Paceļot roku, Gulbenes novada domes deputāti drīkstēs balsot tikai neordinārā situācijā 21

Gulbenes novada domes deputātiem, visticamāk, turpmāk lēmumi būs jāpieņem tikai un vienīgi elektroniska vidē (elektronisko dokumentu vadības sistēmā). To paredz sagatavotie grozījumi Gulbenes novada pašvaldības nolikumā, deputātiem par šiem grozījumiem būs jāpieņem lēmums novada domes 29.oktobra sēdē. Balsot, paceļot roku, novada domē būs pieļaujams (ar priekšsēdētāja izdotu rīkojumu) tikai stihiskos vai neparedzētos gadījumos, kad nav pieejama elektrība, internets un viedierīces, kad tehniski nav iespējams nodrošināt pieslēgšanos un balsošanu elektronisko dokumentu vadības sistēmai. Tad šāds risinājums būtu pieļaujams, “lai nenotiek darba paralīze”, komentēja pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča, piedaloties finanšu komitejas 22.oktobra sēdē.

Šādu pārmaiņu ieviešanu domes deputātu darba praksē deputāte Ilze Mezīte nosauca par sasteigtu:

“Ja tas ir domāts tikai tam, lai mani ieliktu rāmjos, lai es balsotu tikai “caur internetu”, teikšu – man izrādīts ļoti liels gods. Es droši vien nevaru to pieņemt.” I.Mezīte atklāti teica – 29.oktobrī domes sēdē balsos pret grozījumiem pašvaldības nolikumā.

Viņa uzsvēra, ka pašvaldības kārtējās vēlēšanas būs pavisam drīz – 2021.gada 5.jūnijā. Ar grozījumiem pašvaldības nolikumā tiek gādāts, lai jaunajiem tautas kalpiem vairs nebūtu citu variantu, kā vien komiteju vai domes sēdēs balsot elektroniski - klikšķinot tautiņu datorā. I.Mezīte uzskata, ka tādējādi atklāto sēžu norisē zūd viens būtisks elements – klātesošie neredz, kā balso katrs deputāts. “Lai neredzētu?” vaicāja deputāte, sējot aizdomas par elektroniskās balsošanas īstajiem iemesliem.

Novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs iebilda, ka iedzīvotāji domes sēžu protokolus var lasīt (pašvaldības mājaslapā tie tiek publicēti – red.). I.Mezīte iebilda, ka viņa kā deputāte vēlas, “lai iedzīvotāji mūs saprastu” nevis vēlāk, rokoties pa internetu un meklējot sēžu protokolus, bet uzreiz, klātienē, atklātās sēdes norises laikā. N.Audzišs akcentēja, ka nav mērķis “slēpt informāciju” un pieeju tai bloķēt “ar kaut kādiem apgrūtinājumiem”. Pēc domes priekšsēdētāja domām, vajadzīgā “informācija ir ātri un viegli atrodama”.

I.Mezīte pauda izbrīnu, ka COVID-19 krīzes laikā, kurš diktē savus noteikumus, tiek likts priekšā izlemt par kardinālām izmaiņām deputātu darba organizācijā nevis uz laiku, bet ilgtermiņā. I.Mezīte norādīja, ka uz pašvaldības administrācijas ēkas ieejas durvīm rakstīts – ieejot jālieto sejas maskas. Tajā pašā laikā finanšu komitejas 22.oktobra sēdē sejas masku klātesošajiem gandrīz nav. “Ko mēs darām? Mēs te sanākam no visa novada!” teica deputāte.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

nav interesanti

Šobrīd es, kā pašvaldības iedzīvotājs, vairāk par šo vēlētos zināt kur varētu pašizolēties es vai kāds no manas ģimenes locekļiem gadījumā, ja nāktos inficēties.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 18:09

Un

Kur maskas un 2 metri?? Jeb uz dominiekiem likumi neattiecas?

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 20:35

varbūt

Varbūt to jezgu var atrisināt datorkursi? Citādi notiek piesegšanās ar ambīcijām. Vajag palīdzēt cienījamai deputātei, citādi izskatās, ka pati nezin kur ieberzusies.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 20:48

ko nu

Standartrutīnas vietā gribās šovu.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 21:41

Pele

it kā par sevi dēvētā deputāte Mezīte, tomēr gribētos teikt citu amatu - visu deputātes pilnvaru laiku "nodarbojas"ar jautrības, bezjēdzības un tik tiešām "stulbuma" sēšanu esošo vai potenciālo vēlētāju vidū.Valsts ierēdnim jābūt vienalga - ko citi redz vai neredz kā balso - jebkurā gadījumā ar to var iepazīties vēlāk arī dokumentāli pieejamajos sēžu un komiteju protokolos.Kad beigsies šo bezjēdzīgo deputātu ievēlēšana domē? Vai viņi tur iebāzti gaisa jaukšanai? Šajā situācijā - noteikti!!!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 11:40

Diāna

Kur Jūs, lūdzu, lasāt komiteju sēžu protokolus? Lūdzu, nosauciet elektronisko adresi, lai visi zina. Es nezinu.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 12:07

Radars

Prasiet visu Kraukļa kungam-viņš ZINA VISU :)

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 14:32

...

Lieciet tam Krauklim vienreiz mieru. Uz vispārējā fona viens no sakarīgākajiem deputātiem

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.26 09:35

):

https://www.gulbene.lv/lv/doks/ds/144-prot/6841-2020-g-gulbenes-novada-domes-sezu-protokoli

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 14:03

Diāna

Jūs ): citējat domes sēžu protokolu atrašanas vietu. Bet komiteju sēžu protokoli vai tad ir pieejami publiski? Bija gadījums, kad arī domes sēdes protokola publiskotaja varianta netika iekļauti/atrādīti sabiedrībai darba kārtības jautājumu punkti, kurri deputātu balsojumā neguva vairākuma atbalstu. Tā ka Ilzei lielā mērā ir taisnība. Katrā ziņā viņas domās ir patiesības grauds. Ir ko aizdomāties.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 15:03

Diānai

Likums par pašvaldībām neļauj publicēt komiteju protokolus. 24. un 26. pants. Lai nu kurš, bet Jūs ļoti labi zināt, ka dome ir puliskas pārvaldības iestāde, kur atļauts tas un tikai tas, kas atļauts ar likumu:) Dažs labs deputāts principā grib publiskajā pārvaldē praktizēt privātās tiesības - atļauts viss, kas nav aizliegts. To var darīt tikai ārpus deputāta pienākumiem - privātajā dzīvē.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 17:39

vēl

Protams, ka komitejā noraidītu lēmumprojektu nevirza un neiekļauj domes sēdes darba kārtībā. Elementāri.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 17:42

Diāna uz vēl

Jūs nesapratāt. Bija gadījums, kad DOMES (vairs ne komitejas) sēdē skatīja divus jauta. par algas palielināšanu amatpersonām. Balsojums bija negatīvs. Un pēc tam mājaslapā publiskotajā protokolā šie divi darba kārtības jsut. vispār netika atspoguļoti.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 09:27

vēl

Izlasiet ar izpratni likuma par pašvaldībām 26. pantu. Vārdu pa vārdam. Tad sapratīsiet, ka internetā publicē tikai domes pieņemtos lēmumus. Noraidīts lēmumprojekts nav lēmums. Protokols ir pieejams, bet likums neļauj to publicēt internetā. Citēju likumu: 26. pants. Dome lēmumus pieņem sēdēs.

Domes sēdes ir atklātas, ja likumos nav noteikts citādi.

Domes lēmumi un domes sēžu protokoli ir publiski pieejami. Domes lēmumus publicē pašvaldības mājaslapā internetā ne vēlāk kā trešajā darbdienā pēc to parakstīšanas dienas. Pieejamību domes lēmumiem un domes sēžu protokoliem nodrošina, ievērojot normatīvajos aktos noteiktos informācijas pieejamības ierobežojumus.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 11:31

Diāna uz Vēl

Jā, no juridiskā viedokļa viss ir nevainojami. Par to nav runa. Runa ir par saikni ar iedzīvotājiem, par dzīvu saikni. Jāsuprāt šī saikne šodien ir stiprāka nekā tad, kad pašvaldību vadīja Nikolajs Stepanovs?

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 14:24

vēl

Prieks, ka atzīstat, ka juridiski viss ir nevainojami! Tas ir visaugstākais cildinājums vietvarai, ka tā rīkojas likumiski! Likumiska valsts - tāds arī bija mūsu mērķis tālajos 90-os. Vai ne tā? Te tā ir.
Personīgi izvairos salīdzināt lietas no pagātnes ar tagadni. Tas nav objektīvi, jo no pagātnes ilgtermiņā paliek tikai pozitīvais atlikums. Viss kas radījis stresu tiek ātri izdzēsts no atmiņas. Jādzīvo ir šodienā! Tas viens. Otrs - Nikolajs, lai viņam vieglas smiltis, bija profesionāls ilgtermiņa politiķis. Viņa vadībā gan valsts karogus nomainīja, gan sazin cik reformas novadīja. Vecās (komunistu) profesionālās partijas skolas absolventi nebija nekādi pienapuikas:) Tirgus ekonomikā kļūt par profesionālu politiķi vairs nav tik vienkārši. Tā ir pilnīgi cita, salīdzinot ar komunistiem - dzīvotspējīgāka pasaules uztvere un filozofija. Manuprāt, pēc novadu reformas 2009. un vietvaru ievēlēšanas pēc partiju principa tāds politiķis šeit nevar rasties principā. Kāpēc? Tāpēc, ka vietējā partiju vara ir tiešā sasaistē ar valsts varu. Pārskatāmā nākotnē tas būtu ļoti liels brīnums, varētu teikt - politisks fenomens, ja viens un tas pats priekšēdētājs vadītu domi vairāk par vienu sasaukumu. Kādai daļai varētu nepatikt, bet tas ir daudz jēdzīgāk, nekā daudzus gadus viens un tas pats baroniņš (baronese) ar savu svītu pie ruļļiem.
Saikne ar tautu - politiķi, aktieri, vadoņi to sauc par darbu ar publiku. Tas ir cits, ne mazāk interesants stāsts. To jau labāk pārzina teātru režisori un aktieri.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 16:42

Diāna uz Vēl

Gribas patiesumu un īstu cieņu un mīlestību. Iedzīvotājiem. Viņi nav publika, bet viņi ir vēlētāji.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 21:26

vēl

Visu Jūsu nosaukto ir jāmeklē ārpus politikas - ģimenē, interešu kopās, pašdarbības kolektīvos u.t.t.. Varai jābūt racionālai nevis emocionālai. Ikvienas valdības sūtība ir iekasēt un ar labumu visiem sabiedrības locekļiem sadalīt nodokļus (naudu). Gādāt par sabiedrības veselību,izglītošanos un kultūru. Visam šim reti ir sakars ar Jūsu nosauktajām subjektīvajām vērtībām. Tās politiķi sāks eksplotēt pirms vēlēšanām. Viņi tās nenoliedz. Darbinot pareizajā laikā un vietā tās lieti noder pārvēlēšanai. Tas jau vairāk ir polittehnologu lauciņš. Jūsu izdevumam arī nav tālu ražas laiks:) Jā, un kur, Jūsuprāt, ir atšķirība starp vēlētāju un publiku?

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.25 10:09

Aļo kāposti

Var pateikt kāds tas Gulbīšu parks taps vai netaps vai arī tā paliks uz skices kā iepriekšējais parka projekts??????

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 18:34

:) uz aļo

Lapis lapis projektis

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 09:29

Vietējās ziņas