Skolotājiem pietrūkst naudas algām 31

Katrā skola tiek izstrādāts savs taupīšanas plāns
Nedēļas sākumā skolu direktori un arodkomiteju priekšsēdētāji tikās ar Gulbenes rajona padomes Izglītības pārvaldes vadītāju Liānu Jansoni, lai rastu risinājumu par algu izmaksām skolotājiem.

L.Jansone norāda, ka finansējums no ministrijas janvārī ir atnācis tikai astoņiem mēnešiem, nevis gadam.

 

"Mums pietrūkst skolotāju algām naudas vienam mēnesim. Finansējuma apjoms no septembra līdz decembrim nav zināms," skaidro L.Jansone. Šāda situācija ir arī citos Latvijas rajonos.

 

Piedāvā trīs variantus

Izglītības pārvalde pedagogiem piedāvāja trīs variantus, kā risināt šo situāciju.

 

"Visi trīs varianti ir slikti, jo tie ietver sevī taupīšanu, noņemšanu un samazināšanu," saka L.Jansone.


Pirmais variants, kurš tiek piedāvāts, ir nemaksāt piemaksas, proti, septiņus procentus, par darba kvalitāti, jo to pieļauj arī Ministru kabineta noteikumi, bet tas situāciju neatrisina līdz galam, jo tāpat naudas pietrūkst.


Izglītības darbinieku arodbiedrības padomes priekšsēdētāja Rasma Vanaga uzsver, ka tagad neviens nezina nevienu valdības soli uz priekšu.

 

"Piemēram, nolemjam, ka kvalitātes septiņi procenti netiek maksāti skolā, un mēs tos it kā uzkrājam, bet kur mēs tos uzkrāsim? Valsts kasē? Divreiz mēnesī Finanšu ministrijai uzrādot atskaites, kā mēs izlietojam naudu? Kurš mums dos garantiju, ka tā nauda mums būs? Kurš mums dos garantiju, ka mēs šos septiņus procentus atgūsim? Martā sāksies budžeta grozījumi valstī un varbūt mums vēl kaut ko "nocirps"," saka R.Vanaga.


Otrais variants, par kuru tika diskutēts ir šāds - janvārī atstāj apstiprināto algu aprēķinu, un ar februāri noņem septiņus procentus, bet tā tiek zaudēti vēl 25 000 latu.


Savukārt trešais variants, kurš izskanēja - maksā pedagogiem algas visu periodu, kā ir, līdz brīdim, kad jāiet atvaļinājumos, zinot, ka atvaļinājumiem naudas vairs nepietiek, tādā veidā paredzot, ka būs bezalgas atvaļinājumi. Darba likums paredz, ka piespiest iet bezalgas atvaļinājumā nevar, tāpēc Gulbīša vidusskolas direktors Jānis Ļoļāns norāda, ka skolotājiem būs jāpiekrīt bezalgas atvaļinājumu piešķiršanai, bet, ja nepiekritīs, tad radīsies problēmas.


Pēc piedāvātajiem variantiem izskanēja arī doma, ka pašlaik nevajag darīt neko, ieņemt nogaidošu pozīciju, maksāt tāpat un tikai tad pieņemt lēmumu atbilstoši reālajai situācijai.


Rezultātā direktori un arodkomiteju priekšsēdētāji nolēma, ka visi trīs piedāvātie varianti ir jāizdiskutē skolu kolektīvos un tad jāskatās, kā nolemj lielākā daļa pedagogu.

 

Taupības režīms attiecas uz šo periodu

Vakar L.Jansone "Dzirksteli" informēja, ka katrā skolā administrācija un kvalitātes piemaksu komisija izstrādā savu taupīšanas plānu. Vairumā gadījumu tas ietver septiņu procentu kvalitātes piemaksu nemaksāšanu, kā arī atsevišķi katrā skolā vienojas nemaksāt, piemēram, atsevišķu interešu pulciņu darbību vai samazina darba apjomu un samaksu atbalsta personālam - psihologiem, logopēdiem, bibliotekāriem un citiem.

 

"Šis taupības režīms ļaus iespējamo bezalgas atvaļinājuma nepieciešamību saīsināt līdz minimumam," saka L.Jansone.


Taupības režīms attiecas uz šo periodu, proti, līdz jaunajam mācību gadam.

Pievieno komentāru

Komentāri 31

aaaa

Gribu pakomentēt skolēna mammu, kura iepriekš minēja, ka ir 10 gadus strādājusi par skolotāju. Savā komentārā viņa skaidri pasaka, kāda ir bijusi skolotāja strādājot skolā. Labi ir, ka šī mamma vairs nav skolotāja, jo šādiem cilvēkiem vietas skolā nav. Vai beigsim gānīt skolotājus!!!!!!!!!! Pirmkārt jau šādi cilvēki ir tie, kas grauj visu izglītības sistēmu skolās, jo bērniem atklāti pasaka - Tev nav jāklausa skolotājs, jo viņš ir dumjš, viņš nekā nedara, bet algu saņem. Kā skolēna mamma var tā droši apgalvot, ka skolotājs stundām negatavojas? Acīm redzot, pati to nedarīja un uz skolu gāja nesagatavojusies. Būtu jau labi, ka skolotājs tiešām skolēnu brīvdienas izmantotu pilnvērtīgai atpūtai, tad arī darba kavlitāte būtu daudz augstāka, bet patiesībā tā nav. Vairāk būtu jādomā par to, lai skolotājs bērniem dotu pozitīvā, būtu apmierināti par savu dzīvi un finansiālo situāciju. Palīdzēsim, nevis gānīsimies, jau tā negatīvā apkāt mums ir par daudz!!!!!!!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.02.03 17:55

doma

Muļķības! Mazās skolas slēdz vienu pēc otras, cilvēki slēpj savas augstākās izglītības, maģistra grādus, lai tikai dabūtu kaut apkopējas darbu, bet te uztraucas, ka nebūtu, kas skolā strādā!

pirms 11 gadiem, 2009.02.03 10:47

Hi,hi!

Es gribētu redzēt tās rindas, kas plūstu strādāt uz skolu! Jau tagad nav, kas trādā.

pirms 11 gadiem, 2009.02.03 10:32

Man ir priekšlikums- skolu vadībai atlaist šitos čīkstētājus. Kurā darba vietā tagad ar tādiem auklējas??? nepatīk- ejat prom un meklējat labāk apmaksātu darbu, ja uzskatāt, ka esat spējīgi tādu atrast vai nestrādājat vispār, ja uzskatāt, ka varat to atļauties!! Bezdarbs taču ir tik liels- noteikti atradīsies, kas gribēs strādāt jūsu vietā!

pirms 11 gadiem, 2009.02.03 09:23

ko nu?

Darba likums paredz, ka piespiest iet bezalgas atvaļinājumā nevar, tāpēc Gulbīša vidusskolas direktors Jānis Ļoļāns norāda, ka skolotājiem būs jāpiekrīt bezalgas atvaļinājumu piešķiršanai, bet, ja nepiekritīs, tad radīsies problēmas.

Konkrēti kādas problēmas radīsies? Atlaidīs no darba? Nošaus?

Ja kādu atlaidīs no darba vai kāda iedomāsies pieteikties uz maternitātes pabalstu,tad rēķinieties, ka šos pabalstus aprēķina no pēdējo 6 mēnešu vidējās izpeļņas (lasi 5 mēnešu - jo par vienu mēnesi nebūs, gribēji taču izmantot bezalgas atvaļinājumu!, bijušas sociālās iemaksas).

Skolotājam "par laimi" no algas atvelk visus nodokļus un daļa no tiem tiek izmantota, lai nodrošinātu bērniem bezmaksas pamatizglītību.

Vai "aplokšņu" algas vairs nepastāv? Vai tiešām lielveikalos nodarbinātie cilvēki saņem tikai minimālo algu?

Ir doma! Varbūt laiks sākt runāt par maksas izglītību un tad viss nokārtosies! Tie, kas maksā (lasi: vecāki, aizbildņi u.c.) pasūta mūziku (lasi:paši nodarbosies ar mājapmācību vai maksās viņuprāt derīgiem skolotājiem). Nebūs nesaprašanos par to, cik daudz kurš saņem vai nesaņem!

pirms 11 gadiem, 2009.02.01 17:15

Cita skolotāja

kadrijai, neviens mani nepiespiedīs būs pazemīgai un iecietīgai pret tiem , kas is izsaimniekojuši Mūsu Valsti. Saprotiet taču, ka šāda attieksme vienam pret otru mūs vēl vairāk iznīcina.

pirms 11 gadiem, 2009.02.01 17:12

kadrijai

Tā kā nedzīvojam Āfrikā, šķiet, būtu nelietderīgi salīdzināt skolotāja darbu Latvijā, Eiropas Savienībā ar Āfrikas bada cietēju vidējiem ienākumiem mēnesī un veicamo darba apjomu. Dīkst "parakņāties" dažādos informācija avotos un piemeklēt korektākus un atbilstošākus faktus.
P.S. Skolās, starp citu, māca strādāt ar informāciju un izvēlēties argumentus sava viedokļa pamatošanai. Laipni aicināti!

pirms 11 gadiem, 2009.02.01 16:18

kadrija

288,-(un vēl krietni mazāk) "uz rokas" saņem lielākā daļa sabiedrības... un nemirst... un kur tad vēl Āfrikas bada cietēji...Skolotāji, iemācieties taču reiz pieticību un pazemību.

pirms 11 gadiem, 2009.02.01 15:57

par arodbiedrības naudas izlietojumu var uzzināt viņu mājas lapā...strādājot pirmsskolā, darba alga pa slodzi "uz rokas" ir 328 Ls, neesmu vēl saņēmusi algu par janvāri, bet noņemot šo darba kvalitāti apmēram saņemšu 288 Ls, ja vēl kaut ko nenoņems...Vai tas ir daudz???Protams, es arī būtu priecīga saņemt 500 Ls, bet...

pirms 11 gadiem, 2009.02.01 00:41

maksātājs

Domāju,domāju kāpēc gan barot arodbiedrību!!! Tiešām ir dzirdēts,ka arodb. vadītāji braukā apskatīt citas zemes! Iespējams ietaupīt katru menesīti pa2-3ls. Īpašu atbalstu arī neesmu saņēmis! Būtu interesanti uzzināt,kā un kur tiek tērēta naudiņa,ko katru mēnesi maksājam! Pajautājiet Rasmas kundzei un kādam no iestādes arodb.vadītājiem,lai pastāsta visiem! Lūk Dzirkstelei jauns rakstiņš taptu,tas interesē daudzus!!!

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 21:51

kvalitāte

piekrītu skolotāja mammmai, izlaidušies daļa to saucamo pedagogu, pieprasīt gan māk algas, bet atdeve darbā- laika novilkšana.Dusmas pilnīgi.iedomājušies no sevis kā deputāti!

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 20:57

miks - tam ar niku ooooooo

par tām mellenēm labi pateici! Lielai daļai skolotāju derētu pašiem vispirms ko iemācīt - naglu iedzīt, pareizi teikumu uzrakstīt, mazdārziņam laukumu aprēķināt, - tad ko īstāku spētu arī bērniem iemācīt. Atvainojos tiem skolotājiem, uz kuriem teiktais neattiecas.

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 19:14

ooooooo

Skolotājiem patiesi vajadzētu paklusēt, it īpaši pilsētas skolu pedagogiem. Nekādas briesmas viņiem nedraud. Ja no 500,- noņem 50,-, tad nomirt bada nāvē nav iespējams un vienu mēnesi palasīs mellenes, tāpat kā lielākā daļa cilvēku. Piekrītu skolēna mammai.

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 18:53

...

Uzskatu,ka algu skolotājiem vajadzētu maksāt pēc darba rādītājiem-respektīvi pēc skolēnu sekmju izvērtējuma.Algu grib,bet ja paanalizējam darba rādītājus,tad tāds čiks vien iznāk.Var jau teikt,ka bērni dumji,ka nemācās,bet tak ne jau 90%klases bērnu ir dumji un nevar iemācīties'. Kad paņem privātskolotāju,tad gan nez kāpēc bērns visu saprot un iemācās.

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 18:53

atkal skolēna mamma

Lasītāj! Tik ļoti neuztraucieties par manu intelektu,viss kārtībā! Ja Jūs uzskatāt, ka tikai skolotāja profesija ir intelekta rādītājs, tad vēl jo vairāk - pati 10 gadus biju skolotāja, man pat šis darbs ļoti patika un man šodien nav kauns neviena sava bijušā skolēna priekšā. Pēc dēla piedzimšanas sāku nodarboties ar privāto biznesu un ļoti labi zinu, cik daudz, kādā tempā un ar kādu atdevi ir jāstrādā, lai viss notiktu, lai nopelnītu sev kaut cik un nomaksātu valstij nodokļus, no kuriem arī Jūs, skolotāji, saņemat algu. Nu tiešām neizjūtu to, ka man personīgi visiem skolotājam jājūtas par kaut ko īpaši pateicīgai, jo es ar saviem nodokļiem taču maksāju viņiem algu, par ko viņi man sniedz pakalpojumu - māca manus bērnus! Vēl domāju, ka bieži ši pakalpojuma kvalitāte varētu būt labāka... Par savu bērnu mācību programmu un sekmēm esmu lietas kursā - savu bērnu un vecās profesionālās intereses dēļ... Nu kur man atkal nav taisnība?

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 18:17

Ancs...Kādēļ tad tagad nestrādā šinī prestižajā, labi atmaksātajā skolotāja profesijā? Varbūt atradās vietiņa vēl labāk atmaksātā darbā, kur darba laikā var dzert kafiju, aizskriet līdz tuvējam veikalam, pačatot internetā utt. Bet varbūt netiki galā ar bērneļiem, kuriem ir tikai tiesības ,bet nav pienākumu? Ikviens var strādāt veikalā vai gaterī, bet ne skolā...
Visi tie lielie runātāji, atnāciet un paši novadiet kaut pāris stundas skolā. Reizēm grūti tikt galā ar vienu pusaudzi mājās, kur nu vēl ar 20. Un ne jau tikai tikt galā, kaut kas jau tomēr ir arī jāiemāca. Un latvijā iegūtā izglītība tomēr kotējas diezgan augstu Eiropā. Novērtējiet to...

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 15:07

ancs

skolena mamma!!!-pilnībā tev piekrītu, tak beidzot kāds ir uzraxtījis taisnību par tiem skolotājiem!Kā viņiem nav kauna ņerkstēt, ja Gulbenes skolotāji saņem NESLIKTU naudiņu, visiem vienmēr prēmijas un pielikumi pie algas bijuši!Da salīdzinot ar citiem 'mirstīgajiem 'Gulbenē, viņiem jau nu vispār mute būtu jātur CIET!Pats esmu Gulbenē strādājis kādu laiku par skolotāju un labi to zinu!un kuŗs tad vēl var sapņot par tik gariem atvaļinājumiem kādi ir viņiem!

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 14:01

lasītājs

Iesaku skolotāji Jums - paņemiet kārtīgu juristu un nostājieties šīm nelikumībām pretīm - neviens jums nevar likt patreiz ko parakstīt un draudēt vēl tur ar kaut kādām nezināmām sekām ! Tā tikai ir iebiedēšana cilvēkiem, kuri nav lietu kursā kas notiek likumdošanā .
Kādam vēlāk būs izdevīgi kad Jūs tagad piekritīsiet visam un ja arī vēl ko parakstīsiet - tad būs grūtāk ko panākt - atcerieties paraksts tas ir apstiprinājums par piekrišanu un padošanos - SKOLOTĀJI - CIENIET SEVI UN SAVU DARBU ,NEĻAUJIET SEVI APKRĀPT- CĪNATIES PAR SEVI VIENOTI UN TAD BŪS REZULTĀTI - LAI ATBILD VAINĪGIE UN VAINĪGIE TAD LAI ARĪ SĒD BEZ SAMAKSAS!ŠOBRĪD IZSKATĀS KA VAINA IR MEKLĒJAMA DAŽĀS RAJONU IZGLĪTĪBAS PĀRVALDĒS KURAS TO NAUDIŅU KAUT KUR IZLIETOJUŠAS UN TAGAD GRIB LAI SKOLOTĀJI VIŅU GRĒKUS IZPĒRK!NEĻAUJIET VIŅIEM MIERĪGI TUR SAVĀS PADOMĒS SĒDĒT - JĀROK ŠĪS VISAS NELIKUMĪBAS AUGŠĀ!UN NEAIZMIRSĪSIM ARI IZM - TIEM ARĪ MIERU NELIKSIM!

VĒLU JUMS IZTURĪBU UN CĪŅAS SPARU!!

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 11:25

lasītājs

SKOLOTĀJA MAMMAI!!!!!!!!!!
Izskatās ka Jums nav nekādas sajēgas par darbu ko padara skolotāji - jums nav sajēgas par skolotāju likmēm un stundu skaitiem - JĀ SKOLOTĀJI NOSTRĀDĀ VAIRĀK PAR JŪSU 40, LAIKU NOVILTĀM, STUNDĀM - BĻAUJ TIKAI TIE KAS PAŠI AR SEVI NETIEK GALĀ - JŪSU IZSKATĀ UN CITOS SASKATA NEKO NEDARĪTĀJUS!!!! INTERESANTI KO TAD JŪS PATI DARAT - VARBŪT UZRAKSTĪSIM KOMENTĀRUS ARĪ PAR JŪSU DARBIŅIEM UN NEDARBIŅIEM!!!Jūs jau redzat tikai to stundu - varbūt arī pat neredzat - cik stundas jūs esat savam bērnam pasēdējusi klāt pie mācību grāmatām ,vai maz zinat ko viņam māca - noteikti bērni saka ka skolā grūtu - skolotāji liek mācīties un vecāki tic u tic.....
... un tad skrienam uz skolu un kliedzam lai liek mūsu bērnus mierā - MŪSU BĒRNIEN GRŪTAS UN NESAPROTAMAS GRĀMATAS! TAD SKOLOJIET SAVUS BĒRNUS PAŠI MĀJĀS - TAD GAN GRIBĒTOS REDZĒT KĀDI REZULTĀTI TUE BŪTU !!!!!!
Jums nav nekādas pateicības par otra cilvēka padarīto - jums absolūti nerūp jūsu bērnu nākotne , jūs aizstāvat analfabētismu un neko nedarīšanu.Un galugalā jums nerūp arī jūsu pašu nākotne - jūs labāk sežāt malā un skaļi izsakaties par lietām kurām neko nesajēdzat un izskatās ka arī nekad nesajēgsiet, jūsos nav nekā cilvēcīga ,jums nerūp tas ko ko var iemācīties jūsu un citu bērni.......JUMS NERŪP NEKAS - JŪS NECIENIET ARĪ SAVUS SKOLOTĀJUS - BET JUMS PALIEK TIKAI VIENA CRERĪBA - VARBŪT KĀDREIZ TOMĒR BŪS IESPĒJA SEVĪ KO MAINĪT - VARBŪT VĒL JUMS KĀDU KOMENTĀRU????? SAKĀRTOJIET SAVU INTELEKTU UN TAD VARBŪT KAUTKAS SĀKS NO JUMS VEIDOTIES - TAD NO JUMS NEKĀ NAVA - TUKŠA VIETA.......

pirms 11 gadiem, 2009.01.31 11:07

Vietējās ziņas