Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ogu peļņa dienā vairāk pat par 100 latiem 4

Ērika Brīvmane: "Tā ir papildu peļņa un daudziem arī vienīgā."
Melleņu bizness iet no rokas. Lieli un mazi pilnā sparā izmanto iespēju, ko dod mežs - lasa mellenes un pelna labu naudu.

Četrās stundās - divi spaiņi Peļņa svārstās kā nu kuram ogotājam - sākot no pāris latiem dienā līdz pat rekordlielām summām - 100 un 130 latiem dienā. To "Dzirkstelei" stāsta ogu iepircēji. Cena mellenēm šogad arī pamatīgi uzkāpusi. Šajās dienās tās jau iepērk pa 1,90 latu, bet pašā sākumā par tām maksāja trīs reizes mazāk. Ogotāji par šādu cenu ir tikai priecīgi. Pilsētā ir apmēram sešas ogu iepirkšanas vietas.


Rankas pagastā "Dzirkstele" uz ceļa satiek Ēriku Brīvmani, kura ir tikko iznākusi no meža un ved nodot salasītās ogas. Četrās ar pusi stundās salasīti divi spaiņi. Ērika spriež, ka par vienu ogu spaini būs izdevies nopelnīt apmēram 18 latus.

 

"Meži ir pilni ar ogotājiem. Es gan katru dienu neeju lasīt mellenes, jo ir pārāk grūti, laiks ir karsts. Ir jau ogas izlasītas, bet vietām, kur tās nav lasītas, ogu ir pietiekami. Tie, kam ir mašīnas, brauc dziļāk mežā, un tiem sokas labāk. Visi mani kaimiņi, paziņas, radi lasa ogas. Arī bērni iet ogot, jo viņi tā var nopelnīt skolas naudu. Ogas lasīt jābrauc agrāk no rīta, tad ir vēsāk, karstumā pa dienas vidu mežā ir grūti. Esmu piekususi. Citi ceļas ar pirmo gaismiņu un dodas mežā. Cena ogām tikai ceļas, un mums, ogotājiem tas ir izdevīgi. Pērn tik liela cena mellenēm nebija. Tā ir papildu peļņa un daudziem arī vienīgā," saka Ē.Brīvmane.

 

Uz mežu tiklīdz aust gaisma

Gulbenietis Andris, kurš šogad mācīsies 8.klasē, "Dzirkstelei" stāsta, ka ogās iet jau trešo nedēļu. Dienā ogas lasa četras, piecas stundas un nopelna līdz 15 latiem. "Braucu uz mežu kopā ar citiem ogotājiem, un par ceļu parasti ir jāmaksā viens lats. Ir reizes, kad izbraucam tikai dienā, bet citreiz jau pulksten piecos no rīta. Citiem gan izdodas pielasīt tik daudz ogu, ka tās ber lielās kastēs, kuras vienam pat pacelt nav iespējams, tad palīgā nāk citi ogotāji, lai smago trauku ieceltu mašīnā," stāsta pusaudzis un piebilst, ka no pilsētas pat tiekot organizēti veseli autobusi, kas ved cilvēkus uz mežu.

 

Izbraucot viņi uz mežu ar pirmo gaismiņu. Labi sokas ogot arī meža strādniekiem, jo tie pārzina mežu un zina labas melleņu vietas. Kādā no pilsētas ogu iepirkuma vietām, mežstrādnieki atzīst, ka karstumā nevis strādā pie koku zāģēšanas, bet lasa ogas, jo tā varot vairāk nopelnīt.

 

Mežā netrūkst arī čūsku un ērču

Mežā neiztikt arī bez čūskām un ērcēm. Ogotāja Ligita stāsta, ka viņa jau laikus ieplānojusi atvaļinājumā doties tieši jūlijā, kad ir pats melleņu laiks, lai varētu gūt papildu peļņu.

 

"Lai salasītu vairāk ogu, dodos dziļāk mežā, arī pa brikšņiem, tāpēc nav brīnums, ka katru reizi no apģērba noņemu arī ērces. Divas reizes gan tās paspējušas arī iekost. Arī čūskas esmu redzējusi. Tad gan nav nav diez cik patīkami. Vienreiz arī apmaldījos, labi, ka satiku citu ogotāju, tad laimīgi tiku ārā no meža, ja ne, nezinu pat, kā viss būtu beidzies, jo biju iegājusi dziļi mežā, un tad jau gan ogas vairs nebija prātā. Uz mežu parasti dodos divas reizes dienā - rīta pusē un vakarpusē, un nejūtos stipri piekususi," stāsta Ligita.

 

Savukārt kādai citai ogotājai, enerģiski atgaiņājoties no dunduriem, rokā iekodusi čūska. Viss gan beidzies laimīgi.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

annele

Ar šitiem "makšķernieku" stāstiem uzprasās jau ar.
Varbūt karti ar labākajām ogu vietām varēja vēl pievienot - pilnai komplektācijai, tā teikt. Nu jau visa valsts zin par centīgajiem Gulbenes novada ļaudīm - i..ņi!!!

pirms 8 gadiem, 2011.07.25 19:32

Vietējās ziņas