Skolēniem augļi un dārzeņi par brīvu 4

Skolu direktori atzinīgi novērtē "Skolas augli"
Skolas sākušas īstenot programmu "Skolas auglis". Tas nozīmē, ka 1. līdz 6.klašu skolēni katru dienu par brīvu saņem apmēram 100 gramus svaigu augļu vai dārzeņu. Paredzēts, ka augļi un dārzeņi skolēniem tiks doti līdz 25.februārim.

Lauku atbalsta dienesta mājaslapā ir publicētas skolas, kuras ir pieteikušās šai programmai. Gulbenes novadā tās ir Gulbenes, Lejasciema, Lizuma un Gulbenes 2.vidusskola, Stāmerienas, Stāķu, Rankas, K.Valdemāra, Galgauskas, Tirzas, Litenes un Ozolkalna pamatskola, kā arī Bērzu sākumskola.  

Žēl, ka tas būs īslaicīgi

Aptaujātie Gulbenes novada skolu direktori atzinīgi novērtē "Skolas augli". Piemēram, Bērzu sākumskolai augļus piegādā SIA "Ķira" no Vecumu pagasta Viļakas novada (Balvu rajons). Skolas direktore Vija Čakare stāsta, ka skolai augļu piegādātāji ir no blakus novada, jo Gulbenē visi aptaujātie nespēja tik daudz piegādāt, bet šis uzņēmums esot atsaucies skolas aicinājumam.


Bērzu sākumskolas direktores vietniece Ilze Petrovska saka, ka tagad katru dienu skolēni saņems ābolus.


"Līgumā ir rakstīts, ka augļus nevar dot klāt pie pusdienām, tāpēc, aprunājoties ar skolas medmāsu, nospriedām, ka vislabāk tos ir izdalīt rīta pusē. Tad arī katrs audzinātājs savai klasei izdala. Uzņēmums ābolus pieved reizi nedēļā. Skolā ir 204 skolēni, nedēļā tie ir apmēram 1000 āboli. Turpmāk uzņēmums sola, ka skolēniem tiks arī citas šķirnes āboli," stāsta I.Petrovska.


Stāķu pamatskola ābolus saņem no SIA "Vecpāpani" Rankas pagasta. "Bērniem katru dienu tagad ir viens veselības krikums klāt pie dienas ēdiena devas. Žēl tikai, ka akcija ir īslaicīga," saka Stāķu pamatskolas direktore Diāna Šķēla.


Arī Galgauskas pamatskolas skolēniem katru dienu tiek pa ābolam. Tos skolai arī piegādā SIA "Vecpāpani". Skolas direktorei Ivetai Dzenei tikai šķiet, ka mazliet tomēr ir apdalīti lielie bērni, jo augļi ir paredzēti skolēniem līdz 6.klasei, kā arī periods, kurā tiek izsniegti augļi, ir īss.


SIA "Vecpāpani" īpašnieks Māris Brencis stāsta, ka ābolus vēl piegādā Rankas, Tirzas, Litenes un K.Valdemāra pamatskolai, kā arī Lejasciema un Lizuma vidusskolai. "Pagaidām piegādājam par velti, jo transporta izdevumi ir uz ražotāja, piegādātāja rēķina. Tagad strādājam avansā. Atbalsta dienests mums pagaidām neko nav samaksājis. Būtu jāsaņem 12 santīmi par 100 gramiem augļu, tātad kilogramā - 1,20 lati," saka M.Brencis.


Savukārt Druvienas pamatskolas direktore Velga Černoglazova stāsta, ka viņu skola nav pieteikusies šai programmai, jo skolai ir savs ābeļdārzs un pagrabā ir pašiem savi āboli. "Manuprāt, nosacījumi nebija izdevīgi tāpēc, ka skolai pašai bija jāmeklē piegādātājs un mums skolēnu skaits ir mazs, un kurš tad katru dienu tik nelielu apjomu vedīs. Āboli, kāļi un burkāni mums ir pašiem," saka skolas direktore.

 

Grib palielināt augļu un dārzeņu patēriņu

Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Lerhe stāsta, ka svaigus augļus un dārzeņus skolas saņem no zemnieku saimniecībām, kas atrodas ne vairāk kā 300 kilometru attālumā no skolas un ir audzēti ar integrētajām audzēšanas metodēm. Tas nozīmē, ka augļi un dārzeņi ir maksimāli svaigi un kvalitatīvi un tos piegādā tikai Latvijas ražotāji.


Projekta īstenošanai paredzēts 421 776 latu liels finansējums, no kuriem 75 procenti ir Eiropas Savienības, bet 25 procenti - Latvijas valsts līdzfinansējums. Programmas „Skolas auglis" mērķis ir palielināt augļu un dārzeņu patēriņu, lai nākotnē samazinātu veselības aprūpes izdevumus aptaukošanās un sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, vienlaikus atbalstot arī lauksaimniecisko ražošanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

nu

Bet tajos 1,20 latos ir ierēķināta arī piegāde līdz katrai skolai. tas nav tā, ka savāc kravu, aizved uz tirgu vai veikalu un nāciet pakaļ. Un nevar salīdzināt šos ābolus ar veikalā nopērkamajiem. Lai piegādātājiem veicas!

pirms 9 gadiem, 2011.01.17 12:38

es

bet es gribeju bumbieriti, vai kadam ir bumbieritis?

pirms 9 gadiem, 2011.01.13 16:20

Vietējās ziņas