Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeimas vēlēšanas: "Attīstībai/Par!" atbalsta Kopdzīves likuma ideju 8

“Attīstībai/Par!” ir 20. aprīlī izveidota politisko partiju apvienība, kuru veido partijas “Kustība “Par!””, “Latvijas attīstībai” un “Izaugsme”.  Partiju apvienības deklarētais mērķis ir veidot modernu un taisnīgu Latviju vienotā Eiropā. Apvienībā ir vairāk nekā 1200 biedru.

Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā “Attīstībai/Par!” savā programmā ir akcentējusi četras sadaļas: “Taisnīga Latvija”, “Moderna Latvija”, “Vienota Eiropa” un “Mūsu plāns”. Programmā nav īpaši izdalīts, ko domāts darīt Latvijas reģionos. Ir daži teikumi, kurus var attiecināt uz laukiem. Piemēram, vajag “samazināt pašvaldību skaitu vismaz trīs reizes”, ir doma “attīstību pārdomāti koncentrēt 30 centros”, vīzijā - “lauki zeļ, vidi un ainavas saudzē un kopj, nevis noplicina ar pesticīdiem”, “visi bērni skolās saņem ekoloģisku pārtiku”. 

Par ģimeņu vienlīdzību
Programma ir apņemšanās, kuru mērķauditorija varētu būt konkrētas sociālās, profesionālas vai vecuma grupas. Piemēram, “Attīstībai/Par!” apņemas: ievērojami samazināt pacientu līdzmaksājumus un atcelt veselības aprūpes ierobežošanas likumu; palielināt minimālo algu un neapliekamo minimumu līdz 500 eiro mēnesī; divkāršot medicīnas māsu algas; desmit gados divkāršot vidējo pensiju; noteikt ar nekustamā īpašuma nodokli neapliekamu minimumu; likvidēt bērnunamus un dot iespēju ikvienam bērnam dzīvot ģimenē;  pilnveidot skolu tīklu, celt skolotāju meistarību un atalgojumu; piešķirt Latvijas pilsonību visiem nepilngadīgajiem Latvijas nepilsoņu bērniem. Moderns akcents programmā ir paustais: “Visas ģimenes ir vienlīdzīgas. Valsts atbalsta arī viena vecāka ģimenes, aizsargā pret vardarbību un pieņem Kopdzīves likumu.” 

Vidzemes saraksta priekšgalā ir 52 gadus vecais politikas zinātnes doktors, Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks - “Attīstībai/Par!” viņu nominē kā premjera amata kandidātu. Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāms, ka bezskaidrā naudā A.Pabrikam ir uzkrāti 113 142,84 eiro un 13 478,02 sterliņu mārciņas.

Ar jaunām sejām?
“Attīstībai/Par!” pozicionē sevi kā politisku spēku ar daudzām jaunām sejām. “A.Pabriks ir bijis Saeimas deputāts četros Saeimas sasaukumos. Latvijas politikā A.Pabriks darbojas jau vismaz 20 gadus,” atgādina “Pietiek.com”. Šā politiskā spēka Vidzemes deputātu kandidātu sarakstā ir arī 64 gadus vecais Modris Jaunups – jurista palīgs pēc izglītības un SIA “Autotransporta direkcija” valdes loceklis, kā arī 39 gadus vecā politiķa (kurš šajās vēlēšanās nekandidē) Edgara Jaunupa tēvs.  Par E.Jaunupu “Pietiek.com” apgalvo: “Viņš ir bijis iejaukts vairākos korupcijas skandālos un ir sevi pierādījis kā cilvēku ar neskaidriem ienākumu avotiem.” Publiskajā telpā virmojušas baumas par „pirts sarunu” nopludināšanu, kurās tieši iesaistīts ir arī E.Jaunups, korupcijā apsūdzētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un odiozais uzņēmējs Māris Martinsons.

“Attīstībai/Par!” Rīgas saraksta līderis ir 42 gadus vecais Daniels Pavļuts, kurš studējis gan mākslu, gan ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā ar specializāciju līderībā. Viņš ir SIA “Zeno Consulting” valdes priekšsēdētājs. D.Pavļuts norādījis, ka viņam ir parādsaistības 194 779,20 eiro apmērā. Latgales saraksta līderis ir 47 gadus vecais Rīgas domes deputāts Mārtiņš Bondars – bakalaurs starptautiskajā uzņēmējdarbībā un maģistrs publiskajā pārvaldībā. Viņš ir norādījis uz naudas aizdevumiem 54 686 eiro apmērā. “Attīstība/Par!” deputātu kandidātu Vidzemes sarakstā ir vēl vairākas plaši atpazīstamas personības: 77 gadus vecais bijušais kinorežisors un kino darbinieks, politiķis Rihards Pīks, 49 gadus vecā rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska ar vidējo izglītību.

Var nākotnē izšķīst
Izvēloties balsot par šo partiju, galvenie riski, pēc ekspertu - žurnāla “Ir” galvenās redaktores Nellijas Ločmeles un politologa Jura Rozenvalda - domām, kas piedalījās LTV diskusijā ar “Attīstībai/Par” līderiem, ir: partiju apvienības neviendabība, kuras dēļ tā var nākotnē “izšķīst”; šaubas par iespēju ticēt personiskiem solījumiem, jo viens no līderiem Mārtiņš Bondars pašvaldību vēlēšanās solīja palikt strādāt Rīgas domē, bet tagad kandidē uz amatu Saeimā; tas, vai apvienība spēs norobežoties no privātām interesēm, un kā sadarbosies ar partijām, kurām pārmet šo privāto interešu dominanci: tā kā apvienības cilvēkiem ir shēmošanas pieredze - vai novilktās sarkanās līnijas būs drošas. Galvenie ieguvumi ekspertu ieskatā: skaidra nostāja samazināt pašvaldību skaitu; skaidra pozīcija attiecībā uz PVN shēmu likvidēšanu; kvalitatīvs eiropeisks spēks, kas valdībā var uzlabot kvalitāti ar pieredzējušiem cilvēkiem; partija, kas uzturēs jautājumu par Kopdzīves likumu; pievēršanās pensiju reformai, lai risinātu nākotnes problēmas.

Kandidē arī novadnieki
Starp deputātu kandidātiem Vidzemes sarakstā ir arī bijusī gulbeniete, tagad rīdziniece, 30 gadus vecā Agnese Strautiņa, kurai ir maģistra grāds materiālu dizainā un tehnoloģijā un kura ir ir akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” komercdarbības speciāliste.

“Dzirkstelei” A.Strautiņa teica: “Šobrīd arvien izteiktāka kļūst Latvijas ekonomiskās attīstības un ienākuma līmeņa atšķirība starp Rīgu un citiem Latvijas reģioniem. Ir nepieciešams izveidot tādu uzņēmējdarbības likumdošanu, kas stimulētu cilvēkus reģionos pievērsties uzņēmējdarbībai. Izveidot valsts atbalsta iestādes uzņēmējdarbības uzsākšanai, kur būtu pieejamas bezmaksas juridiskās un grāmatvedības konsultācijas, kas ir tik nepieciešamas, uzsākot uzņēmējdarbību. Uzskatu, ka nepieciešams veikt finanšu pārdali kultūras jomā un novirzīt vairāk finanšu līdzekļu jaunradei. Jo tieši kultūra ir tā, kas būtiski veido gan mūsu kopējo – gan valsts, gan indivīda identitāti.”

“Attīstībai/Par!” Vidzemes sarakstē ir arī 43 gadus vecais tēlnieks, rīdzinieks Ivars Drulle ar Druvienas saknēm un lauku mājām šajā pagastā. I.Drullem ir maģistra grāds mākslā. Viņš ir Rīgas dizaina un mākslas skolas pasniedzējs.

“Dzirkstelei” viņš sacīja: “Ir jāatbalsta kultūras centri reģionos un jāstiprina mākslas un mūzikas skolas, jo no vēstures zinām, ka dižākie talanti bieži vien nāk no nelieliem ciematiem laukos. Veidojot partiju programmu kultūras sadaļu, man likās būtiski uzsvērt, ka ir jāstiprina bibliotēku tīkls laukos. Nedrīkst būt tā, ka viss labākais ir Rīgā. Ir svarīgi, lai reģionos ir pieejamas gan labas skolas, gan labas koncertzāles un kvalitatīva kultūras dzīve. Tas ir viens no veidiem, kā apstādināt cilvēku aizplūšanu prom no laukiem. Tāpēc es atbalstu izglītības sistēmu, kas sniedz katram bērnam modernai ekonomikai nepieciešamās kompetences, trīs valodas un datorpratību. Jā, es arī atbalstu mazāk, bet daudz spēcīgākas skolas. Konkrēti par Gulbenes novada attīstību runājot. Uzsvars ir nevis uz kādas vienas nozares attīstību, bet jāatbalsta uzņēmumi, kuri spēj eksportēt augstas pievienotas vērtības preces un pakalpojumus. Nodokļu ziņā - VID darbībā vajag ieviest principu “uzticēties - pirms pārbaudīt, brīdināt - pirms sodīt”. Novados ir daudzi mazie un mikro uzņēmumi, ir jāatbalsta fiksētā ienākuma nodokļa plaša un dažādota piemērošana. Piemēram, nodoklis par kafejnīcas galdiņu skaitu, kas aizstāj visus citus nodokļu veidus.” 


Par jauniem noieta tirgiem vietējiem ražotājiem

Kā redzat Gulbenes un novada nākotni?

Atbild “Attīstībai/Par!” Vidzemes saraksta līderis Artis Pabriks:
- Vidzemei ir lieliska perspektīva, ja izmanto pareizi tās dabas un cilvēku resursus. Labprāt palīdzētu kā premjerministrs piesaistīt Gulbenei un Vidzemei ārvalstu investīcijas un meklētu jaunus noieta tirgus ražotajiem. Protams, gulbeniešiem un vid-zemniekiem jāspēj definēt savas vēlmes un reāli novērtēt, ko tie vēlas pie sevis redzēt ilgtermiņā. To varam izdarīt sadarbībā ar pašvaldībām. Ceļu sakarā būtu jāpabeidz ceļš Gulbene - Madona - Ērgļi. Jāuzlabo Gulbene - Balvi.

Programma utopiska, uz robotiem orientēta

- Gulbeniete Maija Loķe, ekonomikas zinātņu maģistre

Arvien brīnos, cik mūsu partijas var būt dažādas. Šīs partijas iesniegto programmu lasot, sāku smaidīt. Tajā rakstīts, ka visiem visu, visi ir labi, un visu dara, un viss ir forši! Kaut kāda utopija, manuprāt. Raksta, ka visi draudzīgi būsim un atvērti. Rodas jautājums, kur tad radīsies tās sarežģītās situācijas, kuras sola risināt, ja visiem taču būs labi?

Kopumā šī programma šķiet utopiska un uz robotiem orientēta, nav orientēta uz cilvēkiem. Izlasot saprotu, ka ekonomikas izaugsme būs balstīta uz robotiem. Es negribu, lai manus mazbērnus māca roboti skolās vai piesaistītie no ārvalstīm cilvēku resursi. Kā arī mani neviens nepārliecinās, ka vispārēja digitalizācija, robotizācija, datorizācija attīsta spēju sadarboties sabiedrības loceklim un attīsta cilvēku kā personību.

Es nevēlos šādu Latviju, kā partija raksta - “modernu Latviju” (labi, ka programmā nemin tā: ka modernā Latvijā Dziesmu svētki notiek tiešsaistē - ironizēju.) Vārds “moderns” man pēkšņi vairs nepatīk. Vēlos priekšvēlēšanu programmā lasīt par realizējamiem mērķiem un izmērāmiem mērķiem, kas virzīs mūsu valsti - tātad sabiedrību uz labāku nākotni, uz iedzīvotāju labklājību. Dodu priekšroku cilvēkiem un cilvēku resursiem, programmām ar pēctecību, tāpat kā dodu priekšroku vecmāmiņas uzadītai šallei!


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Aivars

Izskatās pēc pasūtījuma raksta, ko apmaksā politiskie pretinieki. Diemžēl raksts ir nevis analītisks, bet tendenciozi sagrozīts. Protams, mēs visi dodam priekšrou vecmāmiņas adītai šallei, bet mēs nevaram izvairīties no tehnoloģiju attīstības !!!

pirms gada, 2018.09.21 15:19

Una

Gulbeniete Maija Loķe saka, ka negrib, lai viņas bērnus un mazbērnus māca no ārvalstīm piesaistīti cilvēku resursi. Es, piemēram, tagad eju spāņu valodas kursos, kur mums māca skolotājs no Kubas. Spāņu valda viņam ir dzimtā valda. Pēc Loķes loģikas viņam būtu jābrauc prom un man spāņu valoda būtu jāmācās no latvieša?! Kāda tumsonība!

pirms gada, 2018.09.21 16:28

Unai Acs

Konkrēti par spāņu valodu- pat Spānijā dažādos novados cilvēki spāniski runā atšķirīgi, piem., Ll vienviet izrunā kā ļj, citviet kā lj vai j, un konkrētos kalnu apgabalos pat dž! Kanāriju salās nerunā kā Kubā, un Kubā nerunā kā Meksikā. Tādēļ, cien. Una, Jūsu minētais piemērs, piekritīsiet, nav arguments, kas pārliecina? Savukārt Berlīne jau ir internacionāla pilsēta, kurā dzīvo un profesionāli strādā daudzu tautību cilvēki, un savstarpējās attiecības ir korektas un cieņpilnas, bet komunikācija- angļu valodā; īstu vācu valodu dzird reti. Arī Latvija kā ES dalībvalsts nevarēs nosargāt tikai un vienīgi savu latvisko identitāti. Tādas, lūk, ir globālās tendences, patīk mums tas vai nepatīk.

pirms gada, 2018.09.21 18:13

Dusmīgs

Kad pusfabrikāts ar savu drauģeli štokenbergu atbildēs par Vecrīgas grautiņu organizēšanu? Atkal lien politikā?

pirms gada, 2018.09.22 09:17

gouj

Es gan vēlos,lai manus mazbērnus māca no ārvalstīm piesaistīti cilvēku resursi.

pirms gada, 2018.09.22 11:20

Līga

Tieši Attīstībai/Par ir viena laba izvēle, par ko balsot! Pat vecmāmiņas attīstās un ne tikai ada, bet arī darbojas ar moderniem viedtālruņiem!

pirms gada, 2018.09.22 12:52

Gulbis

Loķes kundzei kā ekonomistei būtu jāsaprot kā robotizācija un ekonomikas modernizācija ceļ labklājības līmeni.
Modernā ražotnē vajadzīgi kvalificēti darbinieki, kas spēj vadīt, programmēt, kalibrēt ierīces/robotus.
Darba ražīgums līdz ar to kopumā pieaug un šādi darbinieki savukārt tiek pienācīgi atalgoti.
Tā veidojas stabila vidusšķira un labi apmaksātas darba vietas arī reģionos.
Smags, monotons fizisks darbs ar augstu veselības problēmu risku nespēj un nespēs nodrošināt augstu dzīves līmeni.
Tāds triviāls skatījums uz kompleksu situāciju.
Vecmāmiņas šalles nekur nezudīs, bet tās noteikti nebūs tas, kas Latviju padarīs turīgu un pārtikušu.

pirms gada, 2018.09.23 03:02

LV

“Visas ģimenes ir vienlīdzīgas. Valsts atbalsta arī viena vecāka ģimenes, aizsargā pret vardarbību un pieņem Kopdzīves likumu.” - atvainojiet, kas ir domāts ar "Kopdzīves likumu"??? Vai tās būs uz minoritātēm balstītās savienības? Vai mums vēl par maz ir to, kas rāda bērniem, ka "zili" dzīvot ir stilīgi?!?

pirms gada, 2018.09.23 20:25

Vietējās ziņas