Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldībām varētu piedāvāt apvienoties 16 apriņķos 16

Vides un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pašvaldībām varētu piedāvāt apvienoties 16 administratīvo teritoriju grupās jeb apriņķos, šodien vēsta laikraksts "Diena".

Valdības rīcības plānā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) bija uzdots noteikt administratīvo teritoriju grupas, kuru ietvaros pašvaldības var sadarboties vai turpināt brīvprātīgo apvienošanos.

VARAM ir sagatavojusi projektu, kas paredz ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem izveidot 16 apriņķus. Līdz gada beigām ministrijai jāpabeidz konsultācijas ar pašvaldībām par šo ieceri, bet līdz 2017.gada martam jāiesniedz grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, tajā nosakot sadarbības teritorijas.

Piedāvājums gan varētu raisīt plašas diskusijas, jo šobrīd Latvijā ir 30 reģionālo attīstības centru - 21 novads un deviņas lielās pilsētas. Tātad gandrīz puse no tiem neiegūs apriņķa centra statusu.

"Dienas" rīcībā esošie neoficiālie dati liecina, ka varētu tikt piedāvāts dalījums šādos apriņķos: Rīgas apriņķis - 829 000 iedzīvotāju, Daugavpils apriņķis - 158 000 iedzīvotāju, Jelgavas apriņķis - 120 000 iedzīvotāju, Valmieras apriņķis - 108 000 iedzīvotāju, Liepājas apriņķis - 106 000 iedzīvotāju, Jēkabpils apriņķis - 86 000 iedzīvotāju, Rēzeknes apriņķis - 86 000 iedzīvotāju, Ventspils apriņķis - 86 000 iedzīvotāju, Saldus apriņķis - 59 000 iedzīvotāju, Ogres apriņķis - 59 000 iedzīvotāju, Gulbenes apriņķis - 58 000 iedzīvotāju, Tukuma apriņķis - 47 000 iedzīvotāju, Siguldas apriņķis - 46 000 iedzīvotāju, Bauskas apriņķis - 44 000 iedzīvotāju, Cēsu apriņķis - 43 000 iedzīvotāju un Madonas apriņķis - 35 000 iedzīvotāju.

Gerhards "Dienai" šo piedāvājumu pagaidām atteicies komentēt, bet šonedēļ atrodas komandējumā. Savukārt VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (VL-TB/LNNK) skaidro, ka ministrs vispirms vēlas ar plānu iepazīstināt koalīcijas partnerus un pašvaldības. Šo konsultāciju gaitā plānu varētu koriģēt un mainīt arī apriņķu skaitu. Ministrija apzinoties, ka priekšvēlēšanu laiks var atstāt iespaidu uz šo diskusiju, taču risinājums jāmeklē, lai neciestu mazāko novadu iedzīvotāji. Pašvaldības ir ļoti atšķirīgas, un daļa nespēj veikt tām noteiktās funkcijas, norāda Eglītis. "Mērķis ir radīt viegli pārskatāmu un visiem saprotamu karti," viņš skaidro.

Viena no pilsētām, kas nav apriņķu centru kartē, ir Kuldīga. Kuldīgas novada priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Kuldīgas novadam") "Dienai" skaidro, ka jautājumos, kuros novadi redz nepieciešamību sadarboties, tas jau notiekot. Bērziņai jaunā iecere vairāk izskatoties pēc centieniem apvienot pašvaldības.

Savukārt Valkas novada priekšsēdis Vents Armands Krauklis ("Vidzemes partija"), kura vadītajā novadā arī varētu nebūt apriņķa centra, piekrīt, ka ir nelielas pašvaldības, kuras var veikt tikai dažas funkcijas, un pret konkurētspējas veicināšanu saprātīgā mērogā neko nevarētu iebilst. Valkas novads jau sadarbojas ar citām pašvaldībām dažādos jautājumos, vienlaikus Krauklim esot zināms, ka atsevišķos gadījumos emocionāli subjektīvu iemeslu dēļ nespēj sadarboties pat blakus esošas pašvaldības.

Arī Cēsu novada priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs ("Vienotība"), kuram ir cerības vadīt apriņķa centra pašvaldību, uzskata, ka sadarbības izdošanos vai neizdošanos lielā mērā nosaka cilvēciskais faktors. Kopumā Rozenbergs piedāvāto sadarbības modeli uztver tikai kā starpposmu ceļā uz lielāku novadu veidošanu, jo, ja nebūs juridiski vienotas pašvaldības ar kopīgu budžetu un pārvaldi, novadi vienalga deķi vilkšot katrs uz savu pusi, aizstāvot savas intereses.

Rundāles novada vadītājs Aivars Okmanis uz pašvaldību sadarbību apriņķos raugās pozitīvi. "Tāds laiks pienāks, kad pašvaldībām būs jāapvieno resursi," uzsver Okmanis, kā piemēru minot vietējos ceļus, kurus valsts neremontē, bet viena neliela novada iespējās nav īstenot šādus projektus. Arī profesionālās izglītības un vidējās izglītības nodrošināšana, viņaprāt, būtu jāskata plašākā mērogā. Taču arī viņš uzsver, ka liela nozīme ir personālijām un tam, vai tās spēj savstarpēji saprasties. Otrs svarīgs faktors būšot lēmumu pieņemšanas mehānisms.

Tikmēr Talsu novada vadītājs Aivars Lācarus ("Talsu novada attīstībai") atgādina, ka sadarbības teritoriju veidošanai jau tika iztērēti līdzekļi vēl pirms vēlāk īstenotās novadu reformas. Tāpēc viņš neticīgi raugās arī uz šo priekšlikumu, par kuru neko neesot iepriekš arī dzirdējis. Ja, piemēram, Talsu novads iekļaujas Ventspils apriņķī, tad viņam esot grūti iztēloties, ka Ventspils pilsēta būs ar mieru dalīties resursos un arī atbildībā ne tikai ar apkārtējiem novadiem, bet pat ar citiem reģionālajiem centriem.

Lūgts to komentēt, VARAM parlamentārais sekretārs Eglīts atzina, ka ne visi tagadējie reģionālās attīstības centri atbilst priekšstatiem par centru, kas "pavelk sev līdzi pārējo teritoriju". Ja, piemēram, no Limbažiem iedzīvotāji brauc pēc pakalpojumiem uz Valmieru vai no Talsiem - uz Ventspili, tad apriņķa centra atrašanās šajās pilsētās būtu saprotama, viņš uzsver.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Ināra

Ļoti pareizi Kraukļa kungs ir uzrakstījis, ja Rīgā nav kas strādā, tad lai neizputina laukus un atļauj cilvēkiem strādāt.

pirms 3 gadiem, 2016.10.19 14:18

Realitāte

Lai Gulbene iet zem Madonas, tad būs īsts "centrs"! Ja jāsalīdzina Gulbene, Alūksne, Balvi, tad centrs viennozīmīgi pēc attīstības ir Alūksne. Tur arī ir laba slimnīca, atšķirībā no Gulbenes-Balviem, kur aizbrauc un domā kas ko pieņem vai nepieņem vai jābrauc kaut kur citur. Gulbene kā vieta ir pilnīga bedre.

pirms 3 gadiem, 2016.10.21 15:54

Mahinators

Bija rajoni - pilnīgi normāls risinājums, bet gudrajām galvām likās, ka novadi būtu labāks administratīvais iedalījums. Tagad novadi vairs nav labi, būs apriņķi. Klaunu bars. Pēc 5 gadiem apriņķi būs slikti un būs reģioni? Gan jau kādai noteiktai cilvēku grupai visas šīs reformas ir izdevīgas, taču tie, diemžēl, nav parasti mirstīgie, kuru nodokļu nauda tiek izšķērdēta šajās mahinācijās.

pirms 3 gadiem, 2016.10.19 17:44

Ija

Es vispār nesaprotu,ko te krāmēties ar sīkumiem?Lai ir viens Rīgas apriņķis un punkts!Tad viss būs tikai galvaspilsētai un pārējā Latvija būs dziļie un atpalikušie lauki,kuri nevienam neinteresēs.Tad nevajadzēs pēc gadiem atkal izdomāt jaunu reformu un tracināt cilvēkus!Tad grimstam jau tagad,nav ko gaidīt vēl kādus gadus!Bija pagastu pašvaldības,lietas kārtojās uz vietas,tagad jābrauc uz novada centru,ja ko vajag,visi neprot rīkoties ar internetu,veciem cilvēkiem tā vispār nav,,tad varēs pa taisno uz Rīgu un lieta darīta.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 00:19

Gulbis

Manuprāt, vislielākā muļķība bija no pagastiem un rajoniem inveidot vairāk kā simts novadus.
Prātīgāk būtu bijis atstāt 26 rajonus, pārsaukt tos par novadiem, deputātus atstāt tikai novadu līmenī un reformu varētu uzskatīt par pabeigtu. Tā, tādā gadījumā, būtu patiesa izmaksu samazināšana, no simtiem mazu pagastu un tūkstošiem deputātu mēs iegūtu 26 novadus ar pārsimt deputātiem. Iespējas līdzīga lieluma novadiem būtu vienlīdzīgākas, kā tas ir pašlaik.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 01:57

Gulbis

Cik noprotams Gulbenes apriņķi veidos: Gulbenes, Balvu, Baltinavas, Alūksnes un Viļakas novadi.
Piedāvājums protams rūpīgi jāapsver. Tas varētu pavērt plašākas iespējas tik lielai pašvaldībai, bet jāņem vērā arī problēmas ar kurām varētu nākties saskarties un risināt.
1. Katrā novadā ir atšķirīgs infrastruktūras attīstības līmenis, ko visizteiktāk var redzēt salīdzinot savā starpā pilsētas un pagastu centrus.
Mums būtu pilsētas, kurās jau veikti piem. ūdenssaimniecības projekti, ielu remonti, energoefektivitātes paaugstināšanas projekti utt.
Un ir vietas kur tas nav sākts vispār vai tiek lēnam sākts šobrīd. Labs piemērs (lai kā mes arī nesūdzētos ikdienā) ir Gulbenes pilsēta.
Ir paveikts ļoti daudz un varam salīdzināt to, kāda pilsēta izskatījās pirms 5 un 10 gadiem.
Progress ir acīmredzams, neskatoties uz problēmām ar kurām saskaras valsts kopumā.
2. Pārvalde. Kāds būs pārvaldes modelis? Vai deputātus apriņķa domei vajdzēs vēlēt no bijušo novadu teritorijām vai būs viens liels vēlēšanu apgabals?
3. Noteikti neiztiksim bez cīkstēšanās trīs pilsētu starpā par visu iespējamo, sākot no pasvaldību un valsts iestāžu atrašanās vietām līdz uzņēmēju piesaistei un saimnieciskiem jautājumiem.
Piemēram par to, kuru stadionu, skolu, vai parku rekonstruēsim un kurā pilsētā tas notiks vispirms.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 02:38

Gulbis

Ideālā variantā apriņķa centrs būtu jāveido ģeogrāfiskajā centrā, vienādā attālumā no Alūksnes, Balviem un Gulbenes netālu no Litenes, veidojot pilnīgi jaunu pilsētu. Tā tālā nākotnē potenciāli varētu pārtapt par tādu kā četru pilsētu savienību, kur visi iedzīvotājiem nepieciešamie pakalpojumu būtu koncentrēti lielākais 40 minūšu brauciena attālumā no jebkuras vietas apriņķī, pie nosacījuma, ka iedzīvotāju skaits Latvijā sāktu palielināties jau pēc 10-20 gadiem.
Ideja varbūt var šķist utopiska šobrīd, bet es ticu, ka nākotnē tā būtu apdomāšanas vērta.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 02:48

SS@

Apriņķa centrs Alūksne. Visi tevis nosauktie punkti ir vistuvāk Alūksnei. Arī attīstīta slimnīca infrastruktūra. Un nevis Gulbenes, bet Alūksnes apriņķis

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 09:05

Apriņķa centru

Tikai un vienīgi Baltinavā!!! Labi, Viļaka ir vēl pieņemams risinājums.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 09:50

Ass

Nu vienkārši super!Brauksim uz Baltinavu vai Alūksni apriņķa centru dzimšanas un miršanas gadījumus piereģistrēt,iesniegumu uzrakstīt par zemes nomu,piemēram ,vai kādu citu vajadzību.Dievs ,stāvi klāt!Jau tagad ir jābrauc uz Gulbeni ,ja vajag un jātērē laiks un nauda,bet tad būs jārēķinās ar divām dienām ,lai nokārtotu lietas.Nu ,viesnīcu bizness varēs zelt un plaukt,cilvēkiem taču kau kur jāpārnakšņo?

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 16:54

:)

Kārtējā reforma, reformas dēļ. Līdzekļu nelietderīga izmantošana.

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 09:56

pensionare

vai tiesam vel nesaprotat ka latvija paliks kadas 10 pilsetas bet parejais ir nolemts iznicibai vai gulbene jutat kadu progresu vai kads censas piesaistit cilvekus ar darbu viss tiek terets turismam smiekligi pa pilsetu skrien vilciniens ezera peld kugis

pirms 3 gadiem, 2016.10.20 20:25

Māra

Latvijā viss tik tālu nonācis, ka tā vēl var pie dzīvības uzturēt mazos uzņēmējus, saki, Tu, pensionāre, cik bieži apmeklē kafejnīcas? Cik bieži vietējie iedzīvotāji iet Bistro, Kantes krogā, Rodos, Vecgulbenes muižā, Stāmerienā?, tās pārsvarā apmeklē iebraucēji, tūristi, tad cik cilvēku paliks bez darba ja nebūs tāda vilcieniņa, kuģa? Tu savu pensiju saņem, bet neaizmirsti ka arī šeit strādā vietējie cilvēki! kaut pa vasaru, bet cik daudziem ir darba vietas! Ja pareizi saskaitu, tad 6 cilvēki strādā un saņem algu. Tā kā būtu nu labāk paklusējusi!

pirms 3 gadiem, 2016.10.21 09:00

Raitis

Jā, Alūksnieši saprot, kā var iegūt naudu un piesaistīt cilvēkus, uzceļ gājēju tiltu, skatu torni, bija plosts ezerā, tagad peldēs 2 kuģi, un būs liels, moderns multifunkcionāls centrs ar n tajām laivu jahtu novietnēm, atjaunots parks, uzcels vēl SPA kompleksu, tā ir attīstība un cilvēku piesaiste Alūksnei! Bet gulbeniešiem nekas nav labi, vārās un vārās, kāds vēl tur apriņķa centrs?

pirms 3 gadiem, 2016.10.21 09:09

GULBENES PAGASTS

TIKAI UN VIENĪGI ALŪKSNI PAR CENTRU! TUR VISMAZ KAUT KAS IR, ATŠĶIRĪBĀ NO GULBENES. TUR CILVĒKI DOMĀ PAR NĀKOTNI!

pirms 3 gadiem, 2016.10.21 14:47

Vietējās ziņas