Peldēties drīkst 2

Lai gan laika apstākļi mūsu pusē vēl nav sevišķi patīkami, ar 15.maiju oficiāli ir sākusies peldsezona. Lai noteiktu ūdens kvalitātes atbilstību peldsezonai, Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) speciālisti jau veic peldūdens kvalitātes pārbaudes.

SVA Vidzemes reģionālās filiāles Vides veselības daļas vadītāja vietniece Valentīna Zaļoksne stāsta, ka Gulbenes rajonā peldūdens kvalitātes pārbaudes tiek veiktas Galgauskas ezerā (Galgauskas pagasts), Gaujā (Lejasciema pagasts), Siladzirnavu ezerā (Jaungulbenes pagasts), Stāmerienas ezera peldvietā “Lāčauss” un “Vīgrieži”(Stāmerienas pagasts), Sudala ezerā (Lejasciema pagasts) un Ušura ezerā (Jaungulbenes pagasts). Visā Latvijā paraugi tiek vākti no 276 peldvietām.


Paraugi tiek ņemti 30 centimetrus zem ūdens virsmas ūdenī, kas ir vismaz vienu metru dziļš. Paraugi tiek nogādāti laboratorijā pārbaužu veikšanai. Laboratorisko pārbaužu laikā nosaka zarnu enterokoku un fekālo koliformu baktēriju skaitu peldūdens paraugā. Pēc vizuālajiem parametriem vides speciālisti nosaka arī zilaļģu, naftas produktu, virsmas aktīvo vielu un cita piesārņojuma klātbūtni peldvietas ūdenī.

“Pirmais paraugs Gulbenes rajona peldvietās tika ņemts 5.maijā. Paraugi liecina, ka visi rādītāji atbilst un cilvēki šajās peldvietās var droši peldēties. Šajā sezonā pārbaudes tiks veiktas ne retāk kā reizi mēnesī. Nākamā ir paredzēta jūnija sākumā,” stāsta V.Zaļoksne.


Šogad, ar speciālas anketas palīdzību informējot SVA par peldūdens un jebkuru peldvietu kvalitāti (arī to, kas nav iekļautas monitoringa sarakstā), peldūdens kvalitātes noteikšanā varēs piedalīties arī iedzīvotāji. Anketu var atrast SVA mājas lapā.


Pievieno komentāru

Komentāri 2

stāmerniete.....

nu tad sagatavojaties visi uz lielo peldešnu Lačausi.......udens ir tīrs.....

pirms 11 gadiem, 2009.05.21 00:06

Vietējās ziņas