Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par brīvu tomēr nepotēs 7

Vakcinācija pret ērču encefalītu atlikta teritorijās ar zemāku saslimstību
Lai gan šogad pret ērču encefalītu par valsts naudu bija plānots vakcinēt bērnus 33 novados, naudas vismaz 4 no tiem nepietiks, tostarp arī Gulbenes novadam.

Bija paredzēts apmaksāt 30 000 vakcīnu "Dzirksteli" Latvijas Infektoloģijas centrs nebija informējis par šīm izmaiņām. Jaunumus laikraksts uzzināja no ģimenes ārstiem un skaidroja, kāpēc Gulbenes novads ir starp šiem četriem, kur bērni par brīvu netiks vakcinēti pret ērču encefalītu.


Latvijas Infektoloģijas centra sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Skrastiņa "Dzirkstelei" skaidro, ka tikai pagājušās nedēļas beigās no Veselības ministrijas saņēmuši ziņu par šīm izmaiņām. Pēc tam, kad saņemtas ziņas no ģimenes ārstiem par nepieciešamo vakcīnu skaitu, izrādījies, ka vakcinējamo bērnu ir vairāk nekā atvēlēts naudas vakcīnu iepirkumam. Bija paredzēts apmaksāt 30 000 vakcīnu, tomēr no ģimenes ārstiem saņemts pieprasījums, kas par 67 procentiem pārsniedz plānoto vakcīnu skaitu, tāpēc nolemts četros novados, kuros saslimstība ar ērču encefalītu iepriekšējos gados bijusi zemāka,

potēšanu par valsts naudu atlikt. "Uz cik ilgu laiku potēšana tiek atlikta, pagaidām grūti teikt," norāda I.Skrastiņa.


Vakcinācijas uzsākšana (1. un 2.pote) atlikta teritorijās ar zemāku saslimstību: Ķeguma, Gulbenes, Saulkrastu un Madonas novadā. Tomēr šajās teritorijās tiek veikta bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu imunizācija, kā arī to bērnu vakcinācijas pabeigšana (3.pote), kam vakcinācija tika uzsākta iepriekšējos gados.

 

Ērču aktivitātes periods - no marta līdz oktobrim

Veselības ministrija atgādina, ka jau agrā pavasarī dabā pēc ziemas miega parādās ērces. Tie ir ne tikai asinssūcēji parazīti, bet arī ērču encefalīta vīrusa, Japānas encefalīta vīrusa, Laimas boreliozes izraisītājas un citu patogēnu mikroorganismu pārnesēji. Ērces parādās, tiklīdz gaisa temperatūra sasniedz plus 5 grādus pēc Celsija. Ērču aktivitātes periods parasti ilgst no marta līdz oktobrim. Dienas laikā maksimāla aktivitāte konstatēta no rīta un vakarā, minimāla - ap pusdienlaiku.


Lai izsargātos no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir vakcinācija. Vakcinācija īpaši nepieciešama personām, kas regulāri apmeklē mežus un krūmājus.


Pilnīga vakcinācija ietver trīs injekcijas. 1 līdz 3 mēnešus pēc pirmās injekcijas tiek ievadīta otrā injekcija. Trešā injekcija tiek ievadīta pēc gada.


Aizsardzība jeb imunitāte pēc divām injekcijām ir pietiekama tikai vienai sezonai. Trešā injekcija nepieciešama, lai pagarinātu imunitāti. Pēc sākotnējās imunizācijas katru trešo gadu nepieciešama viena injekcija, lai saglabātu imunitāti.


"Dzirkstele" jau rakstīja, ka, piemēram, pagājušajā vasarā palaikam slimnīcā nonāca iedzīvotāji, kuriem iekodusi ērce. Pērnā gada augusta beigās Gulbenes novadā bija apstiprināti 10 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu un 21 saslimšana ar Laimas slimību.


23.martā Latvijas Infektoloģijas centrā vērsās pirmais pacients, kuram tika noņemta ērce un nosūtīta laboratoriskai pārbaudei. Ērce bija piesūkusies Jelgavas novadā.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Gulbene jau ir mulku zeme kam var visu atnemt-tapat neviens neko neiebildis.

pirms 9 gadiem, 2011.03.26 21:26

jāpapēta

jāpapēta likumi un noteikumi.... iespējams, ka Veselības ministrija, Infektoloģijas centrs vai ģimenes ārsti rīkojas nelikumīgi...

pirms 9 gadiem, 2011.03.26 17:56

nekad nekam te LV nepietiek naudas...labi ka pietiek deputātu algām utt.

pirms 9 gadiem, 2011.03.25 16:27

rrrrrrrr

idioti ko solija un tagad maina planus maitas ....................

pirms 9 gadiem, 2011.03.25 15:57

Mēs jau sapriecājāmies...:(((( ļoti žēl,ka šādi izrīkojās.

pirms 9 gadiem, 2011.03.25 15:37

Vietējās ziņas