Sētnieki sākuši ikgadējo rudens cīņu ar koku lapām 3

Gulbenes ielās, parkos, pagalmos un kapsētās pieteikts karš koku rudens lapkritim. Tajā piedalās 11 Gulbenes labiekārtošanas iestādes, 11 SIA "Gulbenes nami" sētnieki, Gulbenes kapu administrācija un iedzīvotāji. Vēl kokos lapas sārtojas, tas nozīmē, ka cīņa ar lapkriti būs ilga, jo rudens pagaidām negrasās piekāpties ziemai.

"Lapas krīt, sakasām. Arī iedzīvotāji lapas vāc cītīgi. Rudens lapas - tā mums nav problēma," "Dzirkstelei" saka Gulbenes kapu apsaimniekošanas speciāliste Valda Kupce.


Kaudzes izdzenā vējš
Gulbenes labiekārtošanas iestādes vadītāja Ligita Miezīte "Dzirkstelei" saka, ka pašvaldības ierādītajā kompostēšanas laukumā pilsētas nomalē tik izvestas un pamazāk krājas rudens lapas, kuras savāc viņas vadītās iestādes un "Gulbenes namu" sētnieki. Kompostēšanas vietā nonāk arī lapas no Gulbenes kapsētām. Tur rudens birumu iedzīvotāji un kapsētas strādnieki sākotnēji saber ar sētiņu nožogotajos laukumos.
Ielu malās sakasītās lapu kaudzes, kuras tur nolikuši iedzīvotāji, tāpat savāc Labiekārtošanas iestādes darbinieki. Taču māju pagalmos gan viņi nedodas aizvākt kaudzes.


"Mana sakasītā lapu kaudze Brīvības ielas malā stāv jau divas nedēļas, neviens to nav savācis. Lapas dzenā vējš. Mans darbs ir bijis veltīgs," "Dzirkstelei" stāsta kāda gulbeniete.

 

Viņa vaicā, vai bijis jāzvana Labiekārtošanas iestādei un jāziņo par sakasīto lapu kaudzi, lai kāds to aizvāktu.

 

"Mēs savāksim. Visas lapu kaudzes, kas pilsētā noliktas ielu malās, mēs izvedīsim, neatkarīgi no tā, kas šīs lapas sakasījis un tur nolicis," saka L.Miezīte, mudinot gaidīt un paļauties uz Labiekārtošanas iestādi.


Vai drīkst lapas dedzināt?
"Iedzīvotāji ar panākumiem paši savu ģimenes māju pagalmos var kompostēt rudens lapas, kas vēlāk noderēs kā mēslojums zemei," saka L.Miezīte.

 

Viņa gan atzīst, ka ozolu lapas sadalās daudz lēnāk nekā pārējo koku rota. Tomēr arī lapu dedzināšana neesot risinājums, jo to darīt nedrīkst. "Dzirkstelei" to apstiprina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Gulbenes brigādes komandieris Vijārs Griķis. Viņš saka: "Dedzināt pilsētā rudens lapas nedrīkst, un viss."


Tomēr prakse liecina, ka cilvēki lapas dedzina, izvēloties šim brīdim bezvēja laiku, kā arī vienojoties iepriekš ar kaimiņiem, ja viņiem nav pretenziju par piedūmojumu. Tā rīkoties mudina tas, ka citādi nav iespējams tikt galā ar netrūdošajām ozollapām. Taču, kā zināms, lapu dedzināšana pilsētā ir kaitīga. Tā vai citādi rodas piedūmojums, kas ne tikai apdraud iedzīvotāju komfortu, bet arī arī dažiem var radīt alerģisku reakciju. Turklāt, dedzinot pilsētā ugunskurus, grūti nodrošināt ugunsdrošību.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

nikna

Manai privātmājai blakus arī sētniece sakasījusi lapu kaudzi. Vēl šodien stāv un,protams,vējš pūš visu manā pagalmā. :((( Tad labāk nebaksties vispār ar to grābekli,ja nevari darbu izdarīt līdz galam!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 13:19

rudens

Visām ziņām ir sava vieta. Ari par rudens lapām. Ejot uz darbu, skatos, kā sētnieces tās cītīgi vāc, bet tās krīt un krīt...

Žēl noskatīties uz lapu kaudzēm, kuras daudzās vietās pie privātmājām stāv un gaida savu kārtu aizvešanai. Bet tikmēr vējš tās izpurina no jauna. Nu ko, tāds liktenis - jāvāc tās kaudzēs atkal un atkal...

Bet vai aizvedīs. Viena otra kaudze pāgājušoruden tā arī palika neaizvesta...

Lai sokas sētniecītēm izdejot līdzi rudens lapu dejai!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 12:38

Aina

Ļoti aktuāla Dzirksteles cienīga ziņa - Rudenī kokiem krit lapas. Interesanti, vai tas notiek tikai Gulbenē .....

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 11:57

Vietējās ziņas