," saka A.Pružinska.

 

Viņa ar sapratni izturas pret ideju par sporta halles būvniecību Stāmerienā. "Katrai skolai ir vajadzīga sava sporta bāze. Kaut neliela, bet nepieciešama! Bet vai tā ir vajadzīga tik apjomīga?" vaicā A.Pružinska. Tajā pašā laikā viņa atzīst, ka Stāmeriena ir stratēģiski nozīmīga vieta novada kartē. Tur ir viesu nami, kultūrvide, viesu apkalpošanas servisa uzņēmumi. Tikai sporta halles vēl trūka!

 

Novadam ir kopīgs, nedalāms budžets Gulbenes pilsētai un 12 pagastiem. Vairs nevar pateikt, cik pienākas Stāmerienai, cik Druvienai, cik Gulbenei. Kļūdās tie deputāti, kas uzskata - Stāmerienai tiks celta dārga sporta halle, tātad līdzfinansējumam tiks tērēti līdzekļi no pagasta kases. Ja tā notiktu, tad šajā pagastā, kā uzsver A.Pružinska, vairs nebūtu nekā - ne skolas, ne feldšerpunkta, ne kultūras nama. Vai ir izsvērtas prioritātes, kuras projektu ieceres atbalstāmas, kuras var pagaidīt?

 

(Vairāk lasiet 23.oktobra "Dzirkstelē" vai par maksu portālā šeit)

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Kaads Gudrāks?

Iedomājos, vai mums pastāv tāda lieta, kā - savācot iedzīvotāju parakstus, neatbalstīt šo jauko guvumu kāda kontam?

Nu jopcik, saprastu Gulcē, celtu multisupercentru, bet ne jau Stāmeriena.

P.S
varbūt tiešām, ir kāds kurš zin pa šim līnījam, tipa, referendums, nezinu, kā savādāk nosaukt. Lai, vnk, ātri atrisināt problēmu? Nēsmu interesējies, tāpēc jautājums, varbūt, kāds/kāda, var atbildēt.

pirms 10 gadiem, 2010.10.30 02:33

Daudziņa tikai braukā pa visādām vizītēm, novadā nav redzama, bet Švika jau nav strādātājs un lēmējs. Man kā lauciniekam nav skaidrs, ko novada dome kopā ar deputātiem domā un dara. Ar dažiem izņēmumiem - muldētāju un sava labuma meklētāju bars, ejam uz nekurieni.

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 18:17

pele

Izskatās, ka drīz novadam būs jāsāk dalīties, pilsētai noteikti tas lauku slogs nav izdevīgs.

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 14:28

Iedzīvotāja

Mēs no Jums deputāti gaidam darbu,nevis sēžu protokolus. Daudziņai ir jāvada un jāstrādā tā, lai ir rezultāts.

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 12:09

www.gulbene.lv/ domes sēžu ptokoli
Tur smalki visu var apskatīt - kas, ko ir teicis un kā balsojis!

pirms 10 gadiem, 2010.10.27 08:46

Dzirkstelei

Lūdzu publicējiet deputātu balsojumu par Stāmerienas sporta halli!!!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 23:03

žēl

Stulbi..To deputātu, kuri balsoja par Stāmerienas halli, pēc tagad viss novads vainīgs..
Žēl. Tik daudz tiek darīts, visās jomās dzīve iet uz priekšu. Viss paliek populistisku lēmumu ēnā.

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 21:16

......

Tā notiek, kad savēl tādus: Blūmus, poļakus un citus bļaustekļus.....

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 20:13

fane

Vai Gulbenes novada pārvalde domā ar galvu?Cik redzēju priekšvēlēšanu kampaņā: aitu bars, kas blēj, bet Blūms neko pateikt nevar , tikai: man jāsteidzas! Daudziņu aizbīdīja, bet kas mainījās? Vai teļu kūts no Krapas?Tālākas stratēģiskās domāšanas nav!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 19:56

Vislielākais stulbums ir tas, ka neviens jau neieklausas zinoša cilvēka viedoklī, tā pati Anna, viņa taču redz kā ir ar naudām un ko var atļauties un ko nevar... varbūt deputāti varēja atvērt acis un ausis un ieklausīties? .. un mazāk braukāt tā saucamajos pieredzes braucienos uz ārzemēm, jo nekādu pieredzi jau no tā negūst, tikai izpriecas par nodokļu maksātāju naudu.... nez kāpēc tiekot amatos visi aizmirst savus solījumus un visu rauš tikai savās kabatās? ...un tad vēl tās dienesta automašīnas... uz vienu ģimeni veselas divas, nu stulbi tas tā viss ....

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 16:02

ATVERIET ACIS

MOSTIETIES DEPUTĀTI! NESĀCIET DARBUS KURUS NOVADS NESPĒJ PACELT, KUR NU VĒL PANEST!
Klaja ņirgāšanās par novadu un tā iedzīvotājiem. Deputātiem nerūp visu novada iedzīvotāju liktenis. Izskatās, ka deputātiem rūp tikai sava labklājība. Par novadu un pirmsvēlēšanu solījumiem ir pilnīgi aizmirsts.

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 14:44

Pilnīgs ārprāts!!Viss novads ir pret,bet tomēr daži ir svarīgāki un intensi'vi virza Gulbeni uz grunti. Kas par to materiāli atbildēs pēc 5 gadiem?Vai laikraksts nevarētu publice't tos uzvaŗdus kas ir par- halles celtniecibu. Vēle'tājiem jāzin,jo ne jau visi būsim ārzemēs pēc 3 gadiem..

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 11:28

novadnieks

Novads ir izmirstošs pilnīgi un celt nav priekš kā!Drīz daudzas skolas būs jāslēdz!Vispirms bija jādomā kā noturēt cilvēkus lai nebrauc projām!Ar sporta hallēm nenoturēs,vajag ienākumus!Galvenais ka projām aizbrauc jauni cilvēki ar bērniem aizbrauc novada nākotne.Daudziņai un komandai nav vīzijas par novada attīstību un cilvēku lomu tajā!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 09:59

urbis

Tā rādās, ka Gulbenē ir savas olimpiskās komandas! Tas nekas, ka rītu nebūs, ko ēst, šodien- lai tā būda rūc!

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 09:57

Atbilstoša fotogrāfija!Tā iet ,kad līdz šim prasts būvēt tikai gaisa pilis.

pirms 10 gadiem, 2010.10.26 09:46

Vietējās ziņas