Pēc negaisa Dzirnavu dīķī Gulbenē peld beigtas zivis (papildināts) 13

Gulbenē, Dzirnavu dīķī, peld beigtas zivis! Šādu vēsti pēc Jāņiem “Dzirkstele” saņēma no Ievugravas mikrorajona iedzīvotājiem. Arī laikraksta darbinieki pārliecinājās – pēc vētras naktī uz 24.jūniju dīķa spogulis ir klāts ar beigtu zivju vēderiem.

Vietējiem aizdomas – pirms Jāņiem Ievugravā zemes ceļš blakus Krustalīces upei, kura ietek dambī, ticis apstrādāts ar pretputekļu materiālu un šī ķīmija vētras un stipro lietavu laikā ir ieskalojusies ūdeņos, no kā varētu būt noslāpušas zivis.

Tieši pēc lietavām 24.jūnijā novērots, ka dīķī zivīm galvas bijušas virspusē un tās tvērušas pēc gaisa. Pēc tam zivis masveidā sākušas nobeigties. Arī “Dzirkstele” fiksējusi šo situāciju un meklē skaidrojumu pie atbildīgajām amatpersonām.

Valsts vides dienestam (VVD) nav informācijas par tagad it kā notikušu ķīmisku Dzirnavu dīķa piesārņojumu – “Dzirkstelei” saka VVD Vidzemes reģionālās pārvaldes direktore Dace Rudusa. VVD ūdens un beigto zivju paraugus dambī neņems, jo to jau ir apņēmusies darīt vietējā pašvaldība, kura apsaimnieko šos ūdeņus. Dubultā analīzes veikt neesot lietderīgi, jo tā vai citādi savu slēdzienu teiks sertificēta biolaboratorija. VVD rīcībā ir informācija, ka Dzirnavu dambim notiek patvaļīga slūžu raustīšana, kas varējis veicināt “zivju izskalošanos” un “ūdens duļķošanos”. Dienests uzdevis pašvaldībai nodrošināt, lai neviena trešā persona nevarētu piekļūt pie slūžām un atvērt tās. “Noskaidrots, ka šajās dienās no pašvaldības darbiniekiem neviens nav regulējis Dzirnavu dambja slūžas,” uzsver D.Rudusa.
“Šobrīd pašvaldība veic izmeklēšanu. Pārbaudīsim, no kā ir nobeigušās zivis. Tuvākajās dienās tās tiks izvāktas no dīķa. Šobrīd ir divas versijas, kāpēc zivis ir gājušas bojā. Iespējams, notikusi slāpšana vai arī ietekme bijusi ūdens līmeņa svārstībām,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane. Viņa piebilst, ka ir pamats uzskatīt, ka nenoskaidrotas personas patvaļīgi ir veikuši darbības, kā rezultātā svārstījies ūdens līmenis dīķī. Lai kontrolētu un nepieļautu šādu rīcību, pašvaldība izmanto videonovērošanas sistēmu, taču bijuši gadījumi, kad videokamera tikusi nolauzta. G.Kalmane aicina iedzīvotājus sekot līdzi un ziņot pašvaldībai par šāda veida patvaļību.

Skaidrojumu šai situācijai “Dzirkstele” lūdza arī Jānim Lūkinam, kurš ir sabiedrībā atzīts eksperts vides jautājumos. Viņš uzreiz pauda šaubas, ka zivis varētu būt ķīmiski noindētas. J.Lūkins uzsvaru liek uz drūmo ekoloģisko situāciju. “27.jūnijā savas intereses dēļ uz vietas izpētīju situāciju. Ir varianti. Pirmais – Dzirnavu dīķis ir ļoti piesārņots. Viss smird. Otrs variants – tur caurplūdes vispār gandrīz nav. Ūdens kustība ir niecīga. Trešais variants – zivis varēja nobeigties lielā karstuma dēļ. Un vēl viens variants – varbūt iespēra zibens,” stāsta J.Lūkins. Tagad esot svarīgi saprast, vai beigto zivju daudzums joprojām palielinās. “Es apskatīju augšpusē grāvi (kas ietek dambī – red.). Ir netīrs. Un dīķis vispār ir ļoti netīrs. Ir šausmīgi aizaudzis. Jāņem vērā, ka šajā karstumā var veidoties zilaļģes. Tās pašlaik ir gaiši zaļā krāsā. Ja zivis tādā “mākonī” iepeld, viņas var tur slāpt un nobeigties,” saka J.Lūkins.

Video šeit

Gulbenes novada pašvaldības izpilddirektore Lienīte Reinsone paziņojusi, ka no Dzirnavu dīķa Gulbenē ir izņemtas beigtās zivis, kas tur parādījušās pēc vētras, šo zivju kopējā masa ir 240 kilogrami. Pašlaik tiek veiktas analīzes, lai noskaidrotu zivju bojāejas iemeslus.

Pievieno komentāru

Komentāri 13

iedzimtaiis

Mums ir tikai viens slūžu raustītājs, un viņš brauc ar zilu VW elektroautombīli.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 13:40

...

Domā ** Krastiņu to kas stāsta ka domē naudas nav iedzīvotājiem tikai braucieniem uz Itāliju ?

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 16:08

x

Runā, ka pirms Jāņiem pie Krustalīces (kura ietek Dzirnavi dīķī) malā ar ķīmiju apstrādāti latvāņi. Cilvēki ir redzējuši, ka to dara...

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 14:22

Te

Smird ne tikai dīķis. Bet daudziem skāba atkritumu smaka šķiet kā debesmanna.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 14:59

Pensionārsn

Blakus kaimiņu rajonā zivis smaka no karstuma ūdeni ,ūdens dziļums 5metri apmēram laicīgi pamanīja saimnieks kur vienu daļu pārvietoja cita ūdens tilpnē dažas zivis nosmaka

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 15:00

Zivju draugs

Nu redzēs kādus un vai vispār pesicīdus analīzēs atklās, bet karstmam šitas ir drusciņ par traku. Kaut kāda caurtece taču šitam purvam ir.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 15:46

...

uzrūga tas ko no podiem laiž upē + karstums + aļģes
tā ir dzīvot pilsētā kur tikai deputātiem pieslēdz kanalizāciju

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 16:11

attīstitas

sādžas dzīve un tās ''sasniegumi'' visā krāšņumā

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 17:26

Zemnieks

Ūdens tuvumā indēt zāli un augus ir stingri aizliegts

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 17:40

vo

Tā ir zīme ka ir jāveido peldvieta gulbeniešiem kā daudzi te prasa ! Būtu tas dīķis nolaista un upei dabīga gultne nekas tāds nebūtu.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.29 18:39

evija

ko par šo saka vides aizsardzības dienests - klūsē.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.30 08:22

Re

Reiz, vecos laikos Vidus ielā, bija saplīsušās slūžas. Bija caurtece. Pie Kļaviņu mājām bija kur peldēties, pie slūžām arī. Tad uzveidoja krutās slūžas un viss izbeidzās. Un tagad redzam ģeniālās sekas.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.30 13:17

iedzimtaiis

Slūžas pašas par sevi nav ne pie kā vainīgas, bet gan idiotiskās darbības ar tām. (zils VW)

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.30 16:10

Vietējās ziņas