Pārstrādes uzņēmumiem pienu vairs nenodod 1

Latvijā tā ir problēma, ka piena pārstrādātāji vairs negrib ņemt pienu no tiem, kuriem saimniecībā ir tikai pāris govis. Jaungulbenes pagasta iedzīvotāji Jānis un Anna Plukši trīs gotiņu vietā nu jau mēnesi tur tikai vairs vienu, jo pienu pārstrādes uzņēmumiem vairs nenodod, tāpēc ienākumu, kuri bija par piena nodošanu, arī vairs nav. Tagad pienu slauc vien pašu vajadzībām. Mājās tiek gatavots arī krējums un sviests.

Atsaka ņemt pienu Jānis un Anna uztic savu sāpi "Dzirkstelei". Viņi stāsta, ka piecus gadus pienu nodevuši uzņēmumam "Cesvaines piens".

"Vīrs katru rītu cēlās jau pirms pulksten trijiem, lai aiznestu piena kannas uz ceļmalu, jo pulksten trijos jau brauca piena mašīna. Maksāja arī viņi mums labi - ziemā 17,18 santīmus par piena litru, savukārt vasarā mazliet mazāk - 13 santīmus. Bijām apmierināti, nodevām ik dienu 38 litrus, un svarīgi jau bija arī tas, ka naudu viņi par pienu vienmēr izmaksāja laikus. "Cesvaines piens" katru dienu ņēma piena paraugus, un, jo treknāks piens, lielāks olbaltums, jo lielāka nauda, ja citā dienā, piemēram, olbaltums mazāks, tad arī samaksa zemāka," stāsta A. Plukse.


No 1.septembra "Cesvaines piens" atteica ņemt pienu.

"Kā iemeslu viņi min, ka mēs par maz varam nodot pienu un viņiem nav izdevīgi pie mums braukt. Kaut gan pie kaimiņa, kuram ir 12 govis, viņi brauc, kāpēc pie reizes tomēr nevar paņemt mūsējo - grūti tomēr izprast," saka J.Pluksis.


Maksā tikai sešus santīmus par piena litru

Tā kā "Cesvaines piens" atteicis, Plukši nolēmuši pienu nodot "Rankas pienam", taču šis piena pārstrādes uzņēmums par piena litru maksājis tikai sešus santīmus.

"Vai tā nav ņirgāšanās par cilvēkiem iepirkt pienu par tādu cenu? Nolēmām, ka par sešiem santīmiem pienu neatdosim, jo nav nozīmes to atdod gandrīz par brīvu. Pat ūdens maksā vairāk! Dodam govīm miltus, kartupeļus, gatavojam sienu un skābsienu, un tāda cena! Mums neatmaksājas atdod pienu par tādu cenu. Paliekam mīnusos. Ja "Cesvaines piens" ņēma piena paraugus katru dienu, tad "Rankas piens" savukārt tikai pāris reižu mēnesī. Kāpēc tāda atšķirība, mēs nezinām. Neesam vēl arī saņēmuši no viņiem naudu par nodoto pienu. Žēl, protams, bija šķirties no gotiņas, bet neko nevar darīt. Pārdevām to citiem saimniekiem. Gribējām turēt pāris gotiņu, tad arī ienākumi kaut kādi ir, bet nu nekā," stāsta A.Plukse.

Savukārt, J.Pluksis piebilst, ka tā ir bezkaunība iepirkt pienu par tādu cenu.

"Tikai vienu mēnesi - septembri - mēs nodevām pienu un metām mieru, jo izlēmām, ka nav ko cīnīties. Cilvēki, kuriem ir pāris gotiņu un grib mazliet nopelnīt, vairs to nevar izdarīt. Veikalos pārdod leišu piena produktus, tas taču ir absurds. Tā ir valdības politika, ja kaut ko nevar izdarīt, tad vajag likvidēt. Ja panāca, ka cukura ražošanu likvidēja, tad arī piensaimniecību tāpat likvidēs," domā J.Pluksis.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

ko jus mīļie zemnieki gaidiet ir pēdējais laiks sākt protesta akcijas pirms vēl nav pieņemts nākamā gada budžets un vielciens nav aizgājis tad būs par vēlu želoties

pirms 12 gadiem, 2008.11.01 08:50

Vietējās ziņas