Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Siltais laiks veicina mēra izplatību

Pagājušajā nedēļā Āfrikas cūku mēris konstatēts vienai meža cūkai Gulbenes novada Rankas pagastā. Latvijā ir zināmi 39 jauni saslimšanas gadījumi, turklāt pirmoreiz bīstamā infekcija konstatēta ļoti tuvu Rīgai – Sējas pagastā.

“Tagad Āfrikas cūku mēris ir izplatīts visā virsmežniecības teritorijā, atšķirība tikai - kurā pagastā vairāk, kurā mazāk. Pagājušajā nedēļā lielākais nobeigušos meža cūku skaits – astoņas – konstatēts Smiltenes novada Brantu pagastā. Tāpat kā Rankas pagastā pa vienai beigtai meža cūkai bijušas Alūksnes novada Alsviķu, Mārkalnes, Mālupes un Liepnas pagastā. Vasaras karstais laiks pastiprina slimības izplatību, tāpēc mednieki turpina medīt meža cūkas. Ja nomedī inficētu dzīvnieku, tad vismaz tas nevarēs turpināt izplatīt Āfrikas cūku mēri, turklāt tiek mazināts meža cūku blīvums,” stāsta Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris medību jautājumos Laimonis Klaviņš.

Šobrīd virsmežniecības teritorijā ir vidēji 5 meža cūkas uz 1000 hektāriem medību platību. Tas nozīmē, ka ir sasniegta vēlamā blīvuma robežšķirtne. “Jo mazāks ir dzīvnieku blīvums, jo lielākas iespējas populācijas dzīvotspējai. Mazāk par 5 dzīvniekiem ir maksimums, kas būtu pieļaujams,” uzsver L.Kļaviņš. Pagājušā gada nogalē tika pieņemti grozījumi Medību likumā, kas nosaka meža cūku blīvumu – 1 meža cūka uz 200 hektāriem jeb 5 meža cūkas uz 1000 hektāriem visā valsts teritorijā.

Jūnija nogalē un jūlija sākumā Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mājas cūkām Lietuvā, Igaunijā un Polijā, tādēļ pieaug draudi arī Latvijas mājas cūku populācijai. No šīs slimības skartajām tieši Baltijas valstīs un Polijā ir visaugstākais meža cūku blīvums. s.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas