Pārskata vietējās nozīmes dabas teritorijas statusu 3

Vai Jaunkalna muižai Stāmerienas pagastā ir jābūt vietējās nozīmes dabas teritoriju sarakstā? Šo jautājumu Gulbenes novada deputāti apsprieda tautsaimniecības komitejas sēdē, kas notika 10.decembrī. Deputāti diskutēja par to, kam un kādās situācijās dabas liegums ir apgrūtinājums vai pieļaujams lieguma statusu noņemt.


Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis uzsvēra, ka nav lietderīgi privātā muižā saglabāt vietējās nozīmes dabas teritorijas statusu. Publiski īpašums ir pieejams apskatei tik, cik saimnieki atļauj, un cerams, ka dabas vērtības tur tiks saglabātas neatkarīgi no statusa, pauda A.Caunītis. Komitejas sēdē izskanēja informācija, ka Jaunkalna muižas teritorijā aug daži svešzemju koki un ozoli.


Deputāti vienojās jautājumu vietējās nozīmes dabas teritorijas statusa noņemšanu Jaunkalna muižai virzīt izlemšanai rīt,18.decembra, novada domes sēdē.


Vietējās nozīmes dabas teritorijas statuss Jaunkalna muižai tika piešķirts ar Stāmerienas pagasta padomes lēmumu 2005.gadā. Pirms sešiem gadiem “Dzirkstele” rakstīja, ka “negaidīts un pārsteidzošs ir veiksmīgākais rekonstrukcijas un renovācijas objekts "Jaunkalna muiža", kam otru mūžu piešķīris uzņēmējs Jānis Kašs kopā ar dzīvesbiedri Solvitu, atkarojot teritoriju nolemtībai.” Muižas īpašnieki ir rīdzinieki, abi uzsvēruši, ka “lepojas ar simtgadīgajiem kokiem, skaistajiem dīķiem” un ka ir arī problēmas, dzīvojot dabas liegumā.


Latvijas Piļu un muižu asociācijas mājas lapā lasāms, ka Jaunkalna muižas kungu māja historisma arhitektūras stilā bija celta 19.gadsimta pēdējā ceturksnī baronam Gastonam fon Volfam. Muižas ēka tika nodedzināta 1905.gada nemieru laikā.


Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” rosinājusi novada domi pārskatīt arī vietējās nozīmes dabas teritorijas robežas Augstajiem kalniem Lizumā vai pat noņemt tai īpašo statusu. Tur šai teritorijai šāds statuss ir piešķirts ar pagasta padomes lēmumu 1997.gadā. Augstie kalni atrodas valsts mežā 151,4 metrus virs jūras līmeņa, un to meža masīvs aizņem 177 hektārus. Tiem visiem ir vietējās nozīmes dabas parka statuss. Akciju sabiedrība ir gatava izstrādāt šīs teritorijas apsaimniekošanas noteikumus. A.Caunītis sacīja, ka pašvaldība noteikti nepiekritīs atņemt statusu visai Augsto kalnu teritorijai. Tādu pašu kategorisku viedokli pauda novada domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs, uzsvērdams, ka Augstajos kalnos ir iemīļota iedzīvotāju atpūtas vieta un būtu labi tur izveidot slēpošanas trasi.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

cirvis

Ja nenoņems īpašo statusu 177 hektāri paliks nenocirsti,tas taču nedrīkst notikt.

pirms 6 gadiem, 2014.12.17 18:20

vasara

Dzirkstelei nevajag jaukt dabas liegumus ar vietējās nozīmes parkiem, tie ir divi pilnīgi atšķirīgi statusi. Dabas liegumiem statusu nosaka ar Ministru kabineta noteikumiem, bet pašvaldība lemj par vietējās nozīmes dabas parkiem. Dabas liegumus sargā likums, bet vietējos parkus - apsaimniekošanas noteikumi, par kuru izstrādi jārūpējas pašvaldībai.

pirms 6 gadiem, 2014.12.18 17:01

Vietējās ziņas