Saeimas vēlēšanas: Ar skatu tikai un vienīgi uz Rietumeiropu: “Jaunā Vienotība” nemaina politiku, tikai pārkārto savas rindas

Pirms 13.Saeimas vēlēšanām centriski labējā partija “Vienotība” (dibināta pirms 7 gadiem) ir iesaistījusies apvienībā “Jaunā Vienotība” kopā ar piecām citām politiskajām partijām: “Kuldīgas novadam”, “Tukuma pilsētai un novadam”, “Valmierai un Vidzemei”, “Jēkabpils reģionālā partija”, “Latgales partija”.

“Jaunā Vienotība” ir bijusi iniciatore  memorandam par nesadarbošanos ar sociāldemokrātisko partiju “Saskaņa”. Kas neparakstīja šo memorandu, automātiski ir pieļāvīgi Kremļa politikai -  publiski ir paudis Krišjānis Kariņš - “Jaunās Vienotības” ministru prezidenta amata kandidāts. Šobrīd šis 54 gadus vecais valodniecības doktors ir eiroparlamentārietis. 13.Saeimas vēlēšanās viņš nekandidē.

”“Vienotība” vai “Jaunā Vienotība” nav norakstīta. Ir sasniegts kaut kāds tas zemākais posms, un tad ir tāds neliels, neliels pieaugums. Bet tas patiešām ir neliels pieaugums,” portālam “Skaties.lv”  komentē politologs, Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens.
Portāls arī uzsver: “Ekspertu vērtējumā ”Jaunā Vienotība” joprojām ir identitātes meklējumos.”

“Vienotības” vadītājs, 56 gadus vecais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (kandidē gaidāmajās vēlēšanās kā pirmais “Jaunās Vienotības” Kurzemes sarakstā) esot paveicis “melno darbu”, izslēdzot no partijas sabiedrībā nepopulāro bijušo ”Vienotības” līderi Solvitu Āboltiņu. Tagad K.Kariņam dota iespēja kritizēt it kā no malas valdību, kurā šobrīd strādā pieci ”Vienotības” ministri.
J.Ikstens uzskata - pašlaik ”Jaunā Vienotība” biežāk nāk klajā ar citu kritiku, nevis savu pozitīvo piedāvājumu.

Kodolīga divpadsmit punktu programma
“Jaunajai Vienotībai” ir divpadsmit punktu programma, kurā pirmie trīs punkti ir šādi: zināšanu ekonomika; veselības aprūpe; ģimeņu labklājība. Pēdējie trīs punkti ir: Latvijas drošība; cilvēku drošība; iekļaujoša sabiedrība. Politiskā apvienība akcentē, ka vēlas radīt tādus apstākļus, lai vidējā alga pieaugtu līdz 1500 eiro mēnesī.

Izglītības jomā „Jaunā Vienotība” apņemas nodrošināt sākumskolas un pamatskolas tuvu mājām, kvalitatīvu vidējo un profesionālo izglītību. Arī augstskolu resursu apvienošanu un vismaz vienu universitāti 100 labāko Eiropas Savienības augstskolu topā. Veselības aprūpē sola ieviest godīgu konkurenci, lai samazinātu zāļu cenas, kā arī ikgadēju veselības profilaksi par brīvu. Mājokļu politikas jomā „Jaunā Vienotība” gatavojas atbalstīt īres namu būvniecību un plašāku pirmā mājokļa programmu jaunajām ģimenēm. Tāpat apvienība sola panākt lietu iztiesāšanu divu gadu laikā, publiskot sabiedrībai nozīmīgu kriminālprocesu materiālus, bijušās Valsts drošības komitejas arhīvus un Komunistiskās partijas nomenklatūras lietas. ‘’Jaunā Vienotība’’ vēlas ieviest obligātu ienākumu deklarēšanu ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem un sola panākt, lai valsts pārvaldē strādājošie būtu atbildīgi arī par nepadarīto. Aizsardzības jomā apņemas pakāpeniski palielināt finansējumu aizsardzībai līdz 2,5 procentiem no iekšzemes kopprodukta, nodrošināt NATO kontingenta pastāvīgu klātbūtni un līdz 2021. gadam modernizēt Latvijas ārējās robežas.

“Jaunās Vienotības” Vidzemes deputātu kandidātu saraksta priekšgalā ir 41 gadu vecā Inese Lībiņa-Egnere ar tiesību doktores zinātnisko grādu. Politiskā apvienība viņu nominējusi kā tieslietu ministres amata kandidāti. Šobrīd viņa ir 12.Saeimas deputāte, kā arī Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras docente. Vidzemes deputātu kandidātu sarakstā ir kādreizējās Tautas frontes vadītājs, medicīnas doktors, 63 gadus vecais Romualds Ražuks, kurš šobrīd ir deputāts 12.Saeimā. Tāpat Vidzemes sarakstā atrodam arī 55 gadus veco Rīgas domes deputātu, žurnālistu Olafu Pulku, kuram ir radnieciskas saiknes ar Gulbeni. “Jaunās Vienotības” Vidzemes deputātu kandidātu saraksta beigās ir arī Latvijā plašu atpazīstamību guvušais kādreizējās politiķes, nu uzņēmējas Lindas Mūrnieces bijušais vīrs – 44 gadus vecais ārsts un 12.Saeimas deputāts Hosams Abu Meri. Centālajai vēlēšanu komisijai viņš ir atklājis savas parādsaistības, kas ir 125 561,29 eiro, kā arī bezskaidras naudas uzkrājumu 35 968,24 eiro. Vidzemes sarakstā ir arī 58 gadus vecā Astrīda Harju no Apes, kura ir 12.Saeimas deputāte. Tāpat arī 51 gadu vecais 12.Saeimas deputāts Ainars Latkovskis (aizsardzības ministra amata kandidāts) ar maģistra grādu starptautiskajās attiecībās. Gulbenieši nevarēs balsot par tagadējo izglītības un zinātnes ministru, Rīgas Tehniskās universitātes profesoru, 59 gadus veco Kārli Šadurski, kurš no “Jaunās Vienotības” kandidē Rīgas sarakstā.

Uzsvars uz kritisko domāšanu
Zemgales deputātu kandidātu sarakstā ir gulbeniešu novadnieks, 12.Saeimas deputāts, 76 gadus vecais Atis Lejiņš. Par viņu gan Vidzemē vēlētāji balsot nevarēs. A.Lejiņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors,  Zviedrijas Karaliskās akadēmijas goda doktors. A.Lejiņam ir maģistra grāds modernās Eiropas vēsturē un politikas zinātnē. “Dzirkstelei” A.Lejiņš uzsver, cik svarīgi ir mūsdienu sabiedrības cilvēkam saglabāt un kopt kritisko domāšanu. Viņš saka: “Dzīvojam tādā laikā, kad medijpratība ir ne vairs atsevišķu profesionāļu aroda elements, bet jau jebkura cilvēka “izdzīvošanas minimums”. Jo informācijas telpu ir pārņēmušas viltus ziņas, kuras bieži ir ne tikai mārketinga, bet arī politiskās ietekmes instruments. Un lasītājiem ir jāprot tajās orientēties, atšķirt, kad viņi saņem drošu informāciju un kad tiek manipulēti. Pēdējo gadu situācija Ukrainā un Krimā ir viens no spēcīgākajiem piemēriem šīm manipulēšanām, un arī pie mums Latvijā mēs redzam, kā tiek šķelta sabiedrība un savā starpā rīdītas dažādas tās grupas. Latvija ir NATO, tāpēc ienaidnieks ir jāveido tās iekšpusē mākslīgi. Bet sabiedrības medijpratība ir prasme, kas valsts ienaidniekiem šo “darbiņu” apgrūtina. Savukārt priekšvēlēšanu laikā viltus ziņas iegūst vēl jaunu dimensiju - apmaksātu viedokļu virzīšanu. Piemēram, mēs redzam, kā kādreiz cienījams biznesa cilvēku medijs pārvēršas par lētu oligarhu propagandas lapeli, lasītāji tiek provocēti uz nekur nevedošiem protestiem un bieži nepamatotu nepatiku pret jebkuru esošās varas pārstāvniecību, ticību sazvērestības teorijām. Visu valsti pārņēmis Soross, pasaules gals ir tuvu, bet glābiņš meklējams tikai no Trampa vai Putina, piemēram. Vai Ušakova, vai Gobzema, vai Lemberga... Tiek provocēti emocionāli mirkļa lēmumi. Protams, tās nav tikai Latvijas problēmas, visā pasaulē radušies spēki, kas acīmredzot grib atgriezties pie pirmskara Eiropas, sašķelt Eiropas Savienību, vājināt NATO. Taču mēs nedrīkstam ļaut emocijām uzvarēt racionālo domāšanu - jo zināms, pie kā šāda domāšana un tieksme pēc autoritārisma uzvaras novedusi pagātnē – pagājušā gadsimta divdesmitajos, trīsdesmitajos gados.”

Skats no malas
Vai būs neatlaidība sasniegt izvirzītos mērķus?

Maija Loķe:

- Neko sliktu jau neredzu, ka tiek plaši un detalizēti katrā jomā izvirzīti mērķi, bet kāpēc vajag lietot tos daudzos svešvārdus un gudro terminoloģiju, uzrunājot vēlētāju? It kā es lasītu pārrakstītu Latvijas valsts attīstības stratēģisko plānu turpmākajiem 30 gadiem. Esmu vienkārša iedzīvotāja, strādāju un dzīvoju šeit un tagad, un vēlos zināt, ko tad darīsiet manu interešu aizstāvības labā Saeimā, ko atbalstīsiet turpmākos četrus gadus. Pie piektā teikuma tālāk negribas lasīt. Neuzrunā daudzie termini, lasu šo programmu kā tādu instrukciju pašam deputātam, programma uzrakstīta priekš sevis, pašas partijas, nevis priekš vēlētājiem. Izlasīju visu programmu, uzticību man tā neieviesa, cerības, ka tā tiks realizēta, manī neradās.
Darbs - uz papīra, bet vai tas būs arī sirdī? Vai no sirds būs neatlaidība strādāt Latvijas labā, lai sasniegtu izvirzītos mērķus? Ja es arī dzīvotu Saeimas telpās ilgstoši, tad man šī programma šķistu pat oriģināla, bet es esmu vienkārša iedzīvotāja un vēlos pārmaiņas, un man saprotamā valodā!

Par nevienlīdzības mazināšanu sabiedrībā

Kā redzat Gulbenes un novada nākotni?

Atbild “Jaunās vienotības” Vidzemes saraksta līdere Inese Lībiņa-Egnere:
- Gulbene ir viens no Vidzemes reģionālajiem centriem, mums ir svarīgi, lai tā varētu pildīt visas reģionālā centra funkcijas. Novada un tā iedzīvotāju labklājība atkarīga no visas valsts ekonomiskās attīstības un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanas. Gan Gulbenē, gan visos citos Latvijas novados par vienu no prioritātēm uzskatām pienākumu nodrošināt kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Nedrīkst pieļaut, ka Gulbenes iedzīvotāji saņem sliktākus medicīnas pakalpojumus nekā, piemēram, rīdzinieki. Lai mazinātu nevienlīdzību sabiedrībā, apņemamies samazināt nodokļus zemajām algām, paaugstinot neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamajiem, palielinot neapliekamo minimumu pensijām, pārrēķinot pabalstus un pensijas cilvēkiem ar invaliditāti. Tāpat apņemamies nodrošināt kvalitatīvu, konkurētspējīgu un pieejamu izglītību mūsu bērniem (kvalitatīvu gan vispārējo, gan profesionālo vidējo izglītību, sākumskolu tuvu mājām), lai viņu iegūtā izglītība rezultētos karjeras veidošanā un dzīvē tepat Latvijā. Pašvaldībām nodrošināsim iespēju pieteikties valsts atbalstam īres namu būvniecībai, lai risinātu vairākos novados aktuālo pieejamas dzīvojamās platības trūkumu. Ieviesīsim pašvaldību referendumus, lai nodrošinātu patiesu katras pašvaldības iedzīvotāju gribas noskaidrošanu pašvaldības attīstībai svarīgos jautājumos, kā arī samazināsim birokrātiju pašvaldībā, aizliedzot valsts un pašvaldību iestādēm prasīt iedzīvotājiem izziņas par to rīcībā esošu informāciju. Mums jāveido spēcīgas, lielas un turīgas pašvaldības. Tās būs spējīgas uzturēt arī savu ceļu tīklu un sniegt atbalstu pašvaldības iedzīvotājiem, kad tāds nepieciešams. Ir jāspēj jau ar šobrīd pieejamo pašvaldībām novirzāmo nodokļu apjomu radīt apstākļus efektīvākai pārvaldei novados. Samazinot izdevumus pašvaldību administrāciju uzturēšanai, vairāk naudas paliks, piemēram, ceļu remontiem un iedzīvotāju sociālajiem pabalstiem. “Jaunā Vienotība” ir politisks spēks, kuram ir ļoti skaidras piecas galvenās prioritātes – izglītība, veselības, drošība, tiesiskums un algas, kas izvērstas programmā Latvijas izaugsmei. Tās nav prioritātes vienai pilsētai, vienai novadam, bet gan uzdevumi, kas jāpaveic, lai paaugstinātu visas tautas labklājību, uzlabotu iedzīvotāju dzīves kvalitāti neatkarīgi no dzīvesvietas.

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas