Rīt Gulbenes kultūras centrā notiks kora “Dzintars” koncerts

Gulbenes kultūras centrā 18.oktobrī pulksten 16.00 notiks daudzu starptautisko konkursu laureāta sieviešu kora "Dzintars" apsveikuma koncerts savam dibinātājam, ilggadējam mākslinieciskajam vadītājam un diriģentam gulbeniešu novadniekam Imantam Cepītim.

I.Cepītis dzimis 1933.gada 9.janvārī Gulbenes rajonā. Jau Gulbenes vidusskolā izlēmis, pa kādu ceļu iet, tādēļ mācības turpinājis Cēsu mūzikas vidusskolā. 1959.gadā beidzis Latvijas Valsts Konservatorijas kordiriģentu klasi. Kopš 1959.gada kopā ar Ausmu Derkēvicu viņš bija kora "Dzintars" diriģents. No 1969.gada abi mākslinieki vadīja arī Valsts Akadēmisko kori "Latvija" un izveidoja to par lielāko profesionālo jauktā kora kolektīvu. I.Cepītis ir vairāku republikas Dziesmu svētku virsdiriģents. Miris 1993.gada 16.jūlijā.

 

Atceras ar labiem vārdiem

Diriģenti I.Cepītis un A.Derkēvica "Dzintaru" ar lieliem panākumiem ir aizveduši tālu pasaulē. Koris ir uzvarējis daudzos konkursos ārvalstīs, koncertējis un ierakstījis savu pirmo kompaktdisku slavenajā Lūkasa studijā Amerikā, nodibinājis nozīmīgus muzikālos kontaktus ar Japānu. "Dzintars" ir kā celmlauzis sieviešu koru repertuāra tapšanā.

 

Kora dziedātāji par I.Cepīti ir teikuši, ka viņš ir diriģents ar plašām zināšanām mūzikas laukā un lieliskām administratora dotībām. Viņš ir erudīts dažādos ar nošu materiāliem saistītos jautājumos, to izcelsmes vēsturi, lieliski pārzināja komponistu dzīves gājumus, dažādu valstu izcilākos diriģentus, mūziķus, solistus. Diriģents smalki pārzināja balss aparātu un tā fiziskās spējas, tāpēc koristēm bija īpaši nosacījumi pirms atbildīgiem konkursiem un koncertiem, piemēram, obligāta klusēšanas stunda pirms koncerta, sauļošanās aizliegumi, matu lakas un citu izsmidzināmo līdzekļu lietošanas aizliegumi. Kora mēģinājumos viņš pats lieliski demonstrēja toņa veidošanu un mācīja balss izkopšanu - katrai dziedātājai par savu balsi un balss aparātu bija jābūt atbildīgai.

 

Arī Gulbenes mūzikas skolas direktore Austra Veikšāne kādu laiku ir bijusi I.Cepīša audzēkne. Skolotājs viņai palīdzējis labāk orientēties koru partitūrās, brīnišķīgi atklājis muzikālo tēlu un pratis ar zināšanām komponistu biogrāfijās ieinteresēt audzēkņus.

 

Svin vairākas jubilejas

Koris "Dzintars" šajā sezonā svin 60 gadu pastāvēšanas jubileju, kā arī sava dibinātāja I.Cepīša 75.jubileju. Arī A.Derkēvicai, kura vadīja kori 40 gadus, tuvojas 80. dzimšanas diena. Kora pašreizējai mākslinieciskajai vadītājai Airai Birziņai šajā Dziesmu svētku vasarā apritēja 40 gadi un šoruden viņa uzsāk 10.sezonu kopā ar "Dzintaru". Kora vokālā pedagoģe jau ilgus gadus ir Latvijā pazīstamā dziedātāja Aina Bajāre. Kopā ar "Dzintaru" jau kopš 2000.gada ir arī talantīgais un izcilais dažādu kamermūzikas ansambļu mūziķis un Latvijas Nacionālās operas koncertmeistars Mārtiņš Zilberts.

 

Koncerts Gulbenē būs kora šīssezonas pirmais koncerts. Tajā skanēs dažādu laikmetu komponistu sakrālā mūzika, kas veido lielu daļu kora repertuāra. Kora priekšnesumā būs arī latviešu tautasdziesmu apdares un latviešu komponistu oriģināldziesmas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas