Saņem profesores balvu 4

Sarmīte Balode cer izveidot kalnieniešu izloksnes vārdnīcu
Dialektoloģe Sarmīte Balode no Kalnienas turpina savu apjomīgo darbu pie dzimtās izloksnes pētīšanas. Pagājušā gada beigās klajā nāca viņas apjomīgā "Kalnienas grāmata", par kuru autore nupat saņēma godpilno Latvijas Universitātes profesores Annas Ābeles balvu.

Profesore Anna Ābele ir starptautiski pazīstama valodniece, latviešu eksperimentālās fonētikas iedibinātāja, latviešu izlokšņu parādību pētniece. 1944.gadā kopā ar brāli viņa atstāja Latviju, dzīvoja Vācijā un ASV. Pēc māsas nāves ārsts Pēteris Ābele ar paprāvu ziedojumu devis iespēju nodibināt profesores A.Ābeles piemiņas fondu pētījumu veicināšanai latviešu filoloģijā.


Ar prof. A.Ābeles piemiņas fonda valdes lēmumu par pētījumiem šogad viena balva jau tika piešķirta valodniecei filoloģijas doktorei Rasmai Grīslei, bet tagad par nozīmīgiem pētījumiem latviešu dialektoloģijā, kas publicēti 2008.-2009.gadā, to saņēma arī S.Balode.

 

Profesores A.Ābeles balva svinīgi tika pasniegta Latvijas Universitātes Filoloģijas un Mākslas zinātņu fakultātē gadskārtējo Dialektoloģijas lasījumu laikā, kas notiek par godu latviešu dialektoloģijas kā patstāvīgas valodniecības disciplīnas iedibinātājai, Latvijas Universitātes habilitētajai doktorei profesorei Martai Rudzītei, kurai šogad aprit 85.gadskārta.


Pētniecībā ieguldīts milzīgs darbs
"Kalnienas grāmatā" ir apkopoti 15 teicēju runas garāki un īsāki fragmenti, kas aptver lauku ļaudīm aktuālu tēmu lokus - zemkopība, lopkopība, amatniecība, ar etnogrāfiskām ieražām un sadzīvi saistītas reālijas. Izdevumā īpatnējāku vārdu vai formu skaidrojums pievienots apjomīgā vārdnīcā pēc izloksnes tekstiem. Apcerējumu ievada ziņas par darba autori un teicējiem, kā arī sniegts ieskats Kalnienas, agrākās Kalnamuižas, vēsturē un toponīmijā. Dots arī vispārīgs Kalnienas izloksnes raksturojums.

 

S.Balode atzīst, ka grāmatas tapšanā ir ieguldīts milzīgs darbs, tādēļ, protams, ir liels prieks, ka tas ir ticis novērtēts. Tiesa, ar to gan S.Balodes darbs nebeidzas. Viņa aktīvi turpina darboties un vākt materiālus. Tagad turpinās darbs pie kalnieniešu izloksnes vārdnīcas, taču, kā uzsver dialektoloģe, šis darbs vēl turpināsies diezgan ilgi.

 

"Izlokšņu vārdnīcas ir dažādas. Es vados pēc citu izlokšņu grāmatām, tās man ir kā rokasgrāmatas. Pašreiz manā kartotēkā ir 21 800 vārdu, taču tas vēl nav daudz. Darbs vēl ir jāturpina, un tas var aizņemt pat vairākus gadus, taču tas ir interesanti - man patīk apzināt jaunus vārdus, parunāties ar cilvēkiem," atklāj S.Balode.

 

Par viņas darbu priecīgi, protams, ir arī valodnieki Zinātņu akadēmijā, jo nemaz tiks daudz cilvēku ar dialektoloģiju negrib nodarboties.

 

Valodniecībā ieinteresē pedagogi

S.Balode ir absolvējusi Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultāti. Darbam valodniecībā viņu ieinteresējusi Alūksnes 1.vidusskolas skolotāja Guna Skuja, savukārt pētniecībā ievadījusi Universitātes Filoloģijas fakultātes docētāja Dzintra Paegle. Materiālu vākšanu Samīte sākusi apmēram 1977.gadā un turpina joprojām. Uz vākto un papildināto materiālu pamata tika izdota gan pirmā grāmata "Kalncempju pagasta Kalnamuižas daļas izloksnes apraksts", gan arī „Kalnienas grāmata".

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Ir prieks lasīt arī labas ziņas ! Lai veicas arī turpmāk !

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 16:59

kalnieniete

Tu to, Sarmīt, patiešām esi pelnījusi!

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 14:08

latviete

Lliels darbs izmirstošas valodas pētniecībā, kuram nav pielietojuma. Labi, ka ārzemju latviešu atbalstīts. Autorei paldies.

pirms 3 gadiem, 2017.07.01 22:20

Vietējās ziņas