Pārkāpumu skaits mežos samazinās 1

Sabiedrībā lielu rezonansi izraisa medību noteikumu pārkāpumi, taču ir arī citi pārkāpumi, kas rada zaudējumus mežos. Ziemeļaustrumu virsmežniecības informācija liecina, ka pērn konstatēti 7 medību noteikumu pārkāpumi - tas ir krietni mazāk nekā gadu iepriekš, kad bija 16 pārkāpumi.

“Pērn par divu bebru neatļautām medībām labprātīgi atlīdzināti zaudējumi ir 1140 eiro. 15.aprīlī beidzās bebru medību sezona, bet šie bebri tika nomedīti 1.maijā Gulbenes novadā. Konstatētas arī nelikumīgas aļņu medības, taču vainīgie mednieki nav atrasti,” informē Ziemeļaustrumu virsmežniecības vecākā inspektore juridiskajos jautājumos Inese Trupovniece.

Pavisam pagājušajā gadā konstatēti 42 pārkāpumi, neievērojot meža atjaunošanas, mežaudzes kopšanas prasības un patvaļīgi cērtot kokus. Lai gan pārkāpumu skaits ievērojami samazinājies (2016.gadā – 76 pārkāpumi), joprojām visvairāk ir patvaļīgas koku ciršanas gadījumu – 17.

“Meža atjaunošanas pārkāpumu ir tikpat - 9, bet ir uzlabojusies mežaudžu kopšanas prasību ievērošana. Tas ir galvenais, jo nav svarīgi sastādīt pārkāpuma protokolu, bet gan kopt jaunaudzes. Parasti tas pēc brīdinājuma tiek izdarīts,” uzsver I.Trupovniece.

Vērtējot pa novadiem, var secināt, ka pārkāpumu skaits samazinās visos piecos novados: Gulbenes, Alūksnes, Apes, Smiltenes un Valkas. Sevišķi to var teikt par Alūksnes novada mežu apsaimniekošanu, kur 2016.gadā bija 31 pārkāpums, bet pērn – 9. Apmēram tikpat liels samazinājums ir Smiltenes novadā salīdzinājumā ar 2015.gadu. Savukārt Gulbenes novada mežu īpašnieki nekad nav izcēlušies ar pārkāpumu skaitu - pērn bijuši 14 pārkāpumi, kas ir par 6 mazāk nekā 2016.gadā.

“No kopējā skaita 23 bijuši administratīvi pārkāpumi un 19 krimināli pārkāpumi, kas galvenokārt ir nelikumīga koku ciršana, kā arī nelikumīgas medības. Meža videi nodarītie zaudējumi ir 58 869,41 eiro, bet no tiem atlīdzināti ir tikai 1140 eiro. Administratīvi ar naudas sodu ir sodītas 11 personas, kurām soda apmērs noteikts 920 eiro, bet samaksāti ir 795 eiro,” norāda I.Trupovniece. Viņa salīdzina, ka pirms gada sodīto personu bija vairāk, taču soda apmērs bija tāds pats.

Policijā ir iesniegta informācija par nodarītajiem zaudējumiem 18 000 eiro apmērā. Par viena aļņa neatļautām medībām noteikts 7000 eiro sods.

“Ārpus noteiktajiem termiņiem nelikumīgām medībām sodi ir drakoniski. Ja par 10 eiro nenopērk sezonas medību karti, tad medības ir nelikumīgas. Par to administratīvais sods ir 40 eiro, turklāt tiek konfiscēts ierocis, kura vērtība, iespējams, ir 2000 eiro,” komentē virsmežniecības inženieris medību jautājumos Laimonis Kļaviņš. Viņš atzīst, ka malumedības ir bijušas kopš seniem laikiem un droši vien būs arī turpmāk. Joprojām medībām tiek izmantotas cilpas, lai gan par šādu pārkāpumu draud cietumsods, jo cilpas ir aizliegti medību rīki.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Aija

Labāk nu ar steigu domājat likumu, kas liedz izgriezt mežus tādā kosmiskā ātrumā. Ka jau rubeņi dzīvo ārpus meža, kur gribēdams nevarēji mežā ieraudzīt! Drīz jau pat krūmu nebūs. Tak atceraties, ka koks aug 80gadu. Interesanti, ko darīs visi tie lielie uzņēmumi, kas varēs strādāt, kamēr ir koki. Drīz vairs nebūs ne ogu vietu, ne sēņu. Traks var palikt. Paši meža vedēji šausminās.

pirms 3 gadiem, 2018.05.09 13:17

Vietējās ziņas