Skolēnu piepildījums piecās skolās ir mazs (labots) 21

Kas būs ar skolām nākamgad, pagaidām nav zināms
Par skolu un bērnudārzu piepildījumu deputātus Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, kura notika pagājušajās nedēļā, informēja Izglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste Baiba Muceniece.

Viņa "Dzirkstelei" stāsta, ka skolu direktoriem bija jānorāda, cik skolēnu maksimāli konkrētā skolā var mācīties, proti, cik atļauj telpas, un cik reāli mācās.  

Pieprasījums aug pēc vakara maiņu vidusskolas

B.Muceniece norāda, ka bērnudārzi mūsu novadā ir labi piepildīti, izņemot Beļavas un Jaungulbenes bērnudārzus, kur ir uz pusi mazāk bērnu nekā tie varētu uzņemt. Apmēram uz pusi mazāk skolēnu nekā tās varētu uzņemt mācās - Daukstu pamatskolā (šobrīd mācās 78 skolēni plus 18 bērnudārznieki, bet skolā varētu uzņemt apmēram 180 skolēnus), Galgauskas pamatskolā (šobrīd kopā ar pirmsskolas sagatavošanas grupu mācās 122 bērni, bet skolas ir uzcelta priekš 210 skolēniem), K.Valdemāra pamatskolā (pašlaik skolā mācās 78 skolēni, bet varētu mācīties 150 bērni), Stāmerienas pamatskolā (zinības apgūst 97 skolēni, bet skolas telpas atļauj uzņemt apmēram 200 skolēnus) un Lejasciema vidusskolā (no 1. līdz 12.klasei mācās 190 skolēni, bet lielākais skolēnu skaits kādreiz skolā esot bijis 360).

 

"Tikai skolu piepildījumu nevar ņemt par pamatu, bet tas varētu būt viens no kritērijiem pie skolu optimizācijas," saka B.Muceniece.


Situācija ir stabilizējusies Gulbīša vidusskolā, jo tai ir pievienota Siltāju pamatskola (abās skolās kopā mācās 170 skolēni). Savukārt ļoti labi piepildītas ir mūzikas un mākslas skolas. Pieprasījums aug pēc vakara maiņu vidusskolas. Vakara maiņu vidusskolas direktore Zigrīda Gabrāne "Dzirkstelei" saka, ka daudziem cilvēkiem nav darba un viņi saprot, ka bez vidējās izglītības nekādu darbu arī nevarēs dabūt.

 

"Cilvēkiem ir arī vairāk brīva laika, lai apmeklētu skolu. Iepriekšējā krīzē, proti, deviņdesmitajos gados pieprasījums pēc vakara maiņu vidusskolas bija vēl lielāks. Toreiz arī bija lielāka motivācija mācīties. Tagad bērni lielā mērā tomēr iespaidojas no vecākiem. Viņi saprot, ka ir jāmācās, bet tajā pašā laikā neredz savu piepildījumu, ko darīt tālāk. Tāda ir reālā situācija - diezgan pesimistiska, salīdzinot ar iepriekšējo krīzi, tad skolēni gaišāk skatījās nākotnē, tagad tā nav. Tagad skolēni domā par to, ka vairāk jāmācās svešvalodas, paši saprotat, kāpēc tas tā ir," stāsta Z.Gabrāne.

 

Jāskatās trīs lietas: bērns, skolotājs un pašvaldība

Kādā no nākamajām izglītības, kultūras un sporta komitejām deputāti tiks informēti par transporta kustību pagastos, proti, kā skolēni nokļūst skolās. Pagaidām tas ir zināšanai.


Valtis Krauklis, kurš tagad vada Izglītības, kultūras un sporta komiteju, "Dzirkstelei" uzsver, ka pagaidām ir ļoti grūti pateikt, kas mūs sagaida tālāk ar skolu optimizāciju.

 

"Bet, ja lauku skolā paliek 30 bērni, nu tad, protams, ir jādomā, ko darīt ar šo skolu," norāda V.Krauklis.


Viņš skaidro, ka pie skolu optimizācijas ir jāvērtē trīs lietas: bērns (protams, arī viņa vecāki), skolotājs un pašvaldība. "Ja es domāju kā vecāks par izglītības līmeni, tad man kā vecākam apvienotās klases nepatīk. Ja gribam, lai bērns iemācītos, bet tajā pašā laikā viņš divus gadus pēc kārtas mācās apvienotajās klasēs, tad tas nav tas labākais variants," saka V.Krauklis.


Viņš saka, ka nākamā gada budžets parādīs, vai būs iespējams skolu tīklu atstāt tādu pašu kā līdz šim un dzīvot tāpat, vai tomēr būs kaut kas jādara. "Kas mūs sagaida, to pagaidām nezina neviens," saka V.Krauklis un uzsver, ka pamatvērtība ir bērns un visiem ir jāskatās no šā viedokļa.

 

"Ja bērns dzīvo, piemēram, attālināti no savām mājām internātā, bet tur ir radīti labi apstākļi, tad arī tas ir normāls risinājums.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

mammucis

Izlasot rakstu,radās jautājums-vai visās pārējās rajona skolās skolēnu skaits atbilst skaitam,cik skola var uzņemt?Vai arī,kārtējo reizi,raksts tapis,lai savā starpā naidotu skolu kolektīvus?Interesanti zināt,kādēļ uzmanība šajā jautājumā kārtējo reizi tiek vērsta uz lauku skolām?Cik atceros,kad pati mācijos Gulbenes 1.vsk,katrā klašu grupā bijām pa trīs klasēm,bet tagad,cik zinu,tā gan nav.Un klasēs arī skolēnu skaits nav vairs tāds kā bij agrāk.Ja jau tiek veikta skolu optimizācija,tad tam jānotiek godīgi,jo arī laukos ir cilvēki ar kuriem ir jārēķinās!Nevar dzīve notikt tikai pilsētā!

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 20:17

Cik man zināms, tas autobuss nebūt nav pārpildīts!!! Un neviens no tā arī nav izkritis! Turklāt beidziet bāzt savu degunu tur, kur jums nav nekādas darīšanas. Vai šādā veidā varbūt var iztikt bez vakariņām? Jo labākā barība latvietim ir latvietis...

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 19:51

Ko ta te cepaties vai uz varžacīm uzkāpts.Ne jau šoferis padzēris,bet bērni no pārpildītā autobuseļa var izkrist un ko ta tad???????

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 19:00

Gribētu redzēt to "nodokļu maksātāju", kuram dikti patīk grausti. Pilnīgi pietiek ar deviņdesmitajos gados likvidētajām fermām, kantoriem, pienotavām un citām gana lielām celtnēm. Tagad, redz, vēl visas skolas sāksim ārdīt ārā. Neaizmirstiet, ka tās visas ir ciematu centros! Ja ļoti patīk bardaks un gruveši, varbūt sākat ar savu māju- vispirms izsitiet pa vienam logam, tad pamazām visu pārējo. Bet nelieciet tāpēc citiem justies kā idiotiem un samierināties ar arvien bēdīgākām ainām apkārt!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 18:27

Nodokļus maksājat ne tikai jūs!!! Gana daudz maksā arī skolā strādājošie! Un šoferītis gan ne reizi nav manīts iereibis... Šinī mācību gadā noteikti!

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 17:53

Gunti vai esi parēķinājis cik tas Daukstu skolēns izmasā man kā nodokļu maksātājam?????? Labi ka arī netiek skatīties cik tad tajā autobusā brauc tie bērni.Mzliet iereibušu šoferi gan uzreiz redz bet te taču ved bērnus un ne vienam par to nav nekādas da'las.Paldies dievam ka nekas nenotiek.Bet kur skatās arī tie vecāki?????

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 15:53

Guntis

Es , kā saimniecības daļas vadītājs Daukstes pamatskolā, uzaicinu cien."Dzirksteli" un Mucenieces k-dzi atbraukt ciemos un saskaitīt skolēnu un bērnudārza bērnu skaitu. Esmu gatavs jūs uzņemt! Mēs esam 78 skolēni un 18 bērnudārza bērni, tātad 96!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 14:55

Vils

Bet krievu laikos gan bija vieglāk!!Tad nemeta no skolas.Un paskatieties Gulbeneē-dažs labs vakarskolnieks dzīvē forši iekārtojies,kamēr citi pasaulē klīst.

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 12:59

V.

