Pensionāri vēlas pensiju indeksāciju

Astoņdesmitgadīgais pensionārs gulbenietis Jānis Jansons nesūrojas, ka ir grūti iztikt, tomēr atzīst, ka tad, kad nokārtoti visi komunālie maksājumi, no 173 latu pensijas nekas daudz pāri nepaliek, jo nauda atlicināma medikamentiem un pārtikai, kas kļuvusi salīdzinoši dārgāka. Nekādu citu papildus ienākumu pensionāram nav.

Visu "noēd" apkure "Pārtikas iegādei atvēlu apmēram 60 latus, tie ir 2 lati dienā. Zālēm mēnesī tērēju vismaz 30 latus. Ir arī dažādi citi saimnieciski izdevumi, kas nav saistīti ar komunālajiem maksājumiem. Tie ir apmēram 10 lati. Pārējā pensijas daļa aiziet komunālo pakalpojumu apmaksai. Uzkrājumus neveidoju, manos gados tie nav vajadzīgi," stāsta J.Jansons.

Viņš atzīst, ka apkure diemžēl jau šobrīd "noēd" lielāko ienākumu daļu, tāpēc ir nobažījies par tās vēl lielāku dārdzību saistībā ar palielināto pievienotās vērtības nodokli un tarifiem. Arī no laikraksta "Diena" abonēšanas pensionārs atteicies, jo nevarot to atļauties, tāpēc notikumiem valstī sekojot ar radio un televīzijas starpniecību.

"Uzskatu, ka pensionārus valsts apkrāpj vismaz par 20 latiem. Inflācija kāpj, bet pensijas pieaugums netiek tai līdzi. Ja nav nekādu uzkrājumu, tad grūti iztikt. Pats personīgi vasaras mēnešos, kad nav jāmaksā par apkuri, uzkrāju apmēram 200 latus ziemai," stāsta J.Jansons.

Taupības dēļ viņš atteicies arī no pīpēšanas, arī pabalstu nekad nav prasījis.

"Ar savu pensiju kaut kā iztieku, bet ģimenēs, kurās ir bērni, bet vecākiem nav darba, iztikt ir neiespējami," piebilst pensionārs.

Pieprasa neatcelt

Latvijas Pensionāru federācija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai pieprasījusi neatcelt šāgada aprīlī paredzēto pensiju indeksāciju. Šāds lēmums tika pieņemts federācijas valdes sēdē, kurā piedalījās arī Pensionāru federācijas valdes locekle gulbeniete Līvija Liepa.

"Apspriežot Ministru prezidenta Ivara Godmaņa paziņojumu pa radio, ka "šogad pensiju indeksācija nenotiks", un Latvijas nodomu protokolu no 2008.gada 18.decembra, kas adresēts Starptautiskā Valūtas fonda direktoram Dominikam Štrausam - Kānam, Pensionāru federācijas valde atzina, ka "pensiju iesaldēšana" bez konkrētiem paskaidrojumiem, kā arī premjerministra mutiskais paziņojums radio ir klajā pretrunā ar Eiropas Komisijas nostādnēm par maznodrošināto iedzīvotāju - pensionāru, invalīdu un bērnu - sociālo aizsardzību pašreizējās krīzes apstākļos," stāsta L.Liepa.

Indeksācija ir nepieciešama

Pensionāru federācijas valde pieņēmusi lēmumu par pensionāru sociālo aizsardzību ekonomiskās un finansiālās krīzes apstākļos. Valde uzskata, ja, sākot no 2008.gada 1.septembra līdz šā gada 1. martam, inflācijas līmenis valstī pārsniegs piecus procentus, aprīļa pensijas indeksācija ir jāaprēķina. Oktobrī pensiju indeksācija jāveic visām pensijām līdz 600 latu līmenim. Federācija nepiekrīt Labklājības ministrijas uzskatam, ka tikai februāra beigās tiks izvērtēts, vai pensiju indeksācija ir nepieciešama.

Līdzekļus var ietaupīt

"Valdes sēdē piedalījās arī partijas "Sabiedrība citai politikai" līdzpriekšsēdētājs Aigars Štokenbergs, kurš norādīja, ka pensijas ir jāindeksē arī 2009.gadā un nav pieļaujams, ka ekonomiskās krīzes laikā tās tiktu iesaldētas, jo šajā periodā Latvijā inflācija jau pārsniegusi piecus procentus. A Štokenbergs uzsvēra, ka līdzekļus pensijām var ietaupīt, sakārtojot un mainot nodokļu sistēmu, nevis liekot visiem maksāt vienādi," stāsta L.Liepa.

Pensionāru federācija izteikusi lūgumu plašsaziņas līdzekļiem pievērst uzmanību pensionāru sociālās aizsardzības jautājumiem, īpaši skaidrojot Valdības Nodomu protokola 24.punktā skartos pensiju iesaldēšanas un sociālā nodrošinājuma tīkla izdevumu palielināšanas par vienu procentpunktu jautājumiem, lai mazinātu satraukumu un spriedzi pensionāros.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas