Par zemes nekopšanu jāmaksā 7

Zemes īpašnieki par to nav iepriekš informēti
Līdz šim netika piemērota papildu nodokļu likme par to lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas netika apstrādāta, bet tagad par neapstrādātu un nesakoptu lauksaimniecībā izmantojamo zemi tās īpašniekiem ir jāmaksā ne tikai zemes nodoklis, kas ir 1,5 procenti no zemes kadastrālās vērtības, bet arī tikpat liels papildu nodoklis - 1,5 procenti no zemes kadastrālās vērtības.

Daudziem zemes īpašniekiem, saņemot paziņojumu, ka papildus jāmaksā arī par nekoptu platību, ir nepatīkams pārsteigums. Summa dažkārt ļoti iespaidīga, piemēram, cilvēkam nekustamā īpašuma nodoklis par 13 lauksaimniecībā izmantojamās zemes hektāriem aprēķināti 35 lati, bet kopā ar papildu nodokļa likmi par platības nekopšanu tie jau ir 70 lati.

 

Galgauskas pagasta pārvaldes grāmatvede Sanita Grosberga stāsta, ka jau bijuši divi gadījumi, kad cilvēki pagasta pārvaldē par to pauduši savu sašutumu.

 

Cilvēki nebija informēti

"Ka būs jāmaksā nodokļa papildlikme par nekoptajām lauksaimniecībā izmantojamās zemes platībām stājās spēkā tikai šogad. Slikti ir tas, ka Lauku atbalsta dienests tad, kad pārbaudīja lauksaimniecībā izmantojamās zemes, netika informējis cilvēkus, ka platība ir aizaugusi un tādēļ tiks aprēķināts papildu nodoklis. Mēs pašvaldībās neesam vainīgi, ka zemes īpašniekiem tagad jāmaksā ievērojama summa. Pārbaudes rezultātus saņēmām no Lauka atbalsta dienesta. Mēs veicam tikai kopējo aprēķinu," stāsta S.Grosberga.

 

Stradu pagasta pārvaldes kasiere - grāmatvede Gunita Zvirgzdiņa stāsta, ka kopš gada sākuma bijuši dažu zemju īpašnieku iebildumi tam, kā bez viņu ziņas konkrētu lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību var uzskatīt par nekoptu, ja tur tiek ganīta govs. Esot cilvēki, kuri aktīvi interesējoties, kā ar krūmiem aizaugušu platību transformēt par mežaudzi un tamlīdzīgi.

 

Ar iebildumiem vispirms pašvaldībā

Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Kontroles un uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Valdis Siliņš norāda, ka gadījumā, ja zemes īpašnieks uzskata, ka viņam nepamatoti noteikta nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme, viņam ar pretenzijām vispirms jāvēršas pagasta pārvaldē, lai tad lemtu par tālāko rīcību. Zemes īpašnieks var rakstīt iesniegumu Lauku atbalsta dienestam ar lūgumu veikt platības otrreizēju pārbaudi.

 

"Ir gadījumi, kad zemes īpašnieks norāda, ka lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir transformēta uz mežaudzi, bet, aizbraucot uz vietas, secinām, ka nekas nav darīts. Koki it kā aug, it kā neaug," novērojis S.Siliņš.

 

Pēc otrreizējās pārbaudes tiek pieņemts otrreizējais lēmums un gatavots jaunu nekustamā īpašuma nodokļa aprēķins.

 

Ja nespēj, lai iznomā

Lauku atbalsta dienests pārbaudīja ne tikai tās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības, kas tika pieteiktas, lai saņemtu Eiropas Savienības un nacionālos atbalsta maksājumus, bet arī tās platības, kas ir lielākas par vienu hektāru un nebija pieteiktas maksājumiem.

 

Gulbenes novadā ir 64 073 hektāri lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Kopti ir 88 procenti jeb 56 571 hektārs. Nekopts ir 7501 hektārs lauksaimniecībā izmantojamo platību jeb 12 procenti. Tajā skaitā aizaudzētās platības ir 1023, bet nekoptās - 6477 hektāri.

 

"Ja cilvēks pats nespēj apkopt savas lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības, pat ja tās nav pieteiktas atbalsta maksājumu saņemšanai, tad viņam ir iespējams tās iznomāt. Nekustamā īpašuma papildu nodokļa likme 1,5 procenti no zemes kadastrālās vērtības ir veids kā motivēt zemes īpašniekus kaut ko darīt ar savu lauksaimniecībā izmantojamo zemi," uzskata Gulbenes novada lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne.

 

Tomēr šobrīd laukos maz nodarbojas ar lauksaimniecību, tādēļ grūti iznomāt zemi.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

zose

Kur Gulbenes pusē ( te kalns, te leja)tos laukus var redzēt?
Meža zvēriem , savvaļas lopiem te ir okei! Tie kam galva īstajā vietā, jau ir sarosījušies.

pirms 9 gadiem, 2011.01.21 20:31

saimniece

Uzskatu, ka tas ir pareizi, lai maksa, ja nevar apkopt, kadi lauki izskatas rudeņos un agrā pavasarī...drizi ieaugsim alksņu mezos....Lai kopj zemi,lai audze, bus labums pasiem un citiem!

pirms 9 gadiem, 2011.01.21 18:52

Iznomāt? Pat par velti neviens nevēlas neko darīt. Un ko tad darīt? Sava veidā tā ir neskartā daba, kā rezervātos, kur nekas netraucē dzīvniekus. Varbūt Motivānes kundze var ieteikt kādu, kurš vēlas iznomāt?

pirms 9 gadiem, 2011.01.21 11:32

Var tikai apbrīnot lauku atbalsta dienesta ierēdņu "čaklumu" -ievērtētas tādas zemes,kas tiek intensīvi apstrādātas, kā neapstrādātas vai aizaugušas un piemērota ši paaugstinātā nodokļu likme.Dzīvs piemērs-Lizumā. Izskatās, ka notikusi "apsekošana kabinetā", nemaz nepārbaudot reālo situāciju dabā.Tā lūk mēs tiekam pie valsts kases papildināšanas!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.01.21 08:20

Kur nu par tīrumiem runāt,ja pilsētas centrā lielbagātnieki savus pleķīšus nevīžo sakopt.:)))
Tas pats attiecas arī uz,piemēram,Latvenergo piederošajām zemēm-BARDAKS! Ne zāle pļauta,ne sniegs tīrīts. Un arī citi glaunie uzņēmēji...

pirms 9 gadiem, 2011.01.20 15:14

Ja nevari, tad pārdod ... aizjūras kupčiem...
Dažā labā nekoptajā zemē tīri neko kociņi saauguši, mitrākās vietās - krūmi.
Labi - par kokvilnas laukiem gan sodus vajadzēja un tiem noteikti, kuri piesakās atbalsta maksājumiem, bet par sakopšanu aizmirst.

pirms 9 gadiem, 2011.01.20 14:55

Gulbis

Vai tad tik grūti pieteikties uz atbalsta maksājumiem un par šo naudu sakopt zemi? Ja nevari sakopt, tad maksā, varbūt tā iemācīs cilvēkam beidzot kopt savu īpašumu.

pirms 9 gadiem, 2011.01.20 13:53

Vietējās ziņas