Pie Lubāna atklāj jaunu retās trejziedu madaras atradni 1

Izlūkojot vairākkārt izpētītu aizsargājamu biotopu, Lubānas iecirknī atklāta jauna, ļoti retas un visā Eiropā īpaši aizsargājamas sugas – trejziedu madaras atradne.

 AS “Latvijas valsts meži” vides plānošanas speciāliste Diāna Marga ir ļoti priecīga par jauno atradumu: “Mēs ar kolēģi gatavojāmies semināram un mēs jau zinājām, ka šeit ir aizsargājams biotops, gājām skatīties kā šeit labāk iziet un pa ceļam uzgājām šai madarai virsū. Man tas bija ļoti nozīmīgi, jo manā reģionā, kur es strādāju, šī ir trešā trejziedu madaras atradne. Tas ir ļoti, ļoti reti sastopams augs un es priecājos, ka mums tādi ir, tāpēc arī padevām šo priecīgo ziņu tālāk.”

Aptuveni viena kvadrātmetra platībā konstatēti astoņi augi.

Latvijas Valsts mežos konstatētas 25 atradnes aptuveni 20 ha platībā, bet valstī kopumā – 30.

Trejziedu madara ir daudzgadīgs lakstaugs ar ložņājošu stumbru, kas var sasniegt pat 80 cm garumu un trīs ziediem, kas augusta beigās pārveidojušies par auglīšiem. To var meklēt mitros un nosusinātos skujkoku mežos ar stabilu mikroklimatu. Šoreiz tā atrasta īpaši aizsargājamā biotopā “veci un dabiski boreāli” meži. Trejziedu madara ir specifiska suga šādiem biotopiem.

Latvijā sastopamas 17 madaru sugas, un, tām visām šogad piešķirts Gada auga statuss,  savukārt trejziedu madara ir viena no retāk sastopamajām madarām. Diāna Marga stāsta – “būtiski, ka atrodot jaunu, aizsargājamu sugu, konkrētajā teritorijā tiek pārtraukta saimnieciskā darbība, var tikt veidoti mikroliegumi un pat veikti biotopu kopšanas pasākumi, uzlabojot apstākļus un dzīvotni konkrētajai sugai.”

Latvijas valsts meži aicina iedzīvotājus sadarboties, un pamanot reti sastopamus augus, kukaiņus, putnus vai dzīvniekus, tos fotografēt un par to ziņot Latvijas valsts mežu vai Mammadaba mājaslapās. 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

atkal es iebrienu ziedošos klānos

Ak nelaimīgais zemes vai meža īpašnieks,kur šitais brīnumaugs atrasts.

pirms 3 gadiem, 2018.08.29 15:08

Vietējās ziņas