Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ekspertu sarunas “Kā D. Trampa prezidentūra ietekmē Eiropu? Atbildes vairāk nekā 140 zīmēs."

2017. gada nogalē, 5. decembrī, Latvijas Banka, kas ir valsts stratēģisko rezervju ieguldītājs, galvenais maksājumu centrs un makroekonomikas eksperts, teju gadu pēc ASV prezidenta vēlēšanām, lietpratējus aicināja vērtēt Donalda Trampa Ameriku un tās ietekmi uz Eiropu.

 

Diskutēja Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes galvenā ekonomiste Ieva Skrīvere, Swedbank Latvija galvenais ekonomists, Swedbank grupas galvenā ekonomista vietnieks Mārtiņš Kazāks, Valsts prezidents laikā no 2007. līdz 2011. gadam Valdis Zatlers, viens no SIA Pure Chocolate un SIA Purified īpašniekiem un padomes loceklis Pēteris Žimants. Sarunu vadīja Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes padomnieks Andris Strazds

Globālā spēles laukuma vērtējumu šajā formātā pērn sākām ar Ķīnu – kā vietu, kurp pārvietojas pasaules ekonomikas gravitācijas centrs. Šoreiz aktuāli, vai ASV darbos ierobežo starptautisko tirdzniecību, kas, pēc prezidenta Trampa vārdiem, esot amerikāņu darba vietu zagļi (kaut ekonomisti "vainīgos" saredz tehnoloģiju attīstībā un ražošanas procesu automatizācijā). Reģionu saimnieciska nesadarbošanās nāktu par sliktu arī atvērtajai, no eksporta/importa atkarīgajai Latvijas tautsaimniecībai. 

Secinājumi īsumā 

Pretēji medijos valdošajai noskaņai par Trampa Ameriku, nav tā, ka viss radikāli mainījies uz sliktu. Lietas turpina notikt, lai arī politiski dīvaināk, turklāt Latvijai "Trampa laiku bilance", tā teikt, pagaidām ir pozitīva. Tas šķietami paradoksāli, bet ASV ekonomiskā cikla ietekme lielāka, nekā kāds negatīvs atsitiens no ASV politikas. 

ASV tautsaimniecība aug spēcīgi (ja IKP būs +2.5%, tas daudz, un Eiropa, pastarpināti – Latvija, ir ieguvēja eksportā!), īsu papildu veicinājumu tam dos Trampa pirmā paveiktā reforma nodokļos. Starptautiskā tirdzniecība nav apsīkusi (vai necietīs turpmākās reformās – tam vēl jāseko!). 

Baltijai Trampa prezidentūras laikā NATO drošības garantijas reāli audzētas, visstiprākās līdz šim. Kamēr Ukrainas austrumos ieildzis konflikts, tas iedrošina citās Krievijas pierobežas valstīs investējušos, ļāvis ieguldījumu bilancei nekristies. (Un kur tad vēl Porziņģis, kas, kā smejies, palīdz Latviju amerikāņa apziņā likt pareizā kartes stūrī.) 

Jomās, kur Tramps, orientējoties uz ASV, atbilstoši vēlēšanu lozungam "America first!/Amerikai priekšroka!", atsakās no globāla līdera lomas, vieta tukša nepaliek – to pārņem partneri, konkurenti. Piemēram, sasilstošās planētas saglābšanu uzņemas pētnieki, uzņēmēji ASV, tikmēr starptautiskās tirdzniecības un globalizācijas līdera lomu uzņemas Ķīna.

Latvija veiksmīgi sapurinājusies un pielāgojas, t.sk. kopā ar pārējo Eiropu atbrīvojamies no "brīvbiļetnieka" psiholoģijas – uzņemamies savu daļu aizsardzības izdevumu. Apjēdzam, cik svarīgi atrast zāles pret populisma vienkāršoto risinājumu vilinājumu jebkurā lielākā krīzē. Arī Latvijas uzņēmēji izmanās eksportēt uz ASV – vai tur Obama, vai Tramps, mikrolīmenī noteicošie izrādās citi faktori (vai atrasts labs starpnieks, ieguldīts stratēģijas izvēlē – dibināt savu uzņēmumu vai pārdot ar citu zīmolu u.tml.). Tiesa, Latvijas eksports uz ASV vērts tikai ap 200 miljoniem eiro, kas 2% no kopējā eksporta. Tas divreiz mazāk nekā Lietuvai un Igaunijai – tātad ir iespējas, kas izmantojamas. Riski? ASV akciju tirgu novērtējums tuvu līmeņiem, pie kuriem iespējams kritiens, krīze ar plašākām atskaņām.

Tas, ka ASV ekonomikas cikls augšupejā un līdz ar to arī pasaules tautsaimniecību visdrīzāk gaida pāris gadi labas izaugsmes, nozīmē – Eiropai aizvējš un labvēlīgs ekonomisks fons reformu veikšanai, kas ir agrāk atlikti mājas darbi. Latvijai, kurai veras politisku iespēju logs pēc vēlēšanām, joprojām jāvairās no vidēju ienākumu slazda un darāmais zināms: pārveides izglītībā, veselības aprūpē un reģionu pārvaldīšanā (sadrumstalotība pāri par 100 administratīvās vienībās divu miljonu valstī neļauj pārvaldei būt efektīvai). Dažām tradicionāli neitrālām Skandināvijas valstīm laba reize apsvērt iestāju NATO.

Ekspertu sarunas "Kā D. Trampa prezidentūra ietekmē Eiropu? Par tvītu plašākas atbildes" materiāli (pilns ieraksts, video kopsavilkums, prezentācijas, fotogrāfijas) atrodami šeit – https://www.makroekonomika.lv/ekspertu-saruna-ka-d-trampa-prezidentura-ietekme-eiropu-par-tvitu-plasakas-atbildes.

 

Pievieno komentāru

Sabiedrība