Daža laba tante arī tā domāja,ka viegli tiks cauri,bet pēc mēneša saprata kā nekas nesanāks un tā arī palika bez 10 .klases. Neceriet!

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 12:54

Inese

Vai kāds rakstitajs vispār te ir dzirdejis vārdus centralizētie eksāmeni ? Ja nav,tad nav ko tukši pļāpāt. Bija mums klasē pāris puišu,kas domāja tikt cauri bez mācīšanās ,bet pēc pirmajām brīvdienām tika atskaitīti.Pati turpināju mācības RA un biju ļoti laba studente,jo mācēju strādāt,bet daža laba dienas skolas meitene vispār neko nesaprata.

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 10:57

Vakarskolā j āmācaās pat sestdien,un 8.-9.klasē atnāk tādi bērni,kam problēmas lielajās klasēs vai konflikti ar skolotājiem. Bet nerunājiet muļķības par vidussolu- kurš nemācās tas arī tiek atskaitīts.

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 09:23

Keita

Gribas zināt,kurš vakarskolā nemācoties ir saņēmis diplomu. Pati te mācījos un biju pārsteigta,ka jāmācās tāpat un vēl vairāk,cienītie. Skolotāji ir ļoti stingri un prasīgi,tāpēc varēju iestāties augstskolā. Cik zinu,tad centralizētajos eksāmenos rezultāti ir labi.Eksāmenu laikā nevar paskatīties ne pa kreisi,ne pa labi,nāk skolotāji no citām skolām novērot.
Kur Jūs šādas pasakas ņēmāt,ka nav jāmācās? Šādi teksti ļoti pārsteidz,jo tā nav taisnība.

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 22:22

!!!

Par vakarskolu nerunājiet muļķības,ja jūs nezināt,jo pati te strādāju. Visās skolās pa kādam skolēnam klaiņo,un citās skolās,cik zinu, dažās klaiņo vēl vairāk. Ja pāris skolēnus ir grūtāk dabūt uz skolu 8. un 9.klasē,tad tas nenozīmē,ka ir daudz. Arī iepriekšējas skolās viņiem ir bijusi šāda problēma,tā ka par nenācējiem viņi nekļuva vakarskolā. Lūdzu,nerunājiet nepatiesību! Meli nepatīk visvairāk.

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 22:10

to es

Nu tad atnāc un saņem. Paskatīšos kā Tev ies :) Cik zinu, gala pārbaudījumos vakarskolā gan nekādas atlaides netiek dotas. Viss ir tāpat kā dienas skolā.

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 21:48

iedz

dzirkstele avize Raksta nepatiesus rakstus - kurš par to bus atbildiga persona ???

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 21:44

Slavējami, ka skolu piepildījums būs galvenais jautājums, kas izlems skolu optimizāciju!!!!!!!!!!!!!!!!!!! neviens nedomā par bērnu, par skolēnu vai viņš vispār spēs apmeklēt tālo skolu, vai viņš tur jutīsies labi, vai viņš vispār varēs tur nokļut, vai nesāks zelt analfabētisms. Kur ir tie skolu autobusi, kad viņi būs, kādi būs viņu maršruti. šausmas ! vai tiešām skolu slēgšana ir vienīgais veids kā taupīt! mirst skola, mirst tā apdzīvotā vieta. Beļavas muižiņa ielikta - jo to jau varēs izdevīgi pārdot. "Gudra" mūsu valdība

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 19:42

Es

Vakarskolā nemācoties var saņemt dokumentu par izglītību, tāpēc tur "skolēnu"netrūkst.

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 18:59

Cien., ''Dzirkstele". NO SIRDS IESAKU JUMS VISPIRMS IEGŪT PRECĪZU INFORMĀCIJU, UN TIKAI TAD DRUKĀT TO SAVĀ LAPĀ. Bieži vien jūsu nevērība un paviršība ir nepatīkama, pat sāpīga tekstos minētajām personām. Un tā mini atvainošanās pašā lapaspuses stūrītī nākošajos numuros (ja kļūdu vispār pamana), ir krietni novēlota. Ja par nolaidību, paviršību un neslavas celšanu patīrītu jūsu maciņus, varbūt kļūtu uzmanīgāki...

pirms 11 gadiem, 2009.10.20 17:50

Vietējās ziņas