Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Projekts "Riska bērni": Nestājoties uzskaitē, grūtniece riskē 1

Grūtnieces galvenokārt ir apzinīgas un laikus stājas uzskaitē. Tomēr ir atsevišķi izņēmuma gadījumi, kad grūtniece nav stājusies uzskaitē, un arī mūsu novadā ir bijuši gadījumi, kad šis neatbildīgais solis ir novedis pie traģēdijas.

Tā kā Gulbenē jau vairākus gadus nav dzemdību nodaļas, tad liela daļa grūtnieču dodas dzemdēt uz tuvāko dzemdību nodaļu, un tas ir Balvos. Lai arī liela daļa dzemdētāju ierodas, sagatavojušās dzemdībām, tomēr SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis apstiprina, ka ir arī tādi gadījumi, kad dzemdētāja ierodas nodaļā kā pārsteigums. “Tādi gadījumi diemžēl ir. Un tam ir sociāli aspekti,” viņš norāda.

Nav naudas transportam
Balvu slimnīcas galvenā ārste Sarmīte Andrukele uzsver, ka ikvienai grūtniecei ir pieejami ginekologi. Tā ir grūtnieces brīva izvēle, pie kura ginekologa stāties uzskaitē. “Bet, vai viņa saprot, ar ko viņa riskē, ja to nedara, tas jau ir cits jautājums,” viņa saka.

S.Andrukele stāsta, ka ir tādi gadījumi, kad viena un tā pati sieviete, kurai ir vairāki bērni, ne ar vienu nav bijusi uzskaitē pie ginekologa. “Argumenti, kāpēc nav bijusi uzskaitē? To motivāciju no sievietes, kāpēc viņa tā ir rīkojusies, ir grūti saprast,” viņa uzsver.
S.Andrukele norāda, ka, piemēram, šogad Balvu dzemdību nodaļā ieradās trīs dzemdētājas – 32, 29 gadus vecas un viena pilngadību nesasniegusi, kuras nebija bijušas uzskaitē pie ginekologa.

Ginekoloģe Jolanta Mazūre domā, ka iemesls, kāpēc grūtniece nestājas uzskaitē, varētu būt tāds, ka sieviete dzīvo laukos un fiziski nespēj izbraukāt uz pilsētu pie ārsta - nav naudas transportam. “Pie mums gan grūtniecēm nekas nav jāmaksā, bet transporta izdevumi ir. Un, iespējams, ka tas nav pat pirmais bērns, ar kuru sieviete gaidību laikā nenāk pie ārsta. Var būt arī tā, ka sieviete nesaprot, ka viņa ir stāvoklī, bet tās ir sociāli neizglītotas sievietes, kā arī jaunas meitenes, kuras ir seksuāli gribošas, bet viņu garīgā attīstība neiet kopā ar fizisko. Viņas it kā grib nodarboties ar dzimumdzīvi, beigās paliek stāvoklī un brīnās, kas tas tur ir vēderā,” atklāj ārste, kuras praksē ir bijuši arī tādi gadījumi, kad grūtniece ierodas gaidību laikā pirmo reizi tikai tad, kad jau ir liels vēders, un stājas uzskaitē tikai tāpēc, lai saņemtu pabalstu. “Tā ir grūtnieces motivācija, kāpēc viņa pirms dzemdībām atnāk un stājas uzskaitē,” atklāj J.Mazūre.

Ginekoloģe Dagmāra Daija-Stūrmane, pie kuras uzskaitē ir arī grūtnieces no Gulbenes (jo grūtniece pati var izvēlēties speciālistu, kura aprūpē vēlas būt), stāsta, ka tie ir atsevišķi gadījumi un gada laikā “uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi”, kad  grūtniece gaidību laikā nav konsultējusies ar ginekologu. Šie arī ir tie kliedzošie gadījumi, kad grūtniecība bez ārsta uzraudzības beigusies letāli. Šie gadījumi sabiedrībā ir zināmi. Arī Gulbenes novadā tāds bija pirms pāris gadiem, kad dzemdību laikā mira gan jaundzimušais, gan māte. Savukārt pagājušajā gadā Gulbenes novadā bija gadījums, kad tika atrasts jaundzimušā līķis. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka toreiz mazuļa māte policijai stāstījusi, ka nav zinājusi par savu grūtniecību.

Vēršas arī feldšerpunktos
Gulbenes novada septiņos pagastos darbojas feldšeru-vecmāšu punkti, kas strukturāli ietilpst pagastu pārvalžu sastāvā un saņem pašvaldības atbalstu. Druvienas, Galgauskas, Līgo un Rankas pagastā ir pa vienam feldšeru-vecmāšu punktam. Divi feldšeru-vecmāšu punkti ir Beļavas, Daukstu un Stradu pagastā.

Rankas pagasta feldšeru-vecmāšu punkta ārsta palīdzei Maijai Circenei praksē nav bijis tā, ka ierastos kāda grūtniece, kura nav uzskaitē pie ginekologa. “Pie manis arī nevar stāties uzskaitē, bet gan tikai pie ginekologa. Grūtniecēm pats galvenais ir ginekologs,” uzsver M.Circene. Pie viņas gan vēršas grūtnieces, kuras vēlas, piemēram, nosvērties, izmērīt asinsspiedienu. “Ir iespēja grūtniecei nodot arī, piemēram, urīna analīzes, lai varētu kontrolēt savu veselības stāvokli,” stāsta M.Circene.

Jārēķinās ar riskiem
Ginekoloģe J.Mazūre uzsver, ja sieviete, kura ir bērniņa gaidībās, nenāk pie ārsta, lai stātos uzskaitē, jārēķinās ar to, ka tad mediķiem nav zināms, kā norit grūtniecība, netiek veikta sonogrāfiskā izmeklēšana. “Nezinām, kā attīstās bērniņš grūtniecības laikā, vai viss notiek pareizi, vai nav kādas ģenētiskās slimības,” saka J.Mazūre.

Viņa atgādina arī par riskiem, ar ko var saskarties grūtniece, kura gaidību laikā neapmeklē ārstu. Proti, stājoties uzskaitē, tiek ņemtas analīzes, grūtniece tiek pārbaudīta uz seksuāli transmisīvām slimībām, vai nav slima, piemēram, ar sifilisu, kā arī HIV, hepatītiem. Ir gadījumi, kad konstatē kādu no šīm saslimšanām. “Ja nestājas uzskaitē, neapmeklē ārstu, analīzes netiek ņemtas, līdz ar to nezinām - varbūt viņa ir slima ar HIV. Un tāda viņa nonāk dzemdībās, un tad sākas ārprāts. Bet, ja mēs zinām, ka mums ir šāda slima sieviete, viņai laikus tiek sniegta pirmā palīdzība un viņa laikus tiek ārstēta, bet, ja mēs to nezinām, tad tas notiek dzemdībās, kad varbūt vairs nav labi,” stāsta J.Mazūre.

Ierodas arī kopā ar mazuļa tēvu
Abas ginekoloģes atzīst, ka kopumā grūtnieces ir apzinīgas: uzskaitē stājas laikus, kā arī pilda dotos norādījumus. Grūtnieces ir arī ļoti zinošas un informētas. “Reizēm pat par daudz. Māmiņas cita ar citu dalās savā pieredzē, un varbūt tā negatīvā pieredze tiek uzkrauta citai māmiņai, bet viņai to nemaz nevajag,” saka J.Mazūre.

Vairāk kļūst arī tādu gadījumu, kad topošā māmiņa pie ginekologa ierodas ar mazuļa tēti, kurš uzmanīgi klausās, ko ārsts stāsta, jo vēlas būt informēts. “Bet tās vairāk ir gados jaunas meitenes, kuras ierodas kopā ar mazuļa tēvu,” novērojusi J.Mazūre.

Tā kā prakses laikā ir nācies ne reizi vien saskarties arī ar nevēlamu grūtniecību, tad J.Mazūre atgādina, ka neviena izsargāšanās metode nav simtprocentīga, izņemot ķirurģisko kontracepciju, kad pārgriež olvadus. Ir bijuši gadījumi, kad sieviete lieto hormonālās kontracepcijas tabletes, bet paliek stāvoklī. “Vai tā ir nepareiza lietošana vai deva hormonālajai tabletei ir par mazu, to nevar atbildēt. Bet no tā neviens nav pasargāts,” uzsver J.Mazūre.

Ir grūtnieces, kuras ārsta kabinetā arī atzīst, ka grūtniecība nav plānota un gaidīta. “Ne tik ļoti vienmēr plānota grūtniecība ir tieši jaunām meitenēm, bet arī tad, ja tā ir iestājusies, jaunās meitenes, kuras ir gribējušas veikt abortu, ieklausās un pārdomā. Ir arī gadījumi, kad sievietei jau ir divi bērni un pieteicies trešais, bet īsti to nevēlas. Pārsvarā tomēr lielākoties atstāj trešo mazuli. Manā praksē bieži vien ir pozitīvi gadījumi,” atklāj J.Mazūre.
 
Pie ginekologa atved mamma
Lai arī visvairāk grūtnieču ir vecumā vidēji no 25 līdz 35 gadiem, tomēr palaikam uzskaitē stājas arī jaunietes līdz 18 gadu vecumam, kuras gaida mazuli. D.Daijas-Stūrmanes praksē pašlaik jaunākajai grūtniecei ir 15 gadi, kurai jau drīz jādzemdē, savukārt vēl viena 15 gadus veca jauniete jau nesen dzemdējusi savu mazuli. “Viņas ir 9.klases skolnieces. Bet meitenes ir nobriedušas, noskaņotas visam procesam un tiek arī ar visu galā,” stāsta D.Daija-Stūrmane.

J.Mazūres praksē jaunākajai grūtniecei ir bijuši vien 14 gadi. Savukārt nesen mazulis nācis pasaulē 16 gadus vecai jaunietei. “Tie ir atsevišķi gadījumi, kad mazuli gaida nepilngadīga jauniete. Biežāk šīs meitenes pie manis atved mammas, un tajā brīdī, kad atved mammas, grūtniecības laiks jau ir pāri 12.nedēļai, kad nekas cits neatliek, kā stāties uzskaitē. Bet pirmo grūtniecību nav vēlams pārtraukt, arī tad, ja tā ir līdz 18 gadu vecumam, jo nekad dzīvē nevar zināt, kā viss izvēršas,” saka J.Mazūre.

  Fakti 

Grūtnieču vecums
Visvairāk grūtnieču - vecumā no 20 līdz 35 gadiem.
Mazāk - no 35 līdz 39 gadiem.
Ļoti maz - no 40 līdz 44 gadiem un no 15 līdz 17 gadiem.
Avots: J.Mazūre un D.Daija-Stūrmane

Nepilngadīgās māmiņas:
        2013.gadā – 8,
        2014.gadā – 5,
        2015.gadā – 5,
        2016.gadā – 2.
Avots: Gulbenes novada Dzimtsarakstu nodaļa

  18-19 gadus vecas
  māmiņas:
        2013.gadā – 9,
        2014.gadā – 15,
        2015.gadā – 11,
        2016.gadā – 3.
Avots: Gulbenes novada Dzimtsarakstu nodaļa


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ance

Lūdzu izbeidzat! Ja uz šodienu nevar izsargāties,tad ko lai saka par agrākiem laikiem. Un runājot par Lizuma sievieti- sieviete ar piekto grūtniecību,nezin ,ka ir stāvoklī. Lūdzu-nevajag. Nez kā zin,kas gultā jādara. Reizēm jābrīnās par šiem rakstiem. Un par kādu depresiju grūtniecēm te runā. Lai paprasa vecmāmiņām un māmiņām pēc 50,kā auga bērni un cik daudz bija jāstrādā. Tagad viss gatavs un tāpēc ir depresija,pilnīgi aiz bezdarbības. Tad,kad sāks mazgāt drēbes ar rokām un būs jāiet uz kūti pie lopiem un vēl simts un viens darbs,tad redzēs. Tagad tikai dzīvo pa ceļa virsu un vēl brīnās,ko tie citi var ņemties ar āra darbiem.

pirms 11 mēnešiem, 2017.11.06 08:01

Vietējās ziņas