Oktobra rītos kodīs salna 2

“Pirms pieciem gadiem 24.septembrī salna bija pat līdz mīnus 5 grādiem. Visa zeme bija balta un rīts bija balts. Šogad salīdzinoši vēl maigi izskatās, viss ir normas robežās. Ir bijuši gadi, kad šajā laikā sākās tā saucamie baltie rīti,” “Dzirkstelei” stāsta laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

Viņš saka, ka oktobris kopumā būs jauks rudens mēnesis ar noslieci vairāk pat uz siltāku laiku, nokrišņi – tuvu normai. Oktobra pirmajā pusē lietus būs īslaicīgs, līdzīgi kā tagad. Oktobra vidū (ap 14.oktobri) laiks var kļūt vējaināks un nemierīgāks. Oktobra otrajā pusē (ap 20.-25.oktobri) var uzsnigt pirmais sniedziņš. “Protams, oktobra rītos jau var iekost salnas, un tās nokodīs arī pēdējos ziedus,” saka V.Bukšs.

Viņš stāsta, ka dabā vēl var manīt jaunās bezdelīgas, arī dzērves vēl strauji prom nelido.

“Starp citu, 1.oktobris ir viena no dienām, kad jāvēro dzērves: ja tās dodas uz siltajām zemēm, tad būs aukstums un pēc divām nedēļām – sals, tātad oktobra otrajā pusē; ja nelido, tad līdz novembrim vēl nebūs gaidāms īpašs sals. Arī 8.oktobris ir nozīmīga diena, kad jāvēro laiks: ja šajā dienā jau lidinās sniegpārsliņas, tad ap 20.novembri var sākties ziema; ja šajā dienā ir jauks laiks, tad arī turpmākajās trīs nedēļās gaidāms labs laiks. Ja lapu daudz vēl 14.oktobrī, tad ziema būs ne šāda, ne tāda. Savukārt, ja oktobrī ducina pērkons, tad ziemā būs maz sniega. Oktobris ir lapkritis - jāvēro, kā krīt lapas kokiem, it īpaši apsei: ja tās krīt ar apakšpusi uz augšu, tad būs laba raža un maiga ziema; ja otrādi – auksta ziema,” saka V.Bukšs.

Vērojot šābrīža laika zīmes dabā, V.Bukšs norāda, ka ziemā kopumā būs daudz nokrišņu – sniegs, slapjš sniegs un lietus, bet ap Ziemassvētkiem izskatoties, ka varētu būt krietna sniega sega. Lielāks sals esot gaidāms ziemas otrajā pusē. “Kopumā nerādās, ka būs ļoti barga ziema,” saka laika zīmju vērotājs.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vietējās ziņas