Prasības ir mainījušās 7

Autovadītāji ir sadalīti profesionālos un neprofesionālos vadītājos
Autovadītājiem, kas nodarbojas ar kravu un pasažieru pārvadājumiem, jau kādu laiku ir spēkā prasība iegūt profesionālo kategoriju jeb tā saukto 95.kodu.

Pamatojoties uz Eiropas Savienības direktīvu, autovadītāji ir sadalīti profesionālos un neprofesionālos vadītājos. Prasība iegūt profesionālo kategoriju jeb 95.kodu autobusu (visu D kategoriju) vadītājiem stājās spēkā 2008.gada 10.septembrī, savukārt kravas automobiļu (visu C kategoriju) vadītājiem - 2009.gada 10.septembrī.  

Transportlīdzekļu vadītājiem, kas D kategorijas kvalifikāciju ieguva pēc 2008.gada 10.septembra un C kategorijas kvalifikāciju - pēc 2009.gada 10.septembra, jaunā prasība jau ir spēkā, savukārt šoferiem, kas šo kategoriju transportlīdzekļu vadītāja kvalifikāciju ieguva līdz šiem datumiem, 95.kods ir jāiegūst līdz 2013.gada 10.septembrim (D kategorijām) un 2014.gada 10.septembrim (C kategorijām).

 

Vai profesionālā kategorija vispār nepieciešama?

SIA „Gulbenes autoapmācības centrs" direktors Imants Zvirgzdiņš skaidro, ka 95.kods ir apliecinājums amata prasmēm. „Autovadītājiem, kas agrāk mācījās un ieguva šīs kategorijas, šādu prasību nebija, taču tagad prasības ir mainījušās. Daudzās Eiropas valstīs šai prasībai jau šobrīd tiek nopietni pievērsta uzmanība. Ja vadītājs nav ieguvis šo papildinformācijas kodu, tiek sodīts gan viņš pats, gan arī darba devējs," stāsta I.Zvirgzdiņš.

 

SIA „Gulbenes Auto - moto" direktors Vilhelms Sniedzāns norāda, ka autovadītājiem nevajadzētu uztraukties un domāt, ka šī jaunā prasība ir tikai naudas izspiešana, bet vispirms saprast, vai viņam vispār būs nepieciešama šī profesionālā kategorija. „Ja cilvēks nodarbosies ar kravu vai pasažieru pārvadājumiem kādā firmā, tad viņam šis kods būs nepieciešams, savukārt, braucot un vedot kravas ar privātīpašumā esošu transportlīdzekli un nestrādājot algotu darbu, kods nebūs vajadzīgs," stāsta V.Sniedzāns.

 

Derīguma termiņš - pieci gadi

Autovadītājiem ar pieredzi būs papildus jāapgūst tās zināšanas, kas netika mācītas pirms daudziem gadiem, iegūstot attiecīgo kategoriju. Šiem autovadītājiem, kas transportlīdzekļu vadītāja kvalifikāciju ieguvuši līdz noteiktajam datumam, autoskolā ir jānoklausās periodiskās apmācības 35 stundu kurss, lai saņemtu sertifikātu un Ceļu satiksmes drošības direkcijā apmainītu vadītāja apliecību pret jaunu.

Jaunajiem autovadītājiem, kas iegūst attiecīgās kategorijas vadītāja apliecības, jānokārto teorētiskais valsts eksāmens ceļu satiksmes noteikumos, vēl viens teorētiskais eksāmens profesionālajos jautājumos, kā arī praktiskais braukšanas eksāmens, tiesa, tas ir ilgāks nekā parastais braukšanas eksāmens. Gatavojoties otrajam eksāmenam, jaunajiem autovadītājiem ir divas iespējas - var gatavoties pašmācības ceļā vai apmeklējot autoskolu. Šobrīd daudzi izvēlas pašmācības ceļu, jo tas ir lētāk.

 

Jāpiebilst, ka kods ir jāiegūst vienu reizi piecos gados un tas attiecas uz visām kategorijām, kuras vadītājam ir piešķirtas un kuras viņš iegūst no jauna. Pēc pieciem gadiem atkal ir jāmācās un kursu beigās jāiegūst sertifikāts.

 

Gan SIA „Gulbenes Auto - moto", gan SIA „Gulbenes autoapmācības centrs" autovadītāji jau interesējas un arī apgūst šo profesionālo kategoriju. Ceļu satiksmes drošības direkcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Kleinberga informē, ka kopš 2008.gada 2.oktobra profesionālās kategorijas valstī jau ir ieguvušas 1952 personas, no kurām 902 ir veikušas periodisko apmācību, savukārt pārējās ir iegūtas kā sākotnējā kvalifikācija (jaunie vadītāji).

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Kaspars22

Nu ko ja vajag ta vajag. Iesim kārtot. Jau pierakstījos pie Presto http://www.autoskola-presto.com/d_kategorija

pirms 8 gadiem, 2012.11.30 10:11

Urrā!!! Kārtējā slēptā naudas izspiežšana.

pirms 10 gadiem, 2011.04.06 15:41

Krists

Šeit vienā rakstā bija minēti visi jaunumi http://autoskola-eksperts.com/b-kategorija/

pirms 5 gadiem, 2016.06.07 11:00

Laura

Interesanta info par b kategoriju - http://bkategorija.com/

pirms 4 gadiem, 2016.12.27 12:19

Karlīne

Pirms izvēlaties autoskolu, noteikti tās izvērtējiet - https://autoskolas-riga.lv/

pirms 4 gadiem, 2017.05.10 12:31

Alīna

Godīgi, labākā vieta kur kārtot B kategoriju - www.krustojumi.lv/b-kategorija.

pirms 2 gadiem, 2018.08.04 19:10

Ance

Iesaku ieskatīties https://www.autoskolas-riga.lv/. Noderīga informācija par autoskolām

pirms 2 gadiem, 2018.08.28 21:35

Vietējās ziņas