Pareizticīgajiem sākas gavēnis

Pareizticīgajiem sācies 40 dienu gavēnis, gaidot Ziemassvētkus, kurus viņi svinēs 7.janvārī. Gavēnis ir saistošs arī Stāmerienas Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas draudzei, kuru vada Tēvs Aleksandrs. Gulbenes novadā, kā zināms, darbojas tikai viena pareizticīgo baznīca. Toties svētkos tā pulcina ne tikai pareizticīgos, bet arī citu konfesiju kristiešus, kā arī dievlūdzējus no kaimiņu novadiem.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā pareizticīgie uzturā atsakās ne tikai no gaļas, bet pat no piena produktiem. Atsevišķās dienās atļauts uzturā lietot zivju ēdienus. Siltā ēdiena gatavošanā atļauts izmantot augu eļļu. Gavēņa laikā ir pieci datumi, kad pareizticīgie svinēs baznīcas svētkus un drīkstēs par godu šim notikumam iztukšot glāzi kagora.

 

Tā 4.decembrī pareizticīgie godinās Dievmāti, 6.decembrī svinēs Aleksandra Ņevska dienu, 7.decembrī - Svētās Jekaterinas dienu (jaunas meitenes viņai velta lūgšanas, lai tiktu pie vīra un lai dzemdības noritētu bez sarežģījumiem), 10.decembrī godinās kādu senu Dievmātes gleznu (viņai lūdzas par dziedināšanu un ilgu mūžu), 19.decembrī daudzinās Nikolaja brīnumdara vārdu (viņu uzskata arī par Ziemassvētku vecīti).

 

Stāmerienas pareizticīgo draudzes aktīvists Viktors Mažarovs "Dzirkstelei" stāsta, ka ir precizēts - Svētā Aleksandra Ņevska godam dievkalpojums Stāmerienas baznīcā notiks 11.decembrī pulksten 9.00.

 

Paredzams, ka baznīcā liela uzmanība būs veltīta arī Ziemassvētku sagaidīšanai un svinēšanai. Parasti dievkalpojums notiek Ziemassvētku vakarā. Vēl neesot viss saskaņots līdz galam, tomēr, visticamāk, dievkalpojumi būs gan 6.janvāra vakarā, gan 7.janvārī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas