Sociālās aprūpes centrā “Litene” taupīs naudu melnai dienai 5

Klienti ne dienu nedrīkst palikt bez savām zālēm
Sociālās aprūpes centram "Litene" ieteikts desmit procentus no šāgada budžeta pietaupīt melnai dienai. "Litenes" arodorganizācijas priekšsēdētāja, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības valdes locekle Marianna Logina "Dzirksteli" informē, ka šā gada budžets centram jau tā būs par 15 procentiem mazāks, nekā bija paredzēts sākumā. Ņemot vērā darba specifiskos apstākļus, aprūpējot garīgi slimus cilvēkus, darbinieki līdz šim saņēma piemaksas. Sakarā ar krīzes situāciju valstī piemaksu algām, visticamāk, vairs nebūs tādā apmērā kā līdz šim.

"Desmit procenti no budžeta mums jāveido kā rezerves uzkrājums, jo esot grūti prognozēt, kādas būs šā gada beigas. Lai nepastāvētu risks, ka gada pēdējos mēnešus paliekam vispār bez finansējuma," saka M.Logina.

 

Sevišķi uztraucot tas, ka palielinās medikamentu cenas.

 

"Ja kaut vienu dienu mūsu klientiem pietrūktu zāļu, tā būtu katastrofa. Mūsu iestādē klientiem ar garīgiem traucējumiem zāļu trūkums uzreiz izpaudīsies uzvedībā, tā kļūs neprognozējama. Tas ir viņu dzīvībai vitāli svarīgi. Ir bažas, vai neradīsies problēmas gada beigās, kad limiti būs izsmelti," bilst M.Logina. 


Uztrauc arī klientu ēdināšana, kas pagaidām esot pienācīga - trīs reizes dienā. Tiekot meklēti risinājumi. Esot jāsaka paldies Latvijas Sarkanajam Krustam, kas "Litenei" uzdāvinājis divas tonnas miežu putraimu.


M.Logina saka, ka jau šodien "Litenē" ievēro taupības režīmu, ekonomē, kur vien var. "Taupām elektrību. Administrācijai ir limitētas telefonsarunas. Notiek eksperimenti, meklējot izdevīgāko risinājumu, piemēram, veļas mazgāšanā, lai saprastu, vai izdevīgāk pirkt šo pakalpojumu vai pašiem mazgāt veļu," viņa klāsta. 


Par laimi, aprūpes centrā "treknajos gados" paspēts vienā ēkā ierīkot liftu, kā arī visā centrā - ugunsdrošības signalizāciju. Šodien klientu gultas vietu skaits aprūpes centrā no 310 vietām samazināts līdz 290. No visiem "Litenes" klientiem līdz 40 cilvēku ir gulošie.

 

"Gultas vietu samazinājums ir saistīts ar higiēnas prasībām, ko nosaka Sabiedrības veselības aģentūra. Staigājošajam klientam jānodrošina seši kvadrātmetri katram, gulošajiem - četri kvadrātmetri. Tāpēc pašlaik cenšamies izbrīvēt vietas administratīvajās telpās, lai varētu izvietot klientus atbilstoši prasībām," saka M.Logina.


"Litenē" pirmajā pusgadā varētu samazināt štatus par pieciem procentiem. Par to spriedīs, kad būs zināmi precīzi iestādes šāgada budžeta skaitļi. Šobrīd iestādē ir 149 darbinieki.


Centra "Litene" darbinieku pamatalgas šogad palikšot pagājušā gada līmenī. Ņemot vērā darba specifiskos apstākļus, aprūpējot garīgi slimus cilvēkus, darbinieki līdz šim saņēma piemaksas. Ņemot vērā krīzes situāciju valstī, piemaksu algām vairs nebūs. Ģenerālvienošanās starp Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību un Labklājības ministriju paredz, ka ilggadējiem šāda tipa iestāžu darbiniekiem, kuru stāžs lielāks par 20 gadiem, papildus pie atvaļinājuma ir piešķiramas piecas apmaksātas dienas.

 

"Labklājības ministrijas rīkojums paredz pārskatīt šo ģenerālvienošanos un svītrot vienu no diviem punktiem. Nolēmām neko nesvītrot, bet šogad apturēt sociālo garantiju - saīsināto darba laiku: 38,5 stundas nedēļā 40 stundu vietā - darbiniekiem, kas strādā īpaša riska apstākļos," saka M.Logina.


"Litene" ir valsts pakļautības ilgstošas aprūpes institūcija cilvēkiem ar psihoneiroloģiskiem traucējumiem. Latvijā Labklājības ministrijas pakļautībā ir pavisam 33 sociālās aprūpes centri. 

Pievieno komentāru

Komentāri 5

@2

šim dienestam gan nebūtu bijis jātaupa,lai taupa Domes darbinieki uz savām algām

pirms 11 gadiem, 2009.01.26 17:18

W

Un neviens nekur nepiemin ar vārdu tieši kā labā tas viss tiek taupīts un ņemti aizņēmumi no fondiem...

pirms 11 gadiem, 2009.01.26 13:53

r

Vai šiem cilvēciņiem vēl ir palicis kaut kas, ko var atņemt???????

pirms 11 gadiem, 2009.01.26 13:51

df

Diez, kas ir šie cilvēki, kuri atļaujas tā spēlēties ar likteni.

pirms 11 gadiem, 2009.01.26 13:49

urbis

Ko nozīmē ieteikts? Kurš konkrēti tas bija, kas ieteica faktiski apzagt gan šos invalīdus gan darbiniekus! Jo būtībā tā ir zagšana. Kā var ietaupīt šai iestādei atvēlētos līdzekļus, kas paredzēti invalīdu aprūpei? Tas nozīmē, ka jābaro mazāk, zāles jādod mazāk, kā nozīmēts, uz tualeti jāiet mazāk, jāmazgājas mazāk, trauki nav jāmazgā, veļa nav jāmaina mēnesi utt., utt. Valsts amatpersonas māca, kā apzagt šos Dieva apdalītos cilvēkus, cita secinājuma nav. Atraduši, uz kā rēķina glābt Parex, vai ne tā?

pirms 11 gadiem, 2009.01.26 09:39

Vietējās ziņas