Rudens solās būt garš

Kāds laiks ir šodien, 21.augustā, tāds būs pēc Ziemassvētkiem un visu janvāri - tā vēsta latviešu ticējums. Ticējumos ir teikts arī – ja 23.augusta diena ir karsta vai stiprs lietus, būs garš un mitrs rudens.

Ticējumos ir teikts arī – ja 23.augusta diena ir karsta vai stiprs lietus, būs garš un mitrs rudens.


Ja 25.augusts lietains, atvasara būs īsa, bet silta un saulaina. Ja 26. un 27.augustā ir kluss un maigs vējiņš, būs jauks septembris un saulaina atvasara, savukārt, ja diena vētraina, būs lietains un nemīlīgs septembris. Ja 29.augustā lido dzērves, 14.oktobrī būs sniegs. Ja dzērves šajā dienā nesteidzas, ziema būs vēlu.


Laika vērotājs Vilis Bukšs savā mājas lapā internetā raksta, ka šīgada vasara, uz ko arī norādīja laika zīmes agrā pavasarī, būs vēsākā pēdējo trīs gadu laikā. Nokrišņu ziņā tuvu normai. Dažviet lietus lijis vairāk, bet citviet mazāk. Vējainu dienu ir bijis ne vairāk un arī ne mazāk, kā vidēji citus gadus. Kopumā aizejošā vasara var izrādīties vidēja, normāla Latvijas vasara jeb Latvijas vasaras “standarts”. Tādas vasaras lielākoties ir dāsnas, un to pierāda šogad bagātā graudaugu, meža ogu un daudzviet arī dārzu raža.


Mūsu klimatam tradicionālām vasarām visbiežāk seko arī parasts Baltijas rudens. Jau vasarā bijušas vairākas zīmes, kuras norādīja uz garu, mitru un mērenu rudeni. Tas, ka dzeguze savu kūkošanu beidza laikā starp jaunajiem (24.jūnijs) un vecajiem (7.jūlijs) Jāņiem, liecina, ka rudens atnāks laikus, laikā starp jaunajiem (29.septembris) un vecajiem (12.oktobris.) Miķeļiem. Tāpat arī liepu zieds, kas šogad sākās laikus un noritēja strauji, rāda, ka rudenim raksturīgs laiks iestāsies septembra beigās un oktobra sākumā ar nakts salnām un rudenīgi vēsām dienām. Šovasar bagāti zied baltais āboliņš. Toties pīlādžos ogu mazāk, bet tas gan kā kurā vietā. Līdzīgi arī ar lazdām. Tā ir zīme, ka rudens būs mitrs, bet ne tik slapjš. Pagājušajās Lieldienās (8.aprīlis) bija nemīlīgs laiks un daudzviet sniga slapjš sniegs. Ticējums saka, kāds 8.aprīlis, tāds 8.oktobris. Ja seko ticējumam, tad laikā ap vecajiem Miķeļiem (12.oktobris) var snigt arī slapjš sniegs. 1.augustā šogad dienas gaitā daudzviet lija, bet bija arī saule un dažviet arī krusa. Tādi laika apstākļi Viršu mēneša pirmajā dienā prognozē vējainu rudeni un krusu oktobrī. Savukārt salīdzinoši jauks laiks 12.augustā apstiprina kopumā saulaina un pārsvarā sausa septembra iespējamību. Jau jūlijā bērzos parādījās pirmās dzeltenās lapas un augusta sākumā daži purva bērzi sāka dzeltēt no apakšas uz augšu. Tas norāda, ka rudens būs garš un ziema vēla.


Septembrī, līdz Miķelim, lielākoties būs saulains, sauss un būs vairākas vēl vasarīgi siltas dienas. Mēneša vidū dažviet arī pērkons ducinās. Oktobris būs rudenīgs, un mēneša vidū dzestrie ziemeļu puses vēji atnesīs pirmo slapjo sniegu. Novembris rādās būt ar mainīgiem laika apstākļiem. Mēneša otrajā pusē būs jau vairākas sala dienas, kam sekos slapjdraņķis un lietains laiks. Rudens ievilksies tālāk decembrī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas