Ražo paklājiņus slimniekiem, bērniem un suņiem 4

Lizuma pagastā jau trešo gadu darbojas SIA "Farmeko" vienreiz lietojamo sanitāro preču ražotne, kur tiek izgatavoti higiēniskie mitrumu absorbējošie paladziņi. Sākumā tika ražoti tikai higiēniskie paklājiņi slimnieku kopšanai, bet nu jau klāt nākuši paladziņi arī zīdaiņu kopšanai un mitrumu absorbējošie paklājiņi dzīvniekiem.

Pamudina sena draudzība Par Lizuma filiāles darbību atbild Jānis Gailišs.

 

"Firmas īpašnieki ir no Siguldas, bet Lizumā mums ir draugi - Klimonu ģimene. Nevar tā - atnākt svešā vietā un sākt kaut ko darīt. Šī draudzība pastāv jau gadu desmitiem. Radās ideja pievērsties ražošanai, jo Ilmārs Klimons bija privatizējis zemi ar kādreizējo vistu fermu. Tas nozīmē, ka bija telpas. Nonācām pie lēmuma Lizumā izveidot higiēnisko preču ražotni. Tās izveidei tika apgūti Eiropas fondu līdzekļi. Ilmārs bija tas, kurš mums ieteica arī cilvēkus, ko varam pieņemt darbā. Pozitīvi, ka Ilmārs vienmēr ir tepat Lizumā uz vietas un var palīdzēt mums atrisināt dažādas problēmas, jo no Lizuma līdz Siguldai ir liels attālums," stāsta J.Gailišs, kurš katru rītu uz Lizumu brauc no Siguldas.

 

Ražotnē šobrīd strādā trīs cilvēki. Izvēlēties tieši šo vienreiz lietojamo sanitāro preču ražošanu veicinājis fakts, ka Baltijā šobrīd nav neviena cita ražotāja, kas ar to nodarbotos. Lai nedaudz samazinātu ražošanas izmaksas, Lizuma filiālē tiek izmantota zemes enerģija. Iecerēts uzstādīt arī vēja ģeneratoru, šim mērķim arī piesaistot līdzekļus no Eiropas fondiem. Šobrīd ir uzstādīts tikai masts, lai mērītu vēja ātrumu.

 

Gatavi palielināt jaudu

J.Gailišs stāsta, ka sākotnēji bijusi doma ražot salvetes, bet tad viens no uzņēmuma īpašniekiem Jānis Biezbārdis kādā starptautiskā izstādē esot ieraudzījis paklājiņu ražošanas līniju un pēc sarunām ar pārstāvi no Itālijas, nolēmis pasūtīt šo iekārtu.

 

"Tā ir izgatavota Brazīlijā. Varbūt to varēja izgatavot arī kādā Eiropas valstī, bet tad šī iekārta būtu desmitkārt dārgāka. Šodien jūtam, ka varbūt tā arī vajadzēja darīt, jo nemitīgi kaut ko pārveidojam un uzlabojam," stāsta J.Gailišs.

 

Lizuma filiālē dienā šobrīd izgatavo desmit tūkstošus mitrumu uzsūcošo higiēnisko paklājiņu, lai gan iekārtas jauda esot daudz lielāka. Šobrīd nav nepieciešamība ražot vairāk, jo produkcija galvenokārt nonāk Latvijas tirgū. Vislielāko produkcijas apjomu paņem slimnīcas. Paklājiņus piegādājam Austrumu slimnīcai, šogad - arī Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai. Tie nonāk arī lielveikalos, aptiekās un zoopreču veikalos. Esam sapratuši, ka lielākais potenciāls ir eksports, tāpēc esam uzņēmuši kursu paplašināt eksporta iespējas. Tas nozīmētu arī ievērojamu ražošanas jaudas kāpinājumu. Ja būs pasūtījums, esam gatavi ražošanas procesu organizēt divās maiņās," stāsta J.Gailišs.

 

Izejvielas uzņēmums iepērk no ārzemēm. Celulozi, piemēram, pērk Somijā. Savulaik tā iepirkta Amerikā.

 

"Varētu pirkt visu gatavu ārzemēs, bet tas nav izdevīgi," piebilst filiāles vadītājs.

 

Raugās Krievijas virzienā

SIA "Farmeko" savu produkciju pārdod ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un Lietuvā. Arvien cerīgāki skatieni tiekot vērsti Austrumu virzienā. Krievijā jau esot izdevies rast pāris klientu.

 

"Turp jau ir nosūtīta pirmā produkcijas krava. Tagad gaidām, kāda būs klientu tālākā darbība. Produkciju izplatām arī Slovākijā. Ir bijuši pasūtījumi arī no Vācijas un Izraēlas," stāsta filiāles vadītājs.

 

Tas vien, ka uz produktiem ir skaidrojums 15 valodās, liecina, ka uzņēmumam jau ir skaidrs, kur pēc kāda laika būs potenciālais tirgus. Tiek strādāts pie lielākas Šveices tirgus iekarošanas, ir nodoms pamazām iekārot arī Somijas, Dānijas un Zviedrijas tirgu, kas nenākoties viegli. Jāsaka, paldies Dievam, ka mums Baltijā nav konkurentu, jo diviem šīs produkcijas ražotājiem vienkārši nebūtu vietas," situāciju skaidro J.Gailišs.

 

Uzņēmuma produkcija

SIA "Farmeko" sāka savu darbību 2001.gada ziemā. Tās mērķis bija nodarboties ar uzņēmējdarbību. Proti, ar farmācijas preču mazumtirdzniecību un medicīnas preču vairumtirdzniecību, Rīgā atverot aptieku. Tālāk darbība tika pievērsta arī diabēta produktu vairumtirdzniecībai, ražojot glikometrus un testa strēmeles cukura diabēta slimniekiem, kas joprojām veido uzņēmuma lielāko apgrozījuma daļu, kā arī paladziņus.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

re

Apsveicami..prieks par katru strādājošo cilvēku.

pirms 9 gadiem, 2011.11.15 09:11

fans

Nu super, malači! Vairāk šadu uzņēmīgu cilvēku.

pirms 9 gadiem, 2011.11.14 16:58

Vietējās ziņas