Sašutušie pensionāri iet meklēt taisnību valsts iestādēs 14

Netaisnīgs pensijas samazinājums liek izmisumā raudāt
Raudādams redakcijā vakar ienāca un savu bēdu stāstu pavēstīja kāds 83 gadus vecs gulbenietis. Viņš ir šokā par to, ka jūlijā pensija samazināta par 100 latiem, jo no tās valsts atrēķinājusi 70 procentus it kā par to, ka šis cilvēks strādā.

"Būdams pensijā, darba attiecībās stājos 2004.gadā, kad kāda kokapstrādes firma man kā diplomētam ekonomistam bija lūgusi sagatavot gada bilances dokumentus. Šo darbu paveicu, saņēmu 50 latu atalgojumu. Kopš tās reizes vairāk šajā firmā netiku strādājis. Kā var tā būt, ka joprojām skaitos viņu darbinieks?" klāstīja vīrietis.  

Viņš pauda, ka bijis tasnību meklēt gan Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrā, gan Valsts ieņēmumu dienestā. Visur ieteikts vērsties firmā, kurā vīrietis skaitījies darbā, ar lūgumu oficiāli pārtraukt ar viņu darba attiecības.

 

"Lai mani nošauj, es to nedarīšu! Kāpēc man tas jādara? Man nervi netur!" teica sirmgalvis. Vīrietis bija sašutis par ierēdņu attieksmi un, viņaprāt, lēnajiem apgriezieniem.

 

Jānāk skaidroties uz aģentūru

 

Sazinoties ar Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļu, "Dzirkstele" noskaidroja, ka tur ir palīdzēts atrisināt šo konfliktsituāciju. Dienesta darbinieki ir sazinājušies ar firmu, ar kuru savulaik klients ir sastāvējis darba attiecībās. Vajadzīgās formalitātes tiks nokārtotas.

 

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Gulbenes nodaļas vadītāja Inese Zelča "Dzirkstelei" saka, ka šis nav vienīgais neapmierinātais pensionārs, kas par pensijas samazinājumu sašutis nāk sūdzēties uz aģentūru.

 

"Tādu ir daudz," saka I.Zelča, "jo pēc 2002.gada likums noteica, ka, runājot par pensionāriem, no nodokļu aprēķināšanas viedokļa nebija būtiski, vai pensionārs strādā vai nestrādā."

 

Taču tagad situācija ir mainījusies. Kā zināms, ar 1.jūliju Latvijā pensionāriem vecuma un izdienas pensija ir samazināta par 10 procentiem, strādājošajiem pensionāriem - par 70 procentiem.

Jāuzmeklē darba devējs

 

Viņa uzsver, ka šie cilvēki rīkojas pareizi.

 

"Lai noskaidrotu, kas ir par lietu, protams, jānāk ir pie mums. Ir tādas situācijas, kad cilvēks nemaz nezina vai ir aizmirsis, ka, būdams pensijā, kaut kad sen ir sastāvējis darba attiecībās. Savā datu bāzē to pārbaudām. Kad cilvēks ir noskaidrojis, kas tā ir bijusi par darbavietu, viņam pašam ir jāuzmeklē darba devējs, lai tas gādā par precīzas informācijas sniegšanu Valsts ieņēmumu dienestam par to, ka minētā persona vairs nesastāv darba attiecībās," skaidro I.Zelča.

 

Viņa uzskata, ka tagad ir redzams, cik precīzi katrā darbavietā grāmatvedis līdz šim ir veicis savus darba pienākumus. Ja nav oficiāli fiksēta pensionāra atbrīvošana no darba, tagad var būt nepatīkami pārpratumi.

 

"Atskaites par personu pieņemšanu darbā un atlaišanu grāmatvedim ir bijušas jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam vienmēr. Šajā ziņā nekas nav mainījies," saka I.Zelča.

 

Vai zaudēto atgūs?

 

Kā tālāk risināsies šī situācija? Vai 83 gadus vecajam vīram reiz tiks atdota no viņa netaisnīgi atņemtā pensijas daļa par jūliju?

 

"Tas būs atkarīgs no tā, ko tagad bijušās darbavietas grāmatvedis ierakstīs atskaitē un cik ātri šo atskaiti iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam. Tagad noteikumi ir tādi, ka grāmatvežiem ziņas par darbā ņēmēju kustību ir jāiesniedz trīs dienu laikā," I.Zelča skaidro,

 

ka katrs gadījums ir individuāls. Ja atskaitē būs rakstīts, ka minētā persona ir atbrīvota no darba tikai tagad, tad, protams, atvilkto pensijas daļu atgūt nebūs iespējams. Ja cilvēks arī jūlijā vēl skaitīsies darba attiecībās, tad, protams, viņam 70 procentus atvilks arī no nākamās pensijas.

 

I.Zelča uzsver, ka noteicošā ir informācija, kas tiek apkopota tieši Valsts ieņēmumu dienestā.

 

I.Zelča skaidro, ka tie strādājošie pensionāri, kas atlūgumu ir uzrakstījuši līdz 30.jūnijam, var cerēt, ka viņiem arī par jūliju nebūs pensijas samazinājuma par 70 procentiem. Ja tomēr tā ir noticis datu novēlotas saņemšanas dēļ, pensionārs atvilkto pensijas daļi saņems augustā vai septembrī. Cik ātri tas notiks, tas būs atkarīgs no tā, cik ātri darba devējs aiznesis ziņojumu Valsts ieņēmumu dienestam.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Jaunais

Pagājušo gadu, kad pensionāriem vajadzēja pašiem sevi aizstāvēt un nobalsot referendumā par pensiju grozījumiem, tad kaut kā viņi paši sevi negribēja aizstāvēt - kvorumu nesavāca. Tai skaitā pensionāru federācija vēl aģitēja pret grozījumiem!!! Bet šodien, kad premjers Dombrovskis nogriež 10 % no pensijas un strādājošiem 70%, tad gan čīkstēt māk. Protams nav labi tā teikt, bet paši vien kaut kur ir vainīgi, kad negribēja iestāties par sev labākām vecumdienām. Daudz savādāks rezultāts būtu šodien, ja toreiz būtu savākuši kovorumu.
Lai man te lieki nepārmestu tuvredzību un sazin ko vēl, tad varu piebilst, ka referendumā pagājušā gada augustā es balsoju par - tas ir iestājos par normālām pensijām veciem cilvēkiem. Toties viens otrs no šodienas čīkstētājiem nevīžoja pat aiziet un nobalsot, vai izsaukt vēlēšanu komisiju uz mājām. Uz tādiem gan ir dusma un jāsaka, ka pēc referenduma man bija dziļa viļšanās - par to, ka nespēja savākt kvorumu!!! Eh, paši vien vainīgi!!!

pirms 11 gadiem, 2009.07.14 22:12

jaunais spējīgais

ļoti, ļoti skumīgi! Vai pensionārs nav pelnījis par nostrādatajiem gadiem saņet pensiju? Un darbā patur tikai zinošos pensionārus! Ghimnāzijā katru gadu mainās jaunie" talantīgie, spējīgie "matemātikas skolotāji, bet bez "vecās" zinošās, gudrās Češļas diemžēl nevar iztikt! Skumīgi! Un iemācīt arī jaunais spējīgais nemāk, tikai vecākiem jāmeklē privātskolotāji, lai nebūtu skolēns galīga purvā.......

pirms 11 gadiem, 2009.07.09 12:42

to 07.07.2009. 23:10:56

Tu gan nekad nekad nebūsi veca!!!!!Un kā vēl būsi.Tikai to nesaproti.Tas pienāks ļoti ļoti ātri!Tad domāsi citādi!Un pensionāri,tici man ,neba aiz labas dzīves strādā.Vienkarši mūsu paaudze ir iznerrota no visām pusēm.Tikai ārzemēs pensionārs var justies laimīgs,jo var atļauties labi paēst,apmaksāt nepieciešamās zāles un arī izklaidēties.Kaut gan Tu, visticamāk ,būsi ar labu pensiju,ko no sirds novēlu!

pirms 11 gadiem, 2009.07.08 16:42

to 13.01...Tak tu atslābsti! Kāds te sakars 40-gadniekiem ar jauniem vai pensijas vecuma cilvēkiem???? Kas teica,ka kādu vajag nošaut???
Tik debīlus tekstus rakstot,vispirms izlasi un tad brūc virsū!
Un pasaki,vai nav absurds,ka izglītību ieguvusi jauna sieviete netiek darbā,jo,redz pensijas vecuma kundzīte ir iesakņojusies savā amatā un jaunajai vietu nedod. Tas nekas,ka pati knapi kust,bet arī citiem strādāt neļauj...(reāls piemērs-bērnudārzu audzinātāju,auklīšu situācijas! )

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 23:10

dusmiiga

pensiju samazinaasana ir netaisniiga valdiibas riiciiba!!!Sajaa valstii tikai samazinaat un samazinaat, tikai ne politikiem,kuri lielaako dalau naudas ir iebaazusi savaas kabataas!!!!Kaa tas var buut sajaa valstii, ka cenas veikalos ir daargaakas nekaa Spaanijas bagaataakajaa pilseetaa BIlbao,kaa tas var buut,ka cenas tiek paceltas un algas un pensijas samazinaatas?????kaa tas var buut????Kaapeec latviesi reiz ir taadi kluseetaaji un pacies visu,ko tik valdiiba ar vinjiem dara???Vainojami ir tikai politiki!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 21:12

NORMĀLĀ VALSTĪ BŪTU NORMĀLA PAAUDŽU NOMAIŅA DARBA TIRGŪ. TAČU TAGAD GAN JAUNIEM,GAN VECIEM JĀCĪNĀS PAR IZDZĪVOŠANU. TĀPAT NEBŪTU GLĪTI PAAUDZĒM VIENAI OTRAI AIZRĀDĪT - LAI UZVAR LABĀKAIS.

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 13:47

klāra

te viens par tiem labajiem darbiniekiem pensionāriem - man gribētos zināt cik tad ir tādas iestēžu un uzņēmumu vadības, kuras apmāca tos jaunos darbā? varētu padomāt, ka tas pensionārs sāka strā'dat jau ellīgi gudrs būdams - tāpat taču apmācāms un pamācāms bija, bet tagad, redz, iest un uzņēmumu vadībai labāk ir lai darbā ir vecs civēks nevis paņmet un pamāčit jaunos - meistari jau no gaisa nekrīt!

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 13:09

to 07.07.2009. 12:03:03

Ja visi domātu tā,tad jau visus vajadzētu apšaut ,kas vien sasnieguši 40 gadu vecumu!lai nebojā gaisu!vai tā?

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 13:01

ai, jai, jai...

Valdībai acīmredzt ir izevīgi pagarināt pensionāriem darba gadus, lai finālā nevadzētu maksāt pensijas, jo viena daļa izlaidīs garu. Pensionāri labprāt saņemtu savu mūžā nopelnīto naudiņu un palīdzētu bērniem. Bet šajā valstī viss tiek darīts tā, lai tas vecais cilvēks nevarētu godīgi atpūsties. Liek un liek tos gadus klāt. Skat, padom,ju laikā pensijā sievietes palaida 55 gados, un tad varēja ij bērniem palīdzēt, ij pats padzvot pēc sirds patikas, ja vien slimības nepieveica. Bet šodien pensionārs ir valsts glābējs. Ja tos gadus nepalielinātu, būtu tiem jaunajiem darbs... Vissāpīgāk ir tas, ka arī tiem, kas lemj par pensionāru verdzību un aplaupīšanu, pašiem kaut kur laukos dzīvo savi vecie ļaudis... Grēks teikt, bet viss kādreiz nāks atpakaļ. Nav gan labi tā rīkoties. Būtu svētigāk, ka viens otrs miljonārs no saviem savulaik sagrābtajiem miljoniem valsts labā būtu atteicies, nevis pensionārus pl,ikus izģērbis...

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 12:33

DARBA DEVĒJAM IR VAJADZĪGS PROFESIONĀLIS, NEVIS DARBINIEKS, KAS AIZPILDA VIETU. JA JAUNĀKI BŪTU LABĀKI DARBINIEKI, TAD PENSIONĀRS KONKRĒTAJĀ DARBA VIETĀ NEATRASTOS. VAI IR TIK GRŪTI TO SAPRAST !!! ???

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 12:14

aa

Beidzot darba attiecibas, darba devejs pazino VID, ka cilveks nestrada. Ja darba devejs to nav pazinojis cilveks skaitas darba. Un par vinu jamaksa ir nodokli. Sis pensionars var versties tiesa un piedzit zaudejummus par siem 4 gadiem

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 12:10

Piedodied par skarbumu,bet,mīļie pensionāri,dodiet vietu jaunajiem,saņemiet savu nopelnīto pensiju,bet negrābiet maizes kumosu nost jaunajām ģimenēm,kurām vajadzības drusku lielākas(bērni,izglītība,mājokļa risinājumi utt...)

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 12:03

kāmis

Kaut kāda loģika jau ir , kad valsts kasē ir tukšums un jūlijā nav no kā maksāt ( skaļi jau nesaka , bet šādi gājieni par to liecina), ka steidzami bija jāizmaksā pensijas jau ar samazinājumu. Pensionārs , kurš strādāja vismaz algu vēl pa jūniju saņems, ja vēl atvaļinājuma kompensācija , tad IIN arī papildus ienāks valsts kasē.Tas, ka viss atkal tiek nogrūst uz mazāk turīgi daļu - nu nekas jauns. Paldies pensionāriem , ka glābjat valsti!

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 09:20

Lapsiņa

Darba devējs par pensionāru ziņas nodeva 30.06.09., ka pensionārs ar 30.06.09. pārtrauc darba attiecības. Diemžēl bija par vēlu, jo pensionārs, kuram pensija par jūlija mēnesi bija jāsaņem 05.07.09.,pensiju par jūliju saņēma jau 30.06.09. ar 70% atskaitījumu. Uzskatu, ka sociālās apdrošināšanas aģentūras ir šinī reizē rīkojušās negodīgi. Varēja pagaidīt 05.07.09. un tikai tad rīkoties. Šie pensionāri uzskata, ka pret viņiem ir rīkojušies negodīgi.

pirms 11 gadiem, 2009.07.07 08:28

Vietējās ziņas