Pretendē uz atbalstu Baltās pils restaurācijai 11

Vai Stāmerienas pilij Eiropas nauda aizies gar degunu?
Vecgulbenes muižas Baltā pils vai Stāmerienas pils - abas ēkas ir izcilas, abām nepieciešama daudzus miljonus latu vērta restaurācija. Abas celtas 19.gadsimtā, abas - neorenesanses stilā. Abām pilīm ir sava interneta mājas lapa, kur sīki un smalki aprakstīta šo kultūrvēsturisko arhitektūras pieminekļu biogrāfija no sākotnes līdz mūsdienām.

Turam īkšķus par Balto pili! Baltā pils ir privātīpašums, tā pieder SIA "Baltā pils". Firmas pārstāvis Jurģis Ābele "Dzirksteli" informē, ka ir iesniegts Baltās pils restaurācijas pieteikums līdzfinansējuma saņemšanai no Eiropas Savienības pārrobežas sadarbības projektu sadaļā. Tagad esot jāgaida atbilde. "Ja būs finansējums, tad viss notiks," saka J.Ābele.

 

Viņš informē, ka jau iepriekš rakstīti līdzīgi projekti, pretendējot uz Eiropas Savienības naudu Vecgulbenes muižas rotondas, dārza mājas un koka tilta rekonstrukcijai. Koka tilts vēsturiski bijis garākais gājēju tilts Baltijā - aptuveni 110 metrus garš un savienojis abus muižas parkus. Taču Kultūras ministrija, izvērtējot visus pieteikumus un finanšu apjomu, priekšroku devusi citai iecerei.

 

Jau rakstījām, ka Gulbenes novada dome pagājušā gada nogalē lēma ar līdzfinansējumu 1100 eiro apmērā piedalīties Baltās pils atjaunošanas aktualizācijā, tādējādi atbalstot nevalstisko organizāciju "Fonds Gulbenes vēsturiskā centra atjaunošana" tās valdes locekļa Elmāra Pituras personā. Fonda sākotnējais mērķis ir veikt Baltās pils terases konservāciju un turpināt ēkas restaurācijas tehniskā projekta izstrādi. Arhitekts Guntis Muižzemnieks pagājušā gadsimta astiņdesmito gadu beigās pirmo reizi projektēja Baltās pils rekonstrukciju, tagad viņš šo darbu veicis atkārtoti.

 

Pirms trim gadiem svinīgi tika atklātas atjaunotās Vecgulbenes muižas divas ēkas - manēža un siernīca -, kā arī labiekārtota apkārtne. Ēku atjaunošanā ieguldīti vairāk nekā trīs miljoni latu. Atjaunotās ēkas domātas izsmalcinātai viesu uzņemšanai, pasākumu rīkošanai.

 

Pašvaldība netiek pie Stāmerienas pils

Gulbenes novada domes 24.marta sēdē izskanēja pārmetumi stāmereniešu adresē, jo viņi bija solījušies panākt Stāmerienas pils pārdošanu, lai par iegūto naudu uzbūvētu sporta halli. Solīto izpildīt pagaidām nav iespējams, kaut arī naudīgi pircēji palaikam piesakās. Lieta tāda, ka Stāmerienas pils juridiskā īpašniece ir Gulbenes novada dome, taču faktiski pilī saimnieko Andrejs Vīcups, kura firmai savulaik Stāmerienas pagasta padome iznomāja pili, bet firmā tapa apakšīres līgums ar pašu A.Vīcupu kā fizisku personu.

 

Tagad pašvaldība tiesājas ar A.Vīcupu un vēl citiem Stāmerienas muižas kompleksa ēku apakšīrniekiem par īres tiesību uz dzīvojamo patību atzīšanu par spēkā neesošām un izlikšanu no īres objekta. Viena šāda kārtējā pašvaldības civilprasība Gulbenes rajona tiesā tika izskatīta vakar.

 

Gulbenes novada domes Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Vita Kravale "Dzirkstelei" skaidro, ka risinājums netiks rasts, kamēr nebūs beigusies tiesvedība visās trīs instancēs.

 

"Tas ir civiltiesisks strīds, kuru risināt var tikai tiesā. To nosaka likums," saka V.Kravale.

 

Viņa piebilst: "Stāmerienas pilī tiek tērēta elektrība un netiek maksāts ne santīms. Ir ziņas, ka tiek tirgotas arī ieejas biļetes pilī, taču pašvaldībai no tā nav nekāda labuma."

 

 Mājas lapā "stamerienaspils.lv" lasāms par piedāvātajiem pakalpojumiem. Piemēram, pils un izstāžu apskate pieaugušajiem maksā 0,70 latus, skolēniem, studentiem, pensionāriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām - 0,20 latus. Pilī zāli 50 cilvēkiem uz stundu var izīrēt par 30 latiem bez pievienotās vērtības nodokļa, parka teritoriju 20 cilvēkiem uz stundu - par 20 latiem, bet, ja personu ir vairāk, tad no katras stundā iekasē 0,50 latus.

Stāmerenieši ne reizi vien "Dzirkstelei" pauduši nožēlu par to, ka pils netiek restaurēta un pamazām brūk.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

!!! Vai tiešām?!!!

Kā tad... pirms tam Stāmerienas pils bruka kopā, jumts bija pilnīgā avārijas stāvoklī, bet dome nelikās ne zinis.
Kā jums liekas, kas to jumtu atjaunoja? Kas saveda kārtībā notekcaurules?
Vismaz viens cilvēks kaut ko ir darījies lietas labā, lai līdz šim pils pavisam nebūtu sabrukusi, bet tagad lūk, ja dome var nopelnīt, tad protams, ka būs pirmā, kas atņems un pārdos.
Padomājiet paši, kādēļ tik daudz tiesas, bet nekas vēl nav atrisināts.

pirms 9 gadiem, 2011.04.15 14:14

acs

Man gan izskatās, ka Brezinskis skrien tā, it kā viņam bikses būtu pilnas. Ka tik nabadziņš netiek trako māja ar to pili.

pirms 9 gadiem, 2011.04.03 17:35

atkal es

nav jēga ne no kādām hallēm - agrāk cilvēki auga bez tām un bija normāli, tgd viss ir bet tomēr 1/3 pirmklasnieku ir aptaukojušies. ir nevis jādod iespēja, bet jāmāca saskatīt - nevis vasarās pie datoriem sēdēt, bet apmeklēt daiļo dabas krūti. daudz ko mācīties no tiem pašiem šķībacainajiem.

pirms 9 gadiem, 2011.04.03 15:59

Īstenais

Par Stāmerienas pili runājot Jums daudziem ir taisnība par visu tur notiekošo,jo tas ka viens indivīds var dzīvot tur un neko par to nemaksāt,tad rodas jautājums-Kāpēc citiem jāmaksā par visiem pakalpojumiem un Vīcups var nemaksāt,vai tāpēc ka arī viņš ir zaļais un novadā jau zaļajiem ir zaļā gaisma??? Un par tām biļetēm ko viņš tirgo un citām lietām no cilvēkiem prasot naudu, kur skatās mūsu čaklie VID darboņi,jo cik zināms tad nekāda uzņēmējdarbība šobrīd pilī nedrīkst būt,jo līgums par nomu ir lauzts un pēc tiesu izpildītāju sprieduma SIA arī no pils ir izlikta,vai arī tas tik uz zaļajiem neattiecas...???

pirms 9 gadiem, 2011.04.02 11:02

skumji

Jā, tiešām kur skatās mūsu ''lielie'' censoņi ieņēmumu dienests, darba inspekcija, vides reģionālie par notikušo pilī Staneriemas??? Protams ķēpīgs darbs, labāk izlikties ka te nekas nenotiek, līdz notiks kāda nelaime.

pirms 9 gadiem, 2011.04.02 09:42

to - es

Piekrītu! Vismaz kāda jēga būtu. Vide sakārtota, darbavietas vietējiem. Bet te sporta halles mauc pa dārgo un pēc tam vēl jādomā, kā uzturēt, lai daži bērni pasportotu. Interesanti, kā līdz šim bērni Stāmerienā tika galā ar sportošanu?! Vietas trūka, vai? Pirms gadiem 10-15 skolēnu toč bija krietni vien vairāk un visi ir izskolojušies un izsportojušies. tagad, kad puse jaunatnes ir prom, bērnus ne ar ugni nesameklēt, krīzes laikā bīda dārgos projektus. Labāk tiešām paglābuši vēsturiskos objektus, kamēr nesabrūk un nav jāsāk domāt par atjaunošanu.

pirms 9 gadiem, 2011.04.01 21:46

es

būtu nevis halles cēluši, bet atbalstījuši šo projektu restaurāciju.

pirms 9 gadiem, 2011.04.01 20:00

smile:))

Uzskatu, ka abas pilis ir unikālas, bet to Balto pili vajadzētu gan pēc iespējas ātrāk atjaunot. Tas ir mūsu lepnums, ka tāda pils eksistē tikai pie mums!

pirms 9 gadiem, 2011.04.01 18:57

Lauku turists

vai abas pilis nevar vienkarsi nojaukt un tur ierikot autostavietas ar atrajam uzkodam kioska?

pirms 9 gadiem, 2011.04.01 16:34

APMEKLĒTĀJS

Ko tad tur vairs atlicis daudz skatīties - ja nu vienīgi, kā Stāmerienas pils sabrūk!? vai novada dome un ieņēmumu dienests zina, kā pils nomnieks pelna. Ballīti pasūtīt arī ir bīstami, ka neuzkrīt griesti vai balkona balsti uz galvas. VAI TIEŠĀM VĪCUPS NO IEDOMĀJAMĀS STĀMERIENAS "PRIVĀTMĀJAS" NAV IZTRIECAMS?

pirms 9 gadiem, 2011.04.01 15:47

Vietējās ziņas