Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pansionātos ievieto reti

Kā vecais cilvēks nokļūst pansionātā? Tā ir paša cilvēka izvēle, ja viņš un piederīgie spēj apmaksāt šādu pakalpojumu, kas nav lēts. Savukārt vecos vientuļos seniorus, kuriem nav apgādnieku, pēc viņu vēlēšanās kādā no Latvijas pansionātiem var ievietot pašvaldība.

Taču Gulbenes novada dome tā rīkojas reti. Iemesli tam ir vairāki: pirmkārt, vecie cilvēki parasti līdz pēdējam brīdim vēlas dzīvot savās mājās; otrkārt, personas ievietošana pansionātā pašvaldībai izmaksā dārgi. Viena cilvēka uzturēšanās izdevumi pansionātā mēnesī ir vidēji 360 latu (12 lati dienā). Tas tiek apmaksāts no klienta pensijas, pašvaldībai klāt jāpiemaksā trūkstošā daļa.

Pašvaldībā "Dzirkstele" noskaidroja, ka pašvaldība parakstījusi mazāk par desmit līgumiem ar pansionātiem, lai tajos ievietotu novada vecos vientuļos pensionārus. Novada seniori atrodas Balvu, Trapenes un Zilupes pansionātos.  

Novada sociālā dienesta vecākā sociālā darbiniece Anita Sirmā "Dzirkstelei" saka, ka tiek individuāli izvērtēts, kāda veida sociālā aprūpe ir vajadzīga vecajam vientuļajam pensionāram.

 

"Tā var būt aprūpe mājās, kā arī ievietošana veco ļaužu mājā Gulbenē, ja cilvēks pats sevi var apkopt. Šāda tipa senioru mājas ir arī vairākos novada pagastos. Vientuļos pensionārus, kuriem vajadzīga diennakts aprūpe, varam ievietot pašvaldības Tirzas sociālās un veselības aprūpes namā "Doktorāts" vai Jaungulbenes sociālās aprūpes centrā," stāsta A.Sirmā.

 

Šādu pakalpojumu sniegšana pašvaldībai papildus neko nemaksā. Citādi ir tad, ja tiek nolemts vientuļo pensionāru ievietot pansionātā.

 

"Gadās, ka cilvēks izvēlas vecumdienas pavadīt pansionātā, kas atrodas, piemēram, Latgalē vai tieši otrādi - dziļāk Vidzemē, jo no turienes ir šā cilvēka saknes. Uzturēšanās izdevumus pansionātā, kas pārsniedz seniora pensijas apmērus, apmaksā pašvaldība," piebilst A.Sirmā.

 

Viņa noraida baumas, ka pansionātu lielās izmaksas veicina veco cilvēku nodošanu valsts aprūpē iestādēs, kas domātas personām ar psihoneiroloģiskiem traucējumiem, jo tad pašvaldībai papildus nekas nav jāmaksā.

 

"Tādās iestādēs cilvēks var nonākt tikai tad, ja ir mediķu atzinums par saslimšanu. Tādu atzinumu var sniegt ģimenes ārsts vai psihiatrs, kā arī ātrās palīdzības mediķi var nogādāt cilvēku stacionārā, piemēram, pacienta nervu sabrukuma gadījumā," saka A.Sirmā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas