Peldūdens kvalitāti novadā nepārbauda

Cilvēku iecienītas peldvietas mūsu novadā ir vairākas, taču neviena no tām nav oficiāla, tādēļ peldūdens kvalitātes pārbaudes tajās netiek veiktas.

Kādreiz peldūdens kvalitātes laboratoriskie mērījumi tika veikti vairāk nekā 250 jūras un iekšzemes peldvietās, tostarp arī mūsu novadā, bet nu jau pāris gadus šo peldvietu skaits ir krietni sarucis. Šogad tas tiek darīts 51 oficiālajā peldvietā, turklāt pārsvarā pārbaudāmās peldvietas atrodas jūras piekrastē.

 

Daudzi mūsu novada iedzīvotāji dodas baudīt atpūtu pie ūdeņiem arī uz citām Latvijas vietām, tādēļ Veselības inspekcijas mājas lapā internetā ir iespējams apskatīt visu novēroto peldvietu sarakstu, kā arī peldvietu ūdens kvalitātes monitoringa rezultātus. Jāpiebilst, ka jūnijā veiktās peldūdens kvalitātes pārbaudes 51 oficiālajā peldvietā liecināja, ka peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties tajās ir atļauts.

 

Pašvaldība var lūgt veikt pārbaudi

Veselības inspekcijas kontroles pārvaldes Vidzemes kontroles nodaļas vides veselības analītiķe Evita Kupča informē, ka arī pašvaldības var, sadarboties ar Veselības inspekciju un akreditētu laboratoriju, kas veiks peldūdens analīzes. Veselības inspekcijā nav ziņu par kādu Gulbenes novada pagastu pārvaldi, kas veiktu peldūdens kontroli.

 

"Mūsu novadā gan līdz šim nekad nav bijis tā, ka kādā peldvietā būtu aizliegts peldēties - ūdens kvalitāte ir bijusi atbilstoša. Kaimiņnovadā Balvu ezerā gan, piemēram, ir bijuši gadījumi, kad ir konstatēta zilaļģu ziedēšana, tādēļ šajā ūdenstilpē ir bijuši noteikti aizliegumi peldēties, taču zilaļģu ziedēšana ir vizuāli redzama un ikviens varēs saprast, ka kaut kas nav kārtībā un diez vai šādā ūdenī dosies peldēties," saka E.Kupča, piebilstot, ka arī paši cilvēki pirms došanās peldēties tiek aicināti novērtēt peldvietas ūdens kvalitāti, īpaši uzmanību pievēršot šādiem aspektiem: netipiska ūdens krāsa vai smarža; virsmas aktīvās vielas (noturīgas putas); peldoši un citi atkritumi ūdenī; naftas produkti; fitoplanktona aļģu (zilaļģu vai zaļaļģu) masveida savairošanās - tā saucamā ūdens „ziedēšana".

 

Rodoties aizdomām, ka peldūdens kvalitāte kādā peldvietā ir pasliktinājusies, iedzīvotāji tiek aicināti par to informēt Veselības inspekciju, aizpildot anketu Veselības inspekcijas mājaslapas sadaļā "Vides veselība - Peldūdens". Saņemot informāciju, Veselības inspekcijas speciālisti dosies veikt pārbaudes šajās peldvietās.

 

Aicina izvēlēties drošas nometnes

Vasaras brīvlaikā notiek arī dažādas bērnu un jauniešu nometnes. Izvēloties bērnu nometni, Veselības inspekcijas speciālisti aicina vecākus pievērst uzmanību ne tikai piedāvātajam mācību vai izklaides pasākumu saturam un izmaksām, bet arī pārliecināties, ka nometne ir oficiāli atzīta par bērna veselībai drošu un nekaitīgu uzturēšanās vietu. Ar oficiāli atzītu bērnu nometņu sarakstu var iepazīties Valsts izglītības satura centra mājaslapā "www.nometnes.gov.lv" sadaļā "Nometnes, Nometņu saraksts". Vecāki nometņu datu bāzē arī paši var pārliecināties, vai izvēlētā nometne atbilst visām obligātajām prasībām un ir saņēmusi visas nepieciešamās atļaujas, tajā skaitā arī Veselības inspekcijas izsniegto atzinumu par nometnes atbilstību higiēnas prasībām.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas