Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Prezentē Emzes parka rekonstrukcijas projektu 12

Gulbenes vēsturiskā Emzes parka ainaviskā skaistuma rekonstrukcijas projektu ir izstrādājusi ainavu arhitekte Vineta Radziņa. Projekts tapis pēc pilsētas pārvaldes pasūtījuma par 4,5 tūkstošiem eiro. Ceturtdien, 25.septembrī, V.Radziņa prezentēja savu veikumu novada domes deputātiem. Emzes parka īpašniece ir novada pašvaldība. Parks šodien aizņem 13,6 procentus no pilsētas teritorijas,un tas ir tapis 19.gadsimtā pēc baronu Volfu iniciatīvas.

Pēc prezentācijas pilsētas pārvaldes vadītājs Jānis Naglis “Dzirkstelei” uzsvēra, ka šāds projekts ir nepieciešams tāpēc vien, lai pilsētas pārvaldei būtu likumīgas tiesības Emzes parkā vispār kaut ko darīt, kaut vai izvākt kritušos kokus.


“Emzes parks ir unikāls ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā, jo tik lielam dendroloģiskajam stādījumam - vairāk nekā 160 hektāros zemes - tuvākajā apkārtnē nav analoga,” sacīja V.Radziņa.

Viņa apsekojusi parku un konstatējusi, ka teritorija ir nekopta, aizaugusi, ar lielu potenciālo bīstamo koku skaitu. Pēc projekta autores domām, ir arī jātīra Emzes dīķis (2,6 hektāri). Tajā pašā laikā speciāliste uzsvēra, ka tam, ka parks nav kopts, ir gan plusi, gan mīnusi. Pozitīvi ir tas, ka laika gaitā parkā ir ieviesušās vērtīgas augu sugas. Teritorijā atrastas vairāk nekā 260 augu sugas, starp tām ir piecas Latvijā retas un aizsargājamas augu un viena putnu suga, vēstī Nacionālā botāniskā dārza izstrādātais Emzes parka dabas aizsardzības plāns laika posmam līdz 2018.gadam. Šāds plāns savulaik ir tapis pēc toreizējās Gulbenes pilsētas domes pasūtījuma.


V.Radziņa uzsver, ka Emzes parka teritorijā ir iezīmēti divi biotopi, kuros nekāda cilvēka iejaukšanās nav pieļaujama. Viena šāda teritorija atrodas Emzes dīķa un otra nosacīti – pie Svētezera un pie Asaru dīķa.


V.Radziņa atgādināja, ka jau līdz šim Emzes parkā izdalītas trīs veidu takas: kultūrvēsturiskā, dabas un sporta taka. Līdz šim vairāk ir izkopta tieši sportošanai jeb aktīvajai atpūtai paredzētā. Pēc Gulbenes sporta skolas ieteikuma V.Radziņa savā projektā ir iekļāvusi priekšlikumu šai takai veidot grants segumu, lai būtu ērtāka sportošana.


Kultūrvēsturisko taku ainavu arhitekte, konsultējoties ar gulbeniešiem, ainavu arhitekte piedāvā veidot ap Emzes dīķi. Dabas taka savukārt vijas cauri visam parkam un vietām saskaras ar aktīvās atpūtas taku.


Projekts paredz gan kopt aizaugušo parku tur, kur tas ir atļauts, papildināt ainavu ar Emzes parkam raksturīgajiem dendroloģiskajiem stādījumiem, puķu pļavām un jaunām mazajām arhitektūras formām – tiltiņiem, laipām, soliņiem, šūpolēm, atkritumu urnām un, iespējams, pat skatu torņiem.


Vecgulbenes muižas laikā parkā bija daudz mazo arhitektūras formu, ieskaitot gulbju mājiņas. Ainavu arhitektei ir arī priekšlikums, kā ar stādījumu palīdzību vizuāli nodalīt ģimnāzijas stadionu no parka teritorijas, jo, pēc speciālistes domām, abi objekti ir samērā nesaderīgi un disonējoši.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

gulbeniete

Var izteikt pateicību tiem cilvēkiem kas ir iekustinājuši arīEmzes parka likteni..Agrāk Emzes parkā notika DZiesmu un deju svētki un daudz citu pasākumu.Laika zobs ir darījis savu. Liels prieks ja mūsu jaunības dienu skaistais Emzes parks agūs kaut daļu no savas senās godības.Lai veicas izpildīt šis jaukās ieceres!

pirms 5 gadiem, 2014.09.30 14:37

bardaks

Tur tiešām vajag 4,5 tūkst.eiro,lai konstatētu,ka parks ir nekopts un nolaists līdz kliņķim.

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 09:59

iespējams

Viss ir iespējams.Parkam ir atdodama senā godība.Lai nav kauns senču priekšā.Vai nav skumji,ka vecmammu atmiņās visskaistākās vietas Gulbenē saistās ar Emzes parku,ar skaistajām skulptūrām,tīrajiem,baltām smiltiņām kaisītajiem celiņiem,kārtību.Vai tie cilvēki,kuri to veidoja ,bija kādi pārcilvēki? Vai vienkārši ar prātu un rokām īstajā vietā.
Domāju,ka gulbenieši atbalstītu arī ar fizisku darbu,ja vien saprastu,ka process notiek.
Emzes parks tāpat kā Vecgulbenes muižas komplekss var atgūt savu krāšņumu.Mazliet fanātisma !

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 10:08

Mocīšanās

Kārtējā nauda, kas tiek tērēta ar mazu pievienoto vērtību. Cilvēku Gulbenē paliek mazāk, liela daļa ir vecu cilvēku. Ekonomiskā situācija bēdiga. Būtu labāk risinājuši un ieguldījuši naudu konstruktīviem šīs problēmas risinājumiem. Bet zināšanu tad nav? Tā nu mokamies, imitējot darbošanos. Un tālāk? Cik daudz naudas novads var atļauties šīs teritorijas uzturēšanai pēc uzkopšanas darbiem katru gadu?

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 10:30

Iedzīvotāja

Jums tas noteikti nebūs jāmaksā no savas kabatas. Ļoti patīkami, ka šo projektu beidzot virza uz priekšu, kā jau iepriekš ir rakstīts. Uz priekšu, vēl viena jauka vieta būs Gulbenē. Prieks par šo projektu.

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 17:25

piemērs

Pārbraucam pāri robežai un paskatam,kā šādus projektus uztur igaunīši - bāleliņi. Kāda tur attieksme tieši šādos jautājumos. Sakoptība,ainavu arhitektūra...Mums tipiskākais vērtējums visam ir - nav jēēēēēgas.
Nekam nav jēgas,ja tik pragmātiski dzīvi dzīvojam.
Tad jau ekonomiski izdevīgāks tiešām ir bardaks un džungļi.Vismaz miers un algu neviens neprasa.

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 10:44

arī

Labas lietas ir jānopelna.

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 12:00

arī

Labas lietas ir jānopelna.

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 12:01

jautājums "arī"

Kas tās par lietām? Kas par nedzīviem priekšmetiem? Lietas no nocirsta koka - tiltiņi, laipas. Par tādām lietām ir runa?

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 12:22

Veltiņa

Emzes parks tiešām būtu jāsaved kārtībā, bet, kā ar Gulbīšu parku ? Vai tiešām nav nekādu ideju ? Varbūt jāizsludina konkurss Gulbīšu parka pilnveidei ? Kā nekā pilsētas centrs, vai varbūt pilsētas centru tūristiem nerāda un šī aianava ir lietderīga tikai tirgus organizāēsanai ?

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 13:04

Nezuceltie sarkanās pils vārti

pieļauju, ka kāds arhitekts nosacītā vārdā Platpirdis, jau ir sagatavojis vecajam komunistam nikolajam stepanovam arī projekta tāmi Eiropas naudas ''apgūšanai'', kurā jau ir ierēķināts trekns otkats vecajam komunistam stepanovam un viņa pajoliņu svītai arī kādas drupačiņas, bet Emzes parkam noteikti draud ''grezna'' iznīcība, tiks izjaukts barona parka plānojums, skulptūru vietā, gulbeniešiem spīd tikai dzērājiem un narkomāniem paredžētie soliņi, tāpat jau ir noticis jau ar Spārites parku , viss projekts ir domāts tikai cilvēkiem,kas parkā uz soliņa tikai iedzers šņabi

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 14:02

,,,

lai izdodās super būs feina vieta kur iet staigāties ar bērniem jau tagad ir daudz sakoptāks

pirms 5 gadiem, 2014.10.01 21:42

Vietējās ziņas