Plūdus paredz tikai aprīlī

Daukstu pagasta zemnieku saimniecības "Pļavnieki" saimnieks Guntars Sebris jau daudzus gadus seko laika zīmēm, lai pēc tām spriestu, kāds būs konkrētais gadalaiks. Šobrīd viņam rūp pavasaris un laiks, kad ar pilnu sparu varēs sākties pavasara sējas darbi.

"Neesmu tāds laika vērotājs kā daudzi citi. Vairāk to daru sevis pēc. Pēc maniem vērojumiem secinu, ka 25.marts, kas ir Māras diena, vēl būs auksts. Ja tiešām tā būs, tad no 25.marta jāskaita vēl 40 dienas uz priekšu, kas būs vēsas, lai gan ir grūti kaut ko paredzēt. Šogad, kā nevienu gadu, ir aizsalusi arī jūra. Tas vien jau nozīmē, ka būs auksts," stāsta Guntars. Viņš uzskata, ka arī nekādu plūdu martā vēl nebūšot. Tie sākšoties tikai aprīlī.

 

"Lai gan martā gaisa temperatūra pamazām dienā būs plusos, tomēr šis temperatūras kāpums šogad nebūs tik straujš kā iepriekšējos gados. Dienas kļūs siltākas, bet naktis turpinās būt aukstas. Tas nozīmē, ka sniegs kusīs lēni. Arī zeme zem sniega nav sasalusi, tāpēc viss ūdens aiztecēs ātri," domā Guntars.

 

Viņš atceras, ka tad, kad pats vēl mācījies skolā, pirmais lielākais siltums bijis marta beigās.

 

"8.martā pēc pūpolzariem gandrīz vienmēr esmu bridis pa dziļām sniega kupenām. Arī gaisa temperatūra ir bijusi vairāk nekā mīnus 20 grādi. Tikai retu reizi ir bijis silts. Par gaidāmo vasaru īpaši prognozēt neko negribu, jo ir lielāki laika vērotāji par mani, bet domāju, ka vienam vasaras mēnesim vajadzētu būt ļoti karstam. Vai tas būs jūlijs vai augusts - to rādīs laiks. Pēc tam sāksies lietavu periods, jo smagie lietusmākoņi nespēs šķērsot Alpu kalnus un tepat virs Eiropas vien grozīsies. Tajā vainojama Golfa straume," spriež Guntars.

 

Viņš ir pārliecināts, ka aprīļa sākumā visi ars zemi, bet sēt varēs aprīļa beigās. Šogad, kā citus gadus, marta beigās neviens kūlu nededzināšot. Tos, kas uztraucas, kā būs pārziemojuši augļu koki, Guntars mierina.

 

"Augļu kokiem nevajadzētu būt šoziem cietušiem no sala, jo mīnus 25 grādi ziemā ir normāls sals," uzskata G.Sebris.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas