Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sapnis - uzveikt trūkuma lāstu

“Trūkums iemāca cilvēkam ko tādu, ko viņš bez tā nekad nebūtu mācējis,” ir teicis viens no šīs pasaules gudrajiem prātiem - 17. un 18.gadsimta franču katoļu bīskaps, domātājs, dzejnieks Fransuā Fenelons. Tā var sacīt par kādu Gulbenes daudzbērnu māti, kura savas dzīves laikā, šķiet, ir gājusi cauri visiem elles lokiem. Ir grūti izšķirt, kur ir viņas vaina un kur nav. Taču šodien viņa, kā atzīst pati, ir jau pavisam cits cilvēks. Ne tāda, kāda bija vēl vakar.

Lēts dzīvoklis ar problēmām
Ziemassvētku brīnums - salabota krāsns! Tādu dāvanu no Gulbenes pilsētas pārvaldes gaida trūkumā dzīvojošā gulbeniešu ģimene, kura jau vairāk nekā piecus gadus īrē no pašvaldības nelabiekārtotu dzīvokli. “Pilsētas pārvaldnieks mums solīja līdz gada beigām izdarīt. Runa ir par krāsni, kurai durtiņas izkritušas, kura iekšpusē drūp. Reizēm, kad daudz kurinām, var dzirdēt, kā tur iekšpusē krīt ķieģeļi. Patiesībā jau problēmas ir daudz lielākas. Drūp arī dūmenis. To gan pilsētas pārvalde salabot nesola, jo mājā pārējie dzīvokļi ir privatizēti, tāpēc iesaka pārmūrēt pašiem. Dūmeņa sakārtošanu atrisināt laikam nebūs iespējams,” “Dzirkstelei” stāsta šīs ģimenes māte - četrdesmit gadus veca sieviete ar nebūt ne vienkāršu likteni.

Šajā mājoklī valda pieticība un vienlaikus arī kaut skarba, tomēr omulība. Šeit priecājas par vārītiem kartupeļiem, par biezputru galdā, prot taupīt maizi, lai tā būtu apēsta līdz pēdējai garozai un lai naudas pietiktu arī kaķu barībai ģimenes mīluļiem. Šajā ģimenē nesūkstās par to, ka ūdens ir akā pagalmā un labierīcības - ķemermiestiņš ārā. Te visvairāk uztraucas par nedrošo krāsni, dūmeni, jo, ja tur kaut kas nav kārtībā, var notikt nelaime. Namamātes Ziemassvētku sapnis ir arī jauni četri logi dzīvoklim. Tagadējie laiž cauri siltumu ziemā (tāpēc no ārpuses tie ir pārvilkti ar polietilēna plēvi), bet vasarā nav atverami vēdināšanai. Kas to būtu domājis, ka arī tādi mēdz būt pašvaldības dzīvokļi?! Par logiem runājot, namamāte cer reiz sakrāt naudu, lai vispirms nomainītu kaut vai vienu logu – savas meitas istabā. Nākamajā gadā arī abas ar meitu nolēmušas veikt dzīvoklī kaut nelielu kosmētisko remontu. Runa ir par jaunām tapetēm, grīdas nokrāsošanu. Vēl noteikti vajagot nopirkt veļas mazgājamo mašīnu. Vecā ir izgājusi no ierindas.

Vīrs neiztur, izdara pašnāvību
Šajā pašvaldības dzīvoklī saimnieko mamma, viņas nepilngadīgā meita, kura apmeklē skolu, un divi meitenes mīluļi - minči. Lai arī valda trūkums, māte atļāvusi savam bērnam paturēt kaķus. Tie ir mierinātāji, varētu pat teikt - psihoterapeiti. Šogad ģimene pārcietusi smagu zaudējumu - 8.martā no dzīves aizgājis ģimenes galva - vīrs un tēvs. Viņš izdarīja pašnāvību. Iespējams, sava loma bijusi alkoholam, sava - nespējai tikt galā ar dzīves grūtībām, pārdzīvojumiem. Vīrietis visu mūžu esot smagi strādājis, bet tad sākušās problēmas ar rokām, bijusi vajadzīga operācija. No bēdām dzēris. Liktenīgo lēmumu par bēgšanu no dzīves nastas vīrietis pieņēmis brīdī, kad sievas nav bijis mājās.

“Es todien biju bezdarbnieku kursos. Vīrs dzēra un it kā esot sastrīdējies ar brāli, un tad to izdarīja,” stāsta sieviete. Meita klausās mūsu sarunu un par tēva izvēli klusi pie sevis nosaka: “Pats vainīgs.” Viņa kaut ko zīmē, pie galda sēdēdama. 

Meitenei ļoti patīkot zīmēt. Viņa stāsta, ka tad, kad izaugs, vēlas kļūt par sociālo darbinieci vai psiholoģi, grib pārraut trūkuma lāstu. Varbūt to vēlējies arī viņas tēvs un tāpēc, vairs nespēdams apgādāt ģimeni, izvēlējās aiziet nāvē, lai meita varētu no valsts saņemt pensiju sakarā ar apgādnieka zaudēšanu? “Kas to lai zina,” nosaka atraitne un piebilst, ka pirms aiziešanas mūžībā tētis meitai sarūpējis internetu, jo bērnam taču tas viss vajadzīgs, mācoties skolā.

Meklē un atrod atbalstu
Sieviete neslēpj, ka arī pašai ilgus gadus bijušas problēmas ar alkoholu. Iemeslu tam ir bijis diezgan daudz. Pirmo savu bērnu - meitiņu - viņa zaudējusi dzemdībās. Vēlāk kļuvusi vēl trīs bērnu māte. Divus dēlus atņēma bāriņtiesa, tie uzauga pie vecmāmiņas – sievietes mammas. Attiecības ar bērniem tāpēc nekad netika pārrautas. Par spīti visām nebūšanām. Vecākais dēls tagad jau ir pats savā dzīvē, bet vidējais, kurš piedzima ar smagu invaliditāti, nenodzīvoja līdz pilngadībai. Un tad sekoja pēdējais trieciens - vīra zaudēšana. Tomēr tieši šī traģēdija beidzot pielikusi punktu un likusi sapurināties. Sieviete esot pilnībā pārtraukusi dzert. Atbalstu sniedza iesaistīšanās anonīmo alkoholiķu kustībā, kopsapulču apmeklēšana Gulbenē un Balvos.

Tagad sieviete kārto invaliditātes statusa piešķiršanu, jo slimo ar dažādām kaitēm, un vienlaikus sadarbojas ar visiem tiem dienestiem, kas var atbalstīt situācijā, kad nav darbu, nav nekādu ienākumu, izņemot valsts atbalstu meitai sakarā ar apgādnieka zaudēšanu. Pašlaik ģimenes budžetu papildina iespēja četrus mēnešus strādāt algotos pagaidu sabiedriskos darbus. Atbalsts ir arī no novada sociālā dienesta un Sarkanā Krusta - malka, pārtikas, higiēnas pakas, palīdzība ar drēbēm, zupas virtuves apmeklēšana. Tā kā ģimenes ienākumi vienmēr bijuši nestabili, agrāk no pašvaldības periodiski tika piešķirts tā saucamais garantētais minimālais ienākums. Tā kā ģimene skaitās trūcīga, ir atbrīvota no pacientu iemaksas, apmeklējot ārstus. Meitenei pašvaldība apmaksā briļļu iegādes izdevumus. Daļēji tiek  kompensēti arī zāļu iegādes izdevumi. Meitenei skolā tiek nodrošinātas brīvpusdienas, tomēr bieži vien viņa pusdienlaikā izvēlas aizskriet ciemos pie vecmāmiņas - pie viņas garšojot labāk. Kā gan citādi var būt, ja tās ir pusdienas, ko gatavojusi asinsradiniece – mammas mamma!

  Uzziņai 
Gulbenes novada sociālais dienests informē
◆ 2017.gada 10 mēnešos sociālo palīdzību saņēmuši  290 bērni, no tiem 14 bērni invalīdi.
◆ Pabalstu garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai saņēmušas arī ģimenes, kurās ir 80 bērni.
◆ Dzīvokļa pabalsts (komunālo maksājumu segšanai, kurināmā iegādei) piešķirts un izmaksāts ģimenēm ar 224 bērniem.
◆ Pabalsts veselības aprūpei piešķirts un izmaksāts ģimenēm ar 45 bērniem.

 Visu var risināt
“Ja ģimenēm ar bērniem ir kādas ar trūkumu saistītas vai citas problēmas, ir jādodas uz Gulbenes novada sociālo dienestu, kur izstāsta visu, kādu atbalstu var saņemt. Tālāk viss ir atkarīgs no pašiem cilvēkiem, kā arī no pašvaldības finansiālajām iespējām. Noteikumi visiem ir vienādi. Es uzskatu, ka katrs gadījums ir risināms individuāli. Un tomēr vienmēr atgādinu – lai saņemtu no pašvaldības kādu labumu, arī pašiem ir kaut kas jāizdara sabiedrības labā. Nevar tikai prasīt,” uzsver novada deputāts Valtis Krauklis, kurš domē vada sociālo un veselības jautājumu pastāvīgo komiteju.


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas