Pirmklasniekiem dāvina launaga kārbiņas

Bērzu pamatskolas 31 klases skolēns vakar saņēma launaga kārbiņas veselīga launaga līdzņemšanai, kā arī grāmatiņu par veselīgu uzturu "Ko ēdīsim?" un saliekamu veselīga uztura piramīdu. Dāvanas sarūpējusi Sabiedrības veselības aģentūra. Dāvanas saņems 250 rajona vispārizglītojošo skolu pirmklasnieki.

"Man ļoti patīk launaga kārbiņa. Tajā es likšu sviestmaizes. Man ļoti garšo dažādas ogas, bet negaršo siers," stāsta pirmklasnieks Raivo. Bērni cits pēc cita bilst, ka kārbiņā ievietošot banānus, cepumus, bulciņas, konfektes, ābolus un pat šašliku. Kāds mazais gudrinieks ir zinošs, ka tajā nedrīkst likt čipsus, jo no tiem sāp vēders, bet tad var nonākt slimnīcā.

 

"Dāvinot launaga kārbiņas visiem Latvijas pirmklasniekiem, Sabiedrības veselības aģentūra vēlas atgādināt uztura speciālistu ieteikumu, ka bērniem ir jāēd regulāri un veselīgi," saka Sabiedrības veselības aģentūras reģionālā koordinatore Ingrīda Sniedze.

 

Viņa norāda, augošam bērnam jāēd vismaz četras piecas reizes dienā, lai viņam būtu spēks un enerģija. Šīs ēdienreizes ir brokastis un vakariņas mājās, siltas pusdienas skolā, vitamīniem un ogļhidrātiem bagāts uzturs arī launagā.

 

"Laika sprīdis no pusdienām skolā līdz vakariņām mājās ir pārāk garš, lai skolēns iztiktu bez ēšanas, it īpaši, ja bērns uzreiz pēc mācību stundām apmeklē kādas ārpusklases nodarbības No mājām līdzpaņemtais veselīgais launags nodrošinās nepieciešamās uzturvielas, turklāt ietaupīs vecāku naudu, kuru bērns, gribēdams remdēt izsalkumu, izdos par našķiem," uzskata I.Sniedze.

Ietaupīs naudu

Bērzu pamatskolā tie pirmo klašu skolēni, kuri skolā pavada ilgāku laiku, var ēst arī launagu, tikai par to ir jāmaksā.

 

"Saimnieces šiem bērniem izcep pankūkas, piedāvā pārslas ar pienu vai jogurtu un tamlīdzīgi. No rītiem pirmklasnieki dzer arī pienu," stāsta skolotāja Palmīra Leitāne.

 

Viņa uzskata, ka no mājām līdzi dotais launags jaunajās kārbiņās īpaši vajadzīgs tiem bērniem, kuri apmeklē nodarbības mūzikas un mākslas skolā, kur tās beidzas vēlā pievakarē, kā arī dažādus pulciņus. Skolotāja Sarmīte Ieleja domā, ka bērni noteikti izmantos launaga kārbiņas.

 

"Ja arī viņi tajās neliks launagu, tad tās noderēs, dodoties ekskursijās un pārgājienos. Audzināšanas stundās ar bērniem iepazīsim veselīgā uztura piramīdu un grāmatiņas saturu, runāsim par to, kas ir veselīgs ēdiens," saka S.Ieleja.

 

Skolotāja novērojusi, ka pirmklasniekiem garšo skolas saimnieču gatavotās pusdienas, jo šķīvji vienmēr esot iztukšoti. Mazie labprāt ēdot dažādus dārzeņus, cieņā esot kartupeļi un kotletes. Viena pirmklasnieka pusdienām Bērzu pamatskolā izlieto 0,80 latus.

 

Turpina agrāk iesākto

Sarunas par neveselīgu pārtiku bērnu ēdienkartē sākušās jau pirms pāris gadiem. Tad visās skolu bufetēs aizliegts tirgot krāsainās limonādes, čipsus un citus našķus.

 

Aģentūra uzskata, ka šogad sagatavotie materiāli un launaga kārbiņas visiem pirmklasniekiemm turpina izglītojošo darbu, palīdzot bērniem iegūt vissvarīgākās zināšanas - kā būt veseliem. Kopš 1.septembra visi pirmklasnieki ēd pusdienas, par kurām 0,80 latus ir samaksājusi valsts.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas