Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pensionāri cīnās par savu nodrošinājumu

Šīs nedēļas sākumā Rīgā notika Latvijas Pensionāru federācijas domes sēde, kurā piedalījās arī Vidzemes reģiona pensionāru apvienības priekšsēdētāja Līvija Liepa. Sēdes galvenā tēma bija pensionāru sociālais nodrošinājums 2012.gada budžetā.

Sēdē piedalījās arī labklājības ministre Ilona Jurševska un Saeimas deputāte Aija Barča. L.Liepa atzīst, ka dzīves līmenis vecajiem cilvēkiem strauji pazeminās un tas notiek sakarā ar vairākkārtēju cenu pieaugumu un tarifu palielināšanu komunālajiem pakalpojumiem un enerģētikai. "Pensionāri nedzīvo nemaz tik labi, jo pensijas nav lielas un ir krietni jārēķina un jādomā, lai izdzīvotu, no daudz kā arī jāatsakās," saka L.Liepa.

 

Viņa atklāj, ka domes sēdē tika nolemts Saeimai pieprasīt nepieļaut piemaksu pie pensijām samazināšanu, saglabājot novērtējumu ne mazāk kā 70 santīmi, un ar 2012.gadu pārtraukt izmaksāt no sociālā budžeta tām neatbilstošās sociālās izmaksas - māmiņu algas un piemaksas pie pensijām.

 

"Labklājības ministre pauda, ka ministrija neatbalsta piemaksas ierobežojumu, kas šobrīd ir 70 santīmi gadā. Viņa arī uzskata, ka 2012.gadā piemaksas pie pensijām un māmiņu algas ir jāņem no pamatbudžeta, kā tas ir paredzēts, nevis no sociālā budžeta. Vēl sēdē tika apspriests arī tas, ka nevajadzētu pirmspensijas vecuma cilvēkiem liegt priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas. Gluži pretēji - tās vajadzētu saglabāt, jo daudzi pirmspensijas vecuma cilvēki ir bez darba un bez uztura līdzekļiem," saka L.Liepa.

 

Pensionāru federācija aicināja arī atjaunot pensiju indeksāciju pensijām līdz 300 latiem, ja inflācija sasniegs 5 procentus, kā arī pieprasīt, lai tiktu saglabāts neapliekamais minimums pensionāru ienākumiem 165 latu apmērā līdz 2016.gada. Ministre atgādināja, ka līdz 2013.gadam nav paredzēts pensijas indeksēt, un arī šis lēmums ir saistīts ar sociālā budžeta izdevumu un ieņēmumu daļas sabalansēšanu. Viņa gan atzina, ka šajā jautājumā jāseko līdzi inflācijas rādītājiem.

 

L.Liepa piebilst, ka 31.maijā notiks paplašināta Darba un sociālo lietu komisijas sēde un uz šo sēdi tiek aicināti arī Pensionāru federācijas domes locekļi. Šajā sēdē tiks runāts par grozījumiem Valsts pensiju likumā. Federācijas domes locekļi vēlas izteikt arī savu redzējumu par tiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